Қисық сызықты трапеция ауданың анықталған интеграл арқылы табу. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.4А

Қисап І

Мектеп:

Павлодар қаласы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қисық сызықты трапеция ауданың анықталған интеграл арқылы табу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары)

11.3.1.6 Берілген түзулермен шектелген жазықтық фигуралардың аудандарын табу

 Сабақ

 мақсаттары

- берілген түзулермен шектелген фигураның сызбасын сала алу;

- берілген түзулермен шектелген фигураның ауданын Ньютона-Лейбниц формуласын қолданып есептей алу ;

берілген түзулермен шектелген фигураның ауданын таба алу;

Бағалау критерийлері

Оқушы:

- анықталған интеграл формулаларын біледі;

- анықталған интеграл қасиеттерін қолдана алады;

- анықталған интегралды Ньютон-Лейбниц формуласымен есептей алады;

- қисықсызықты трапецияның ауданын табу үшін анықталған интегралды қолдана алады;

- функциялардың сызбаларын дұрыс салады;

 Тілдік мақсаттар

 

интегралды табу қадамдарын сипаттауға дұрыс математикалық терминдерді қолданады, интегралдау, бөліктеп интегралдау;

Бөлім бойынша лексика мен терминология

- функция;

- алғашқы функция;

- интеграл;

- интегралдау.

-анықталған интеграл

- қисық сызықты трапецияның

Құндылықтарды дарыту

Жұптық жұмыстарда ашық болу, бір-бірін құрметтеу, ынтымақтастық қарым-қатынаста болу, академиялық шыншылдықты сақтау, өмір бойы білім алып, ізденуге дағдылану.

АКТ қолдану дағдылары

https://www.desmos.com/calculator

Бастапқы білім

Алгебралық формулалармен сенімді жұмыс жасау, көпмүшенің түбірлерін табу, бүтін коэффициентті дәреже қасиеттері, көпмүшелер, функция графигінің қасиеттері (монотондық аралықтары, экстремум нүктелері және т.б.) және графиктерді сыза білу.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(2 минуты)

Сыныпта психологиялық ахуалды жақсарту үшін «Clock Buddies» тренингін өткіземіз.Оқушылар кабинетте еркін қозғалады. Мұғалім уақытты айтқан кезде оқушылар бір бірлерімен амандасу керек. Clіl техникасын қолдану.

1. (Shake hands)

2. (Tap the back)

3. (Smile)

4. (Wave hands)

5. (Wink)

6. (Give a compliment)

7. (Wish anything)

8. (Send a kiss)

9. (Give massage)

10. (Rub the back)

11. (Make him smile)

12. (receive a compliment)

Презентация

Слайд1

Актуализация (5 мин)

«Бос орынды толтыр» сын тұрғысынан ойлау техникасын қолдану, мұнда мұғалім оқушылардан ауызша сұрау арқылы бос орындарды толтырқызады.

Жұптық жұмыс

«Сәйкестендір» сын тұрғысынан ойлау техникасы арқылы мұғалім формула мен штрихталған бөліктердің аудандарын сәйкестендіруге тапсырма ұсынады.

Дұрыс жауаптар презентацияда көрсетіледі.

Бағалау критерийлері

Оқушы:

- анықталған интеграл формулаларын біледі;

- анықталған интеграл қасиеттерін қолдана алады;

- қисықсызықты трапецияның ауданын табу үшін анықталған интегралды қолдана алады;

- функциялардың сызбаларын дұрыс салады;

Кері байланыс:

  • Не шықты?
  • Не шықпады?
  • Жұмыста нені ескермедіңіз,неге ?

Түзету (керек болса)

Презентация

Слайды

Қосымша1

Бекіту

(тақтада алгоритм бойынша жұмыс жасау )

12 мин

Әр түрлі деңгейі бар тапсырмаларды орындау

Мұғалім оқушылармен диолог құру арқылы түзулермен шектелген фигуралардың аудандарын есептеу алгоритмін құрастырады.

Содан кейін әртүрлі деңгейі бар тапсырмаларды орындауға оқушыларды тақтаға шығарады. Тақтаға 2 оқушыдан шығаруға болады.

Сызбаның дұрыстығын келесі бағдарлама арқылы тексеріледі

https://www.desmos.com/calculator

түзулермен шектелген фигураның ауданын табыңдар

А деңгей

Түзулермен шектелген фигураның ауданын табыңдар:

және

Б деңгей

түзулермен шектелген фигураның ауданын табыңдар

,

Берілген фигураны саламыз және ізделінді бөліктің ауданын штрихтаймыз

 

Интегралдаудың шеттерін табамыз

Сонда x = 0, x = -1

Және x = 1

A(2;8), В(9;1).

Ізделінді фигураның ауданын табу формуласын жазу

S +

S=

Ізделінді фигураның ауданын табу үшін Ньютона – Лейбниц формуласын жазу

S +

= 0.25 + 0.25 =0.5

S=

Жауабын жазу

Жауабы: 0,5 кв.бір

Жауабы: кв.бір

түзулермен шектелген фигураның ауданын табыңдар

Б деңгей

функциясы Ох осін қияды. С қисығымен және абсцисса осін х=2 нүктесінде қиятын фигураның ауданын табыңдар.

С деңгей

Келесі графиктермен шектелген фигураның ауданын табыңдар:

.

Берілген фигураны саламыз және ізделінді бөліктің ауданын штрихтаймыз

 

Интегралдаудың шеттерін табамыз

Функция Ох осін х=0, х=1 нүктелерінде қияды

Функцияның графиктері келесі нүктелерде қиылысады: A(-1;2), B(1;0), D(3;4).

Ізделінді фигураның ауданын табу формуласын жазу

Ізделінді фигураның ауданын табу үшін Ньютона – Лейбниц формуласын жазу

Жаубын жазамыз

Жауабы:

Жауабы:

Бағалау критерийлері Оқушы:

- анықталған интеграл формулаларын біледі;

- анықталған интеграл қасиеттерін қолдана алады;

- қисықсызықты трапецияның ауданын табу үшін анықталған интегралды қолдана алады;

- функциялардың сызбаларын дұрыс салады;

Кері байланыс:

  • Не шықты?
  • Не шықпады?
  • Жұмыста нені ескермедіңіз,неге ?

Түзету (керек болса)

Қосымша 2

Бекіту және бағалау

(10 мин)

Әртүрлі деңгейі бар тапсырмаларды орындау.

Жасырын дифференциация. Жеке жұмыс

Мұғалім оқушыларға 9 тапсырманың кез келген орындай алатынын таңдап алуға ұсыныс береді (тапсырмалар бір түсті болу керек)

Жауабы: (қосымша 4-те толық шешім келтірілген)

1 S=15

2 S =31.67

3

4 S

5 S

6 S 21.33

7 S + + = 9 + 2.33 = 12.33

+ = 1.33 + 1.33 = 2.66

= 4.5 + 1.83 = 6.33

Қызыл-жоғары деңгей

Жасыл орта деңгей

Сары қарапайым деңгей

Бағалау критерийлері Оқушы:

- анықталған интеграл формулаларын біледі;

- анықталған интеграл қасиеттерін қолдана алады;

- қисықсызықты трапецияның ауданын табу үшін анықталған интегралды қолдана алады;

- функциялардың сызбаларын дұрыс салады;

Кері байланыс:

  • Не шықты?
  • Не шықпады?
  • Жұмыста нені ескермедіңіз,неге ?

Түзету (керек болса)

Қосымша 3

Сергіту сәті

(1 мин)

Шаршағанды басатын сергіту сәтін ұйымдастыру

Интерактивті тақта

https://www.youtube.com/watch?v=39HrMCS2XTE

Топтық жұмыс

(8 минут)

Жұптық жұмыс «Постер арқылы қорғау» техникасы.Сынып 3 топқа бөлінеді. Әр топ EDEXEL форматында орындайды. Тапсырмалар ватман мен қозғалмалы тақтада орындалады. Содан кейін әр топ өз тапсырмаларын қорғайды.

Толық шешімі бар постерлер.

І топтың шешімі

a)

– жанама теңдеуі

Келесі теңдеуге саламыз

б)

ІІ топтың шешімі

a)

б)

– жанаманың теңдеуі

Теңдеуге саламыз

Үшбұрыштың ауданы

S=).

ІІІ топтың шешімі

a)

– нормаль теңдеу

=>

Нормаль теңдеу:

б)

Бағалау критерийлері Оқушы:

- анықталған интеграл формулаларын біледі;

- анықталған интеграл қасиеттерін қолдана алады;

- қисықсызықты трапецияның ауданын табу үшін анықталған интегралды қолдана алады;

- функциялардың сызбаларын дұрыс салады;

Кері байланыс:

  • Не шықты?
  • Не шықпады?
  • Жұмыста нені ескермедіңіз,неге ?

Түзету (керек болса)

Приложение 5

Сабақтың соңы

( 2 мин)

Рефлексия

Мен еске түсірдім ………………………………..

Менде қиындық туды ……………..

Мен білгім келеді ………………………...

Менде шықты ………………………………

Менің ойымша ………………………….

Homework

Қосымша 5

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сын тұрғысынан ойлаудың жеделдету қағидасы бойынша өткен тақырыптарға шолу жасалынады. Сабақ барысында өздеріне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұпта жұмыс істеу барысында, есепті шешу және талқылау жолдарын бақылап, үйренеді. Қабілеті жоғары оқушылар сын тұрғысынан ойлаудың күрделендіру қағидасы бойынша тақырыпты өздігінен меңгеру барысында сыныптың проблемалық тапсырманы графиктік тәсілмен орындап шығуына бағыт беріледі

Оқушылардың тақырыпты меңгергенін және мақсатты жеткілікті немесе жеткіліксіз түсінгенін қадағалау үшін, сабақ барысында әрбір оқушының қасына жеке-жеке барып қажет еткен жағдайда көмек көрсетіледі. Әрбір тапсырмадан кейін кері байланыс беріледі. Жұптық жұмыстар мен өздік жұмыстар дескриптор бойынша тексеріледі.

Сынып бөлмесі сабақтан бұрын желдетілген. Сыныптағы орындық парталар түзу тур. Сыныптың іші жарық және сол жақтан түсуде. Сынып бөлмесі алғашқы дәрігерлік көмек қобдишасымен жабдықталған.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу