Көрсеткіштік теңдеулер жүйесі. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 3 сабақ.


Бөлім: Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Көрсеткіштік теңдеулер жүйесі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (Оқу бағдарламасына сілтеме)

11.2.2.7 – көрсеткіштік теңдеулер жүйесін шығару;

 Сабақтың мақсаттары

Оқушы:

  • Көрсеткіштік теңдеулер жүйелеріне кіретін теңдеулерді шешу дағдыларын бекіту.

 Бағалау критерийлері

Оқушы:

  • Көрсеткіштік теңдеулерді шешу әдістерін біледі;
  • Көрсеткіштік теңдеулерді шешу әдістерін жүйелерді шешу барысында қолданады.

 Тілдік мақсаттар

 

 АКТ дағдылары

 Осыған дейін

 меңгерілген білім

Көрсеткіштік теңдеулерді шешу әдістері

Сабақтың барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттері

Дереккөздер

Сабақтың басы

0-5

І. Сәлемдесу;

ІІ. Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Жылан» стратегиясы арқылы сыныпта қолайлы психологиялық ахуалды қалыптастыру. Әрбір оқушының арқасына бір парақ қағаз жабыстырылады, ал оқушылар онда бір -бірлеріне жайлы сын есімнен құралған 1-2 сөз жазады. Кейін әрбір оқушы парақ қағазды алып, өздері жайлы жазылған сын есемдерді оқиды.

ІІІ. Үй жұмысын тексеру;

Сабақтың ортасы

Тірек білімдерді өзектендіру

6-9

Жұптық жұмыс

10-20

21-24

25-37

Сын тұрғысынан ойлау технологияның "Миға шабуыл» әдісі арқылы мұғалім оқушылардың теориялық білімдерін тексереді. Оқушыларға сұрақтары бар парақтарды таратады. Техниканың мақсаты оқушылар сұрақтарға ауызша және тез жауап беру керек.

1. Қандай функция көрсеткіш деп аталады?

2. y=0,5x функцияның анықталу обылысын анықтаңыз?

3. Көрсеткіш функцияның анықталу обылысы қандай?

4. y=0,5x функцияның мәндер облысын анықтаңыз?

5. Көрсеткіш функцияның қандай қасиеттері болады?

6. Көрсеткіштік функцияның өсу аралығының шарттарын атаңыз?

7. Көрсеткіштік функцияның кему аралығының шарттарын атаңыз?

8. Төменде берілген функциялардың өспелі не кемімелі екенін анықтаңыз?

9. Көрсеткіштік теңдеу дегеніміз не?

 Оқушылардың практикалық дағдыларын қалыптастыру деңгейінің диагностикасын жүргізу. Бұны «Сағат бойынша достар» әдісі арқылы мұғалім оқушылардың көрстекіштік теңдеулерді шешу әдістерін меңгеру деңгейлерін тексереді.

Мұғалім әр оқушыға сағат суреті бейнеленген парақ қағазды таратады. Әр оқушы өз сыныптастарының бірімен 12.00, 15.00, 18.00 уақыттың бірінде кездесетіндіктерін белгілейді.

Кездесетін оқушының аты белгіленген уақыттың тұсына жазылады. Әр оқушыда 3 кездесу, үш түрлі оқушымен белгіленген.Мұғалім кездесу уақытын 12.00 белгілейді, ал құрылған жұптар тапсырмаларды алады. Белгілі бір уақытта талқылайды, шешімін табады. Тапсырманы орындап болғаннан кейін дескритпорлар арқылы тексереді. Мұғалім келесі кездесу уақытын белгілейді және жаңа жұптар тапсырмаларды алады, орындайды, шешімін табады, т.с.с.

 Көрсеткіштік теңдеулер жүйелерін шешу кезінде алгебралық теңдеулер жүйелерін шешу кезінде (алмастыру әдісі, қосу әдісі, жаңа айнымалыларды енгізу әдісі) бірдей тәсілдер қолданылады. Көптеген жағдайларда шешімнің қандай да бір әдісін қолданар алдында жүйенің әрбір теңдеуін мүмкіндігінше қарапайым түрге түрлендіргені жөн. Осылайша көрсеткіштік теңдеулер жүйелерін шешу тәсілдерін қайталаймыз:

12:00

1 есеп. Теңдеу жүйесін алмастыру әдісімен шешіңіз:

Жауабы:  (-7; 3); (1; -1).

15:00

2 есеп. Теңдеу жүйесін жаңа айнымалыны енгізу әдісімен шешіңіз:

Жауабы: (2;1)

18:00

3 есеп. Теңдеу жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз:

Жауабы: (-2; 0)

Дескриптор:

  • Көрсеткіштік теңдеулерді шешу тәсілдерін дұрыс қолданады;
  • Теңдеу жүйесін шешу барысында ықшамдап, келтіреді;
  • Жауап жұптарын жазады.

 Жұптық жұмысты қорытындылау кезеңінде мұғалім сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту мақсатында INSERT техникасын қолданады.

INSERT техникасының қолдану кезеңдері:

Оқушылар теңдеулер жүйесін шешу тақырыбы бойынша келесі сұрақтарға жауап береді:

I – interactive. Мен нені бұрын білдім?

N – nothing. Мен нені білмедім?

S – system. Мен нені жаңа ғана үйрендім?

E – effective. Бұл қаншалықты тиімді?

R – reading. Маған тағы қандай ақпарат қажет?

T – thinking. Маған әлі не туралы әлі ойлану керек?

 Көрсеткіштік теңдеулер жүйесі тақырыбын бекіту және есеп шығару сабағы болғандықтан қорытынды нәтижесін шығару мақсатында мұғалім өздік жұмысын өткізеді. Мұғалім жұптық жұмысын бағалап, келесі қорытынды жасайды. Оқушыларға деңгейлік тапсырмаларды ұсынады.

А деңгей

№1 Теңдеу жүйесін шешіңіз:

Жауабы:

2 Теңдеу жүйесін шешіңіз:

Жауабы: (1; 2)

B деңгей

№1 Теңдеу жүйесін шешіңіз:

Жауабы:

2 Теңдеу жүйесін шешіңіз:

Жауабы (3; 2)

C деңгей

№1 Теңдеу жүйесін шешіңіз:

Жауабы: (3; 1)

№2 Теңдеу жүйесін шешіңіз:

Жауабы (3; 3), (5; 1)

Дескриптор:

  • Теңдеулер жүйесін шешу әдісін дұрыс таңдайды;
  • Теңдеулер жүйесін дұрыс шешеді.

Қосымша 1

Қосымша 2

Алгебра және анализ бастамалары

ЖМБ 11-сынып, А. Әбілқасымова

Қосымша 3

И.П. Рустюмова, С.Т. Рустюмова «Пособие по математике», часть 1 стр 401

Сабақтың соңы

38-40

Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды:

- не білдім, нені үйрендім

- не түсініксіз болды

- не бойынша жұмыс жасау керек

Үйге тапсырма

Теңдеулер жүйесін шешіңіз:

Жауабы: 1. (3; 0); 2. (3; -9).

Қосымша 4

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау

Оқушылардың практикалық жұмысын «сағат бойынша жолдастар» стратегиясы бойынша ұйымдастырылды. Бұл стратегияның мақсаты оқушыларды төрт жұпқа бөліп, төрт деңгейлі тапсырманы орындау. Осылайша әр оқушы орташа, жоғары деңгейлі есептерді шығарады. Жасырын саралау осы болып келеді.

Әр тапсырмадан кейін оқушыларға кері байланыс беріп, шешуі бар парақтары таратылып, өзара тексереді. Сонымен қатар өз қателерін тауып, түзетеді.

Жұптармен ауысып жүру кезінде орындарын ауыстырады. Осылайша олар көздерін демалтырады және бойлары серігеді.

Сабақ бойынша рефлексия

Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

ОМ барлық оқушылар жетті ме?

Егер жетпесе, онда неге?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма?

Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойлануға қолданыңыз. Өзіңіздің сабағыңыз туралы маңызды сұрақтарға сол жақ бағаннан жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу