Дәрежелік функция, оның қасиеттері мен графигі. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Дәрежелер мен түбірлер. Дәрежелік функция (21 сағ)

Сабақ тақырыбы:

Дәрежелік функция, оның қасиеттері мен графигі (1 сағ)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.1.10 - нақты көрсеткішті дәрежелік функция анықтамасын білу; дәреже көрсеткішіне тәуелді дәрежелік функция графигін салу;

Сабақ мақсаттары

n-ші (n-жұп) дәрежелі түбірі бар қарапайым алгебралық

өрнектердің мүмкін мәндер жиынын анықтау

Бағалау критерийлері

  • n-ші дәрежелі түбірді дәреже түрінде жазады және керісінше;
  • бөлшек көрсеткішті дәреженің мәнін есептейді, ол үшін өрнекті n-ші дәрежеліүбір ретінде жазады;
  • n-ші дәрежелі түбірді бөлшек көрсеткішті дәреже түрінде жазып мәнін есептейді.
  • n-ші (n-жұп) дәрежелі түбірі бар қарапайым алгебралық өрнектердің мүмкін мәндер жиынын анықтайды

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Квадрат, куб, төртінші дәрежелі түбір, n-ші дәрежелі түбір

n есе көбейту, бөлу, қосу, азайту, теңдеу , теңдеуді түрлендіру

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Мысалы 1: Калькуляторды қолданып X- тің кубтық түбірін тап (мысалы ) - Түбірін табуды қажет ететін санды енгізіңіз (27) - түбірдің көрсеткішін еңгізіңіз (3)

Мысалы 2: Калькуляторды қолданып X- тің 6-шы дәрежелі түбірін табыңыз (мысалы 4096) - Түбірін табу керек санды енгізіңіз (4096)  - Түбірдің көрсеткішін енгізіңіз (6)

n есе - n раз - n times

көбейту, бөлу, қосу, азайту - Умножение, деление, сложение, вычитание - Multiplication, division , addition, subtraction

теңдеу , теңдеуді түрлендіру - Уравнение, преобразовать уравнение - The equation to transform equation

Құндылықтарды дарыту

бірлесіп жұмыс істей алу;

өзара ынтымақтастық,сондай-ақ өзара түсіністік қасиеттерін дамыту;

шешім қабылдау, қалыптастыру, талдау дағдыларының болуы;

өздік жұмыс орындау кезінде жеке бу арқылы өз жұмысының қорытындысы бойынша жауапты ықпал .

Пәнаралық байланыстар

Информатика

АКТ қолдану дағдылары

Active Inspare, презентация

Бастапқы білім

Оқушылар өтілген материалдардан n – ші түбір туралы жалпы түсінік

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындығын бақылау.

Үй тапсырмасын тексеру.

Анықтама: формуласымен көрсетілген функция дәрежелік функция деп аталады.(Дәреже көрсеткіші α-ға тең.)

Сабақтың ортасы

10 минут

12 минут

10 минут

Дәрежелік функция қасиеттері мен графигі тақырыбы бойынша оқушыларға берілетін сұрақтар. (Интерактивті тақтада) Кестемен жұмыс.

р/с

Функция

Графигі

Анықталу облысы

Мәндер облысы

Өсу және кему аралықтары

1

2

3

4

5

6

Сабақты бекіту есептері:

№152 функциясының тақ-жұптығын анықтаңдар.

  • ; - тақ функция
  • ;-жұп функция
  • ;- тақ функция

Дескрипторлар: Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер

-Бағдарламалық жасақтамаларда функциялардың графиктерін дұрыс тұрғызса;

-Анықталу облысын дұрыс анықтаса;

- Мүмкін мәндер жиынын дұрыс анықтаса ;

- Функция нөлдерін дұрыс тапса;

- Таңба тұрақтылығын дұрыс анықтаса;

- Өсу, кему аралықтарын дұрыс анықтаса

- Симметрия центрін дұрыс анықтаса.

Жеке жұмыс

Тест тапсырмалары (10мин)

I нұсқа

  • Мына функциялардың қайсысы дәрежелік функцияға жатады:

А) В) С) Д) ) Е)

  • функциясының анықталу облысын көрсетіңіз:

А) Натурал сандар жиыны В) Бүтін сандар жиыны

С) Рационал сандар жиыны Д) Нақты сандар жиыны

Е) Теріс емес сандар жиыны

  • функциясның графигі қай координаталық ширектерде орналасады:

А) I және II В) II және IV С) II және III Д) I және III Е) I және IV

  • функцияларының мәндерінің облысын көрсетіңіз.

А) Теріс емес сандар жиыны В) Бүтін сандар жиыны

С) Натурал сандар жиыны Д) Нақты сандар жиыны

Е) Рационал сандар жиыны

  • функциясының графигі қандай нүкте арқылы өтеді.

А) (2;16) В) (-2;32) С) (3; 243) Д) (-1;0) Е) (-4; -64)

  • функциясының графигі қай нүкте арқылы өтеді.

А) (12; 144) В) (121; 11) С) (121; 11) Д) (1;0) Е) (121; 11)

  • функция графигі қандай координаталық ширектерде орналасқан.

А) I және III В) II және IV С) II және III Д) I және II Е) I және IV

  • теңдеуінің неше шешімі болатынын анықтаңдар.

А) жоқ В) екі С) бір Д) үш Е) жеті

  • теңдеуінің неше шешімі болатынын анықтаңдар.

А) жоқ В) екі С) бір Д) үш Е) төрт

  • функциясының графигі А(-243; -3) нүктесі арқылы өтетін болса, -ді табыңдар.

А) В) 5 С) -5 Д) 3 Е) 0

II нұсқа

  • Мына функциялардың қайсысы дәрежелік функцияға жатады:

А) В) С) Д) ) Е)

  • функциясының анықталу облысын көрсетіңдер:

А) Натурал сандар жиыны В) Бүтін сандар жиыны

С) Рационал сандар жиыны Д) Нақты сандар жиыны

Е) Теріс емес сандар жиыны

  • функциясның графигі қай координаталық ширектерде орналасады:

А) I және II В) II және IV С) II және III Д) I және III Е) I және IV

  • функцияларының мәндерінің облысын көрсетіңдер.

А) Теріс емес сандар жиыны В) Бүтін сандар жиыны

С) Натурал сандар жиыны Д) Нақты сандар жиыны

Е) Рационал сандар жиыны

  • функциясының графигі қай нүкте арқылы өтеді.

А) (0;1) В) (-2;-128) С) (2; -128) Д) (-128;2) Е) (-128; -2)

  • функциясының графигі қай нүкте арқылы өтеді.

А) (3; 27) В) (-3; -27) С) (27; 3) Д) (27;3) Е) (-27; 3)

  • функция графигі қандай координаталық ширектерде орналасқан.

А) I және III В) II және IV С) II және III Д) I және II Е) I және IV

  • теңдеуінің неше шешімі болатынын анықтаңдар.

А) жоқ В) екі С) бір Д) үш Е) жеті

  • теңдеуінің неше шешімі болатынын анықтаңдар.

А) жоқ В) екі С) бір Д) үш Е) төрт

  • функциясының графигі А(-216; -6) нүктесі арқылы өтетін болса, -ді табыңдар.

А) В) 6 С) -5 Д) 3 Е) 0

Дескрипторлар: Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер

  • Функцияның анықталу жиынындағы түрін дұрыс анықтаса;
  • Функцияның графигін шартқа сәйкес дұрыс тұрғызса;
  • Әр жағдай үшін n-ның мәнін дұрыс анықтаса
  • функцияның жұп тақтығын дұрыс анықтаса;

Дифференциациялық тапсырмалар

А

Функцияның тақ-жұптығын анықта: , ,

В

Функциясына тиісті нүктелерді анықтаңдар: А(-1;1), В(0:0), С(2;16), Д(16;2), Е(625;5), F(-81;-3)

Презентация

http://www.fastswf.com/8p6vLQs - онлайн калькулятор

Алгебра 9

Шыныбеков

Сабақтың соңы

3 минут

Үй тапсырмасы: §10, №152 (4-9),№153

Рефлексия:

Әр оқушы өзінің бағалау парағы бойынша өзінің жасаған жұмысын бағалайды, алған ұпай санын есептейді.

Кеспе қағаздар

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 Б а ғ а л а у п а р а ғ ы:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылардың аты-жөні

 Үй тапсырмасы

 

Сабақтағы оқушы жауабы

 

 

Тест

 

 Қорытынды

 

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу