Иррационал теңсіздіктер. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты- жөні:Құлшымбаева Н. Е. | |||||
Сынып: 11 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Иррационал теңсіздіктер | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.2.2.5 Иррационал теңсіздіктерді шеше алу | |||||
Сабақтың мақсаты | Иррационал теңсіздіктерді шеш алу | |||||
Бағалау критерийлері | Радикал астындағы өрнектің ММЖ анықтайды Иррационал теңсіздікке эквивалентті теңсіздікті немесе теңсіздіктер жүйесін алады; | |||||
Тілдік мақсат | Оқушылар:
Пәнге тән лексика мен терминология: Айнымалы, теңсіздік таңбасы, радикалдан құтылыу; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Радикалдан құтылы үшін .... әдісін қолдану; Айнысалының мүмкін мәндер жиынын анықтау; | |||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды топтық ережені сақтап, бір бірін сыйлап , тыңдай және тыңдата білу, коммуникативті дағдыларын дамыту. Ауызбіршілікке тәрбиелеу. | |||||
Пән аралық байланыстар | - | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет ресурсты пайдалану; Интербелсенді тақтаны қолданып, презентациялар мен видеосабақтар көрсету | |||||
Бастапқы білім | Сызықтық, квадраттық, райионал теңсіздіктер жүйесін шешуді біледі, иррационал өрнектің мүмкін мәндер жиынын анықтай алады. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер | Оқыту ресурстары | ||||
Сабақтың басы 7 минут 2 минут | Оқушыларға теңсіздіктер соның ішінде иррационал теңсіздіктерге мысалдар келтіруді сұрау. Оқушылардың айтқан мысалдарын тақтаға жазу. Оқушылар сызықтық,квадраттық, рационал және иррационал теңсіздіктер мысалын айтуы мүмкін, әр бір теңсіздік тақтаға жазылған теңсіздік түрлерін атап, оқушылармен қайталау, және сызықтық, квадраттық және рационал теңсіздіктерді шешу әдістерін қайталау. Егер оқушылар мысалында иррационал теңсіздіктер болса, соны, болмаса мұғалім тақтада , , түріндегі теңсіздіктерді жазып көрсету. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылармен анықтау. | NIS Programm Қосымша №1 | ||||
Сабақтың ортасы 7 минут 5 минут 2 минут 5 минут 2 минут 5 минут 2 минут | Иррационал теңсіздіктерді шешу Иррационал теңсіздіктерді шешу иррационал теңдеулерді шешу сияқты радикалдан құтылып, теңсіздікті рационал түрге келтіріп алу керек. Иррационал теңсіздіктерді шешу үшін екі жағын дәрежелеу, жаңа айнымалы енгізу, көбейткіштерге жіктеу және интервалдар әдістерін қолдануға болады. Осы әдістердің ішінде екі жағын дәрежелеу, көбейткіштерге жіктеуді мысал-есептер арқылы көрсетейік. Екі жағын дәрежелеу әдісі Бұл әдісте егер радикал көрсеткіші тақ болса онда дәрежелеген кезде оған эквивалентті теңсіздік алынады, ал егер радикал көрсеткіші жұп болған кезде онда дәрежелеу үшін теңсіздіктің екі жағы да оң болу керек шартын ескеру керек. Мысал-есеп №1: ММЖ : Жұптық тапсырма: Есеп №2: Бұл есепті оқушылардың жұптасып орындауға беру. Бағалау: Оқушылар қасындағы жұптарымен бірге есептерін талқылап, басқалармен салыстырғанда айырмашылық бар ма, болса қандай. Себебі неге анықтатып, содан кейін барып дұрыс шешімді тақтада көрсету. Шешуі: Жауабы: Жұптық тапсырма: Есеп №3: Бағалау: Оқушылар қасындағы жұптарымен бірге есептерін талқылап, басқалармен салыстырғанда айырмашылық бар ма, болса қандай. Себебі неге анықтатып, содан кейін барып дұрыс шешімді тақтада көрсету. Шешуі: Фронтальды жұмыс: Мұғалім тақтада бүкіл класпен бірге екінші бір әдіспен иррационал теңсіздікті шешу әдісін талқылайды. Көбейткіштерге жіктеу әдісі Мысал-есеп №4: Жаңа әдісті бекіту үшін жұпқа тапсырма беру. Жұптық тапсырма: Есеп №5: Бағалау: Оқушылар қасындағы жұптарымен бірге есептерін талқылап, басқалармен салыстырғанда айырмашылық бар ма, болса қандай. Себебі неге анықтатып, содан кейін барып дұрыс шешімді тақтада көрсету. Шешуі: | Сабақтың ортасы Қосымша №2 Қосымша №3 | ||||
Сабақтың соңы 3 минут | Рефлексия:Бүгінгі алдыңызға қойған мақсатыңызға жеттіңіз бе? Сізге не қиындық туғызды? Оны жеңу үшін қандай жұмыстарды атқарасыз? Б/ Үй тапсырмасы: Мысал-есеп №6:
шартын есепке алмауға болады, себебі ол барлық х үшін орындалады.
Екі жағдайын қарастырайық: ; -қарама-қайшылық. Жауабы: . | Қосымша №4 | ||||
Қосымша ақпарат | ||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||
Қосымша №1:
Теңсіздіктерге мысал:
Қосымша №2: Екі жағын дәрежелеу әдісі
Бұл әдісте егер радикал көрсеткіші тақ болса онда дәрежелеген кезде оған эквивалентті теңсіздік алынады, ал егер радикал көрсеткіші жұп болған кезде онда дәрежелеу үшін теңсіздіктің екі жағы да оң болу керек шартын ескеру керек.
Мысал-есеп №1: ММЖ :
Жұптық тапсырма:
Есеп №2: Бұл есепті оқушылардың жұптасып орындауға беру.
Шешуі:
Жауабы:
Жұптық тапсырма:
Есеп №3:
Шешуі:
Қосымша №3
Көбейткіштерге жіктеу әдісі
Мысал-есеп №4:
Жұптық тапсырма:
Есеп №5:
Шешуі:
Қоысмша №4: Үй тапсырмасы
Есеп №6:
шартын есепке алмауға болады, себебі ол барлық х үшін орындалады.
- ші теңсіздік үшін .
Екі жағдайын қарастырайық:
; -қарама-қайшылық.
Жауабы: .
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру