Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.
Бекітемін ____________________ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалім аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Класс: 10 | Қатысқан оқушылар сан: | Қатыспаған оқушылар сан : | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | Туындының қолдануы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты | 10.3.1.16 Кризистік және функцияның экстремум нүктелерінің анықтамаларын біледі және эксремумның бар болу шарттарын қолдану; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса оқу мақсатына жетеді Білу және түсіну Стационар нүктенің анықтамасын біледі Қолдану Максимум минимум нүктелерін табу үшін функцияның туындысын қолданады Сыни ойлау (Зерттеушілік) Практикалық мазмұнды есептер шығаруда туындыны қолданады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: туындыларды табу бойынша қадамдарды сипаттау үшін математикалық терминдерді дұрыс қолданады және талқылаулар барысында үш тілде қолдануға әрекет жасайды Пәнге қатысты лексика мен терминология : calculus, gradient at a point, differentiation, derivative, geometrical and physical meaning of the derivative, tangent, minimum, maximum, stationary point,
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Функцияның кез келген нүктесіндегі жүргізілген жанаманың теңдеуі және бұрыштық коэффициентін табу, көрсеткіштік,логарифмдік,тригонометриялық , күрделі функциялардың туындылары және дифференциалдары,функцияның өсу,кему аралықтары. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылыктарды дамыту | Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа, әсіресе топпен жұмыс істегенде қатысуы керек, сол сияқты топпен талқылауға коммуникативтік дағдыларын дамытып, қатысуы керек. Оқушыларға есептерді шығару үшін шығармашыл болу керек, талап қоя білуі, жұппен жұмыста қолдау көрсете алуы керек. Топппен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ИКТ қолдану дағдысы | Active Inspire, PowerPoint | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ басы 2 минут | Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың өздеріне деген сенімділіктерін арттыру . | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы 23 минут Практикалық жұмыс 10 минут |
1)функцияның кризистік нүктелері дегеніміз не? 2)Кризистік нүктелерінің болуының шарты? 3) Экстремум нүктелерінің қажетті және жеткілікті шарттары.
Мысал. Функцияның экстремумдық нүктелерін табуға қолданбалы есеп
Шешуі: а) , t = 0 демек b) , демек . при . Мұнда , . Максимум және минимум нүктелеріне зерттейміз , Бақалар саны 1500 тең. Дескриптор Оқушы:
Осы сайттағы тапсырмаларды топпен орындайды.
Ағылшын тіліндегі тапсырма: Let . For what value of is this function increasing and decreasing? Find the extremum. Solution:(Жауабы) The critical points are the numbers -3 and 1. maximum at x= - 3, y = - 27 + 27 + 27 – 10 = 17; minimum at x=1, y=1+3-9-10=-15. The function increases on x < -3 and x > 1 or (-∞, -3) and (1, ∞), and decreases on -3 < x < 1 or (-3, 1). All values on the graph: (done by 1C Математический конструктор 4.0) Деңгейлік тапсырмалар. Қосымша-2 4.Жеке жұмыс. 1.Функцияның экстремум нүктелерін анықтаңыз: g(x)= 1/3 х3-Х. 2. у=(х-2)2.
| https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/analiz-bastamalary/tuyndy-zhane-onyng-qoldanyluy/tuyndyny-funkcziyany-zertteuge-qoldanu/lesson/syndyq-nukteler-funkcziyanyng-ehkstremumderi Қосымша -2
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ соңы 5 минут | Сабақты қорытындылау. Оқушыларды бағалау. Бағалау парақтарын қолданып оқушылар өздерін бағаллайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциалды оқыту – жұптық, топтық жұмыстар арқылы оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар беріледі. | Бағалау – ҚБЖ тапсырмаларындағы критерийлер арқылы және бағалау парақшалары арқылы | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша 2
Деңгейлі тапсырмалар:
А деңгей
- функциясының экстремум нүктелерін табыңыз.
A);
B) ;
C) ;
D)
- функциясының экстремумын табыңыз.
А) ;
В) ;
С) ;
D) .
В деңгей
- функцияның туындысы түрінде болсын. Экстремум нүктелер санын табыңыз
- 1;
- 2;
- 3;
- 4.
С деңгей
- функциясының экстремум нүктесін табыңыз.
А) ;
В) ;
С) ;
D) .
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру