Біртекті және симметриялы көпмүшелер. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар: 10.3А Көпмүшелер | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатысқандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Біртекті және симметриялы көпмүшелер | ||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.1.2 - симметриялы және біртекті көпмүшелерді танып білу; | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | - симметриялы және біртекті көпмүшелерді тану; - симметриялы және біртекті көпмүшелермен берілген есептер шығару. | ||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Көпмүшелердің түрлерінің анықтамаларын береді. Пәнге тән лексика мен терминология:
| ||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық: жақсы қарым – қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, ауызбіршілікке баулу, бірін – бірі тыңдап, түсіну, пікір алмасу қасиеттерін дарыту. | ||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Алгебра 7 сынып | ||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Сабаққа қажетті ресурстар, ғаламтор беттері | ||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Бірмүше, көпмүше, стандарт түрге келтіру, амалдар қолдану. | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері 3 мин | Сабақтың кезеңдері - оқушылармен сәлемдесу; - сабаққа дайындық ортасын қалыптастыру; - өтілген материалмен, өткен сабақпен сабақтастық орнату. | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||
8 мин 15 имн 12 мин 4 мин | Жаңа материал бойынша теориялық түсінік беру Анықтама: Көпмүшенің әрбір бірмүшелерінің дәрежелері тең болса, онда мұндай көпмүше біртекті көпмүше деп аталады.Мысалы: х + 3у, , , , көпмүшелері біртекті көпмүшер болады.Анықтама: Егер f (x;y) көпмүшесіндегі х-ті у-ке, ал у-ті х-ке ауыстырғанда, берілген көпмүше өзгермесе, ондай көпмүше симметриялы көпмүше деп аталады. Ең қарапайым симметриялы көпмүшелер: х + у және ху. Бұл көпмүшелерді элементар көпмүшелер деп айтады Мысалдар келтіру, оқушыларға мысалдар ойлату. Жалпы сыныптық жұмыс тапсырмалары №1. Біртекті теңдеулерді табыңыз: ; ; №2. көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз Көпмүше үшінші дәрежелі болғандықтан, сызықтық және екінші дәрежелі көпмүшелердің көбейтіндісіне жіктеледі. Оны және түрде қарастырамыз. Сонда: №3. көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз: . №4. Теңдеуді шешіңіз: Теңдіктің екі жағын да қа бөлеміз, сонда: деп жаңа айнымалы енгіземіз, сонда , ; . ; ; ; ; Жауабы: ; ; Жеке орындауға тапсырмалар №5. Теңдеуді шешіңіз: Жауабы: ; . №6. Біртекті теңдеуді шешіңіз: ; Жауабы: . №7. Берілген көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз: Бағалау: - дайын тұрған дескриптор тақтада көрсетіледі, оқушылар бірін – бірі бағалайды; - мұғалім оқушы жұмысына кері байланыс береді. Шығармашылық жұмыс тапсырмасы Біртекті теңдеулер жүйесін шешіңіз: . Бағалау: - дайын тұрған дескриптор бойынша оқушы өзін – өзі бағалайды; | Алгебра және анализ бастамалары 10-11 сынып | |||||||||||||||||||||||||||
3 мин | Сабақты қорытындылау. Үй жұмысы: оқулықтан ұсынылады. Рефлексия. | ||||||||||||||||||||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу | Қалыптастырушы бағалау, тест тапсырмалары.Өзін өзі бағалау. Осы жұмыс түрлері сабақ жоспарында нақты көрсетілмеген. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттерімен белсендііс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру