Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1В бөлім: Математикалық статистика элементтері | Мектеп: | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы: Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау | |||
Сабақтың типі | Білім мен дағдыны бекіту сабағы | ||
Оқыту мақсаттары | 11.3.3.4 - таңдама бойынша кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын бағалау; | ||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар таңдама мәліметтері бойынша кездейсоқ оқиғалардың сандық сипаттамаларын бағалайды. | ||
Бағалау критерийлері | Оқушылар
| ||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар басты жиынтық параметрлерін бағалағанда бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясын қолданады. Пәнге тән лексика мен терминология: басты жиынтық пен таңдама; математикалық күтілім, дисперсия, кездейсоқ шаманың стандарттық ауытқуы; дисперсия, вариациялық қатардың стандарттық ауытқуы; ығысқан және ығыспаған бағалау Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: − таңдама мәліметтері бойынша таңдама параметрлерін есептейді... −… ығыспаған бағалау болып табылады... −… таңдама дисперсиясы ығысқан бағалау болып табылады. | ||
Құндылықтарды дарыту |
| ||
Пәнаралық байланыстар | Физика, химия, биология пәндері бойынша зертханалық жұмыстарды орындау кезінде мәліметтерді өңдеу. | ||
АКТ қолдану дағдылары | |||
Бастапқы білім | Статистика элементтерін білу: салыстырмалы жиілік, арифметикалық орта, мода, медиана, дисперсия, вариациялық қатардың стандарттық ауытқуы. Ықтималдық теориясының элементтерін білу: ықтималдықтың классикалық анықтамасы, математикалық күтілім, дисперсия, кездейсоқ шаманың стандарттық ауытқуы. | ||
Сабақ барысы.
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1 минут | Мұғалім оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 минут |
Білімді белседі ету. Фронтальды сұрау. Мұғалім сыныпта фронтальды сұрау жүргізеді. - Басты жиынтықтың параметрлерін бағалау үшін қандай өлшемдерді қолдануға болады? - Қандай бағалау функциясын ығыспаған бағалау функциясы деп атайды? Мұғалім вариациялық қатар дисперсиясының формуласын жазғызуға өз қалауы бойынша бір оқушыны тақтаға шығарады. Келесі шыққан оқушы формуланы тексеріп, қатесі болса түзейді. Тақтаға шыққан үшінші оқушы топтастырылған мәліметтердің дисперсиясының формуласын жазады. Төртіншісі – үшінші оқушының жазғанын түзейді. Бесіншісі – таңдама дисперсиясының ( ығыспаған бағалау) формуласын жазады. Алтыншысы – бесінші оқушының жазғанын түзейді. Жетінщісі - топтастырылған мәліметтер үшін таңдама дисперсиясының (ығыспаған бағалау) формуласын жазады. Сегізіншісі – жетінші оқушының жазғанын түзейді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 минут | Оқып –үйренген материалдарды бекіту (Бүкіл сынып) Бір оқушы тақтада жұмыс істейді, қалғандары тапсырманы орындауға қатысады, көмектеседі, қатесін түзейді, түзету жасайды. Тапсырма.
CD дискілердің ойнау уақытының орта мәні мен дисперсиясын табыңыз.
Ол бүкіл ел бойынша CD дискілердің ойнау уақытының орта мәні мен дисперсиясын бағалағысы келеді. Ол тоғыз CD дискісін таңдап алып, олардың ойнау уақытын жазды (минутпен). Нәтижесі төменде берілген: 49,56,55,68,61,57,61,52,63.
Шешуі:
ii) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
27 минут | Оқып-үйренген материалды бекіту (Командалық ойын) Оқушылар екі командаға бөлінеді. Әр команданың бір-бір өкілі тапсырмасы бар карточканы суырады. Одан кейін командаларға тапсырманы орындауға және ойлануға уақыт беріледі. Әр командадан бір қатсушы тақтада өз шешімін көрсетеді. Одан соң командалар жаңа тапсырма суырады. Келесі тапсырманы тақтада басқа оқушы түсіндіруі керек (бұрын тақтаға шыққан оқушы қайта тақтаға шықпайды). Әр дұрыс орындалған тапсырма үшін команда балл алады. Ең көп балл жинаған команда жеңіске жетеді. Командаларға берілетін берілетін тасырмалар.
1,981,841,751,941,561,881,052,10 1,852,35 Компанияның барлық жұмысшыларының бүгін тамаққа жұмсаған ақшасының орта мәні мен дисперсиясының ығыспаған бағалауын табыңыз. Жауабы: $1,83; 0,119$2
1 12244455 5 Математикалық күтілім мен дисперсиясының ығыспаған бағалауын табыңыз. Жауабы: 3,3; 2,678
Жауабы: 11,73; 0,411
а) Жиілік кестесін құрыңыз. б) Математикалық күтілім мен дисперсияның, түзетілген стандартты ауытқудың бағалауын табыңыз. Жауабы: а)
б) 13; 45,556; 6,749
және . Табыңыз: а) таңдамадағы диаметрлердің дисперсиясын; б) Осы маркадағы барлық өндірілген есік тұтқалары диаметрлері дисперсиясының ығыспаған бағалауын. Жауабы: а) 0,013775 см2; б) 0,0145 см2
Бір күндегі жол оқиғалаларыны орта мәні мен дисперсиясның ығыспаған бағалауын табыңыз. Жауабы: 2,49; 1,61
Осы жағадайдағы брлық тастардың массаларының орта мәні мен дисперсиясының ығыспаған бағалауын табыңыз. Жауабы: 50,633 г; 147,365 г2
Нәтижесі, x граммм, қосындысы табылып, мына түрде берілген: и . Жәшіктгі барлық апельсиндердің массасының орта мәні мен дисперсиясының ығыспаған бағалауын табыңыз.
Жауабы: 101,1 г; 1,369 г2 Сабақты қорытындылау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия «Бос орынды олтырыңыз». Сабақты қорытындылау.
Үй тапсырмасы: Балықшылар бригадасы олардың траулері аулаған белгілі бір балық түрінен 200 балықтың массасын (кг) жазып отырған. Нәтижесі кестеде көрсетілген. Бұл балықтар балықтың осы түрінің басты жиынтығнң кездейсоқ таңдамсын береді деп есептеп, бағалаңыз
Жауабы: a) кг; b) |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Жұқа және қалың деңгейдегі сұрақтар қою. Сабақ барысында кезіккен қиындықтарға байланысты саралап көмек көрсетіледі. | Оқушылардың дұрыс жауабы және жазба тапсырмаларды орындау сапасы. | Сабақ алдында блмені желдету. Оқушылардың дұрыс позада отыруын қадағалау. |
Масса (г) | 10 – 19 | 20 – 29 | 30 – 39 | 40 – 49 | 50 – 59 | 60 – 69 | 70 – 79 | 80 – 89 |
Частота | 1 | 4 | 22 | 40 | 49 | 28 | 4 | 2 |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру