Дискреттік және үздіксіз кездейсоқ шамалар. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.4A бөлім: Кездейсоқ шамалар және олардың сандық сипаттамалары. | Мектеп: НЗМ Талдықорған | |||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Мендекина Б.Қ | |||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Дискреттік және үздіксіз кездейсоқ шамалар | |||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.1.5 дискреттік және үздіксіз кездейсоқ шамалардың анықтамаларын білу және оларды ажырату; 10.2.1.6 дискреттік кездейсоқ шамалардың үлестіру заңы кестесін құруды білу | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Дискреттік және үздіксіз кездейсоқ шамалардың анықтамаларын түсініп, дискреттік кездейсоқ шамалардың үлестіру кестесін құру | |||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Дискреттік кездейсоқ шамалардың анықтамасын біледі; Үздіксіз кездейсоқ шамалардың анықтамасын біледі; Дискретті және кездейсоқ шамаларды ажыратады. | |||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады. Тәжірибені қалай өткізгендері туралы ауызша және жазбаша мәлімет бередіТілдік мақсаттарды, лексика мен іркес мысалдарын қоса анықтаңыз кездейсоқ шамалар, ықтималдықты есептеу, дискретті кездейсоқ шамалар, үздіксіз кездейсоқ шамалар Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Болжам бойынша, біз келесіні тексермекпіз… Біз бірнеше сынақ жасадық. Күтілген нәтиже … Ықтималдықты бағалау … Нәтижелер … Біздің болжамымыз тура/қате болды. Сонымен болжам … көрсетті. Біз келесі ........ қорытындыға келдік. | |||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Топтық, жұптық жұмыстарда өз ара ынтымақтастықтың болуы, жұмыстағы жауапкершілік дағдыларын қалыптастыру | |||||||||||||||||||||||||||||
Мектептің миссиясымен пайымдауын жүзеге асыру және ГГ | Ықтималдықтар теориясына үлес қосқан ғалымдар жайлы оқушылардың мәліметтерін тыңдау Колмогоров А.Н., Основные понятия теорий вероятностей Бектаев І.Б., Ықтималдықтар теориясы негізгі ұғымдары Жаңбырбаев Б.С., Ықтималдылықтар теориясы және математикалық стастика элементтері | |||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыстар | Ықтималдықты модельдеу және нәтижиелерді зерттеу биология, география және экономикада маңызды, сонымен қатар тіл ғылымына, педагогика, психология, социология, археологияға да енеді | |||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Инженерлік калькуляторды қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Ықтималдық, кездейсоқтық, кездейсоқ тәжірибе ұғымдарын түсіну; оқиға нәтижесінің абсолютті және салыстырмалы жиіліктері, ықтималдықтың статистикалық анықтамасы. | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Ықтималдықтар теориясына үлес қосқан ғалымдар жайлы оқушылардың мәліметтерін тыңдау. Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтайды. | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 10 мин 15 мин 15 мин 20 мин 5 мин | Т. Оқушыларды үш топқа біріктіру. Тапсырмалар Кездейсоқ шамаларға мысалдар келтіру Әр топ мысалдарын айтып, өткен сабақты, кездейсоқ шаманың анықтамасын қайталайды. Кездейсоқ шама дегеніміз, жағдайға тәуелді белгілі бір ықтималдығы бар әр түрлі мән қабылдай алатын қандай да бір айнымалы шама. Мұғалім сабақта қарастыратын сұрақтарға тоқталады: Дискретті кездейсоқ шамалар дегеніміз не? Үздіксіз кездейсоқ шамалар дегеніміз не? Анықтама . Кездейсоқ шаманың қабылдайтын мәндері ақырлы немесе шексіз сан тізбегі болатын болса, онда оны дискретті кездейсоқ шама деп атайды. Дискретті кездейсоқ шаманың мүмкін болатын мәндерін алдын ала білуге болады. Мысалы мерген жүз рет атқанада оқты нысанаға неше рет тигізуін айта аламыз. Ал үздіксіз кездейсоқ шаманың мәндерін күні бұрын білуге болмайды, олар белгілі бір аралықты толассыз толтырып жатады. Мысалы үздіксіз шама ретінде сынық кесіндісінің ұзындығын, уақыт аралығын т.б. алуға болады Анықтама. Үздіксіз деп, кез келген шекті немесе шексіз аралықта оның барлық мәндерін қабылдайтын кездейсоқ шамаларды айтады. Т. Сабақты бекіту мақсатында оқушыларды үш топқа біріктіріп, тапсырмалар жазылған үлестірмелер тарату. І топ. Қандай да бір көше қиылысында бір сағат ішінде өтетін машиналар санын анықтау қандай кездейсоқ шамаға жатады? ІІ топ. Бір зеңбіректен бір нысанаға атылған снарядтардың жарылған жерлерінің зеңбіректен қашықтығы қандай кездейсоқ шамаға жатады? ІІІ топ. Почта бөліміне күнделікті келіп түсетін хаттар саны қандай кездейсоқ шамаға жатады? Оқушылар өз ойларын ортаға салып, талқылайды. І,ІІІ топ мысалы дискретті кездейсоқ шамаға жатады, ІІ топ мысалы үздіксіз кездейсоқ шамаға жатады (снарядтың түсуі зеңбіректен қашықтығы қандай да бір кесінді арасы болады). Дискретті шамаларды анықтау үшін әдетте кесте құрады. 1-Мысал қарастырамыз: О осінен айналып тұратын А нысаны берілсін. А нысаны Х мергеннің нысанаға тигізуінің мүмкін мәндері, Р ықтималдығы болсын. Кесте құрамыз:
Мұндай кестені кездейсоқ шаманың үлестірім кестесі немесе үлестіру заңы деп атайды Осындай В нысаны үшін үлестірім кестесін құрындар. 2-мысал. Оқушылардың математикалық кешіне арналған жиында лотерея ұйымдастырылды. Онда 100 лотерея билеті сатылған. Лотереяда үш түрлі деңгейде ойналады: 50-і 1 тенгеден, 10-ы 2 тенгеден, 5-еуі 3 тенгеден тұрады. Бір билет алған оқушы ұтысының үлестіру заңын анықтау керек.
Есептер шығағару (қосымша 1) Сабақты қорытындылау Дискретті кездейсоқ шамалар дегеніміз не? Үздіксіз кездейсоқ шамалар дегеніміз не? Олардың айырмашылығы қандай? Кездейсоқ шаманың үлестірім кестесі немесе үлестіру заңы дегеніміз не? | В.С.Лютикас Факультативный курс по математике: Теория вероятностей 9-11 класс Просвещение, 1990-160с,; ил.-ISBN 5-09-001289-X | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үй жұмысы Дискретті және үздіксіз кездейсоқ шамаларға мысалдар келтіру | |||||||||||||||||||||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттерімен белсендііс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2:
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша 1.
1. Х кездейсоқ шаманың ықтималдылығын үлестірім кестесі көмегімен беріңдер:
а) бір рет; б) екі рет; в) үш рет тиынды лақтырғанда герб жағының түсуі.
2. Екі ойын кубының ұпайлары қосындысының ықтималдықтарының үлестіруін көрсету керек.
1-куб ұпайлары |
| ||||||||||
1 | (1,1) | (1,2) | (1,3) | (1,4) | (1,5) | (1,6) | |||||
2 | (2,1) | (2,2) | (2,3) | (2,4) | (2,5) | (2,6) | |||||
3 | (3,1) | (3,2) | (3,3) | (3,4) | (3,5) | (3,6) | |||||
4 | (4,1) | (4,2) | (4,3) | (4,4) | (4,5) | (4,6) | |||||
5 | (5,1) | (5,2) | (5,3) | (5,4) | (5,5) | (5,6) | |||||
6 | (6,1) | (6,2) | (6,3) | (6,4) | (6,5) | (6,6) | |||||
Сонда үлестіру кестесі төмендегідей болады.
Ұпай саны | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
ықтималдығы |
Осы мысалды талдап кестедегі ықтималдықтардың қосындысы 1-ге тең екенің тексерің дер.
3. Z кездейсоқ шамасы 1-ден 10-ға дейін барлық натурал сандарды қабылдайды.Оқиғаның
ықтималдылығы (z=n) -ге тең. Ықтималдықтардың қосындысы 1-ге тең екенің тексерің дер.
4. Қандай да бір кездейсоқ шаманың үлестірім кестесіндегі ықтималдылықтардың біреуі белгісіз. Соны анықтаңдар:
а)
мәндері | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
ықтималдылығы |
в)
мәндері | -4 | -3 | -2 | -1 | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 |
ықтималдылығы | 0,05 | 0,1 | 0,15 | 0,18 | 0,18 | 0,15 | 0,1 | 0,05 |
5. Х кездейсоқ шаманың ықтималдылығының үлестірім кестесі берілген:
мәндері | 0 | 0,5 | 1 | 1,5 | 2 | 2,5 | 3 | 3,5 | 4 |
ықтималдылығы | 0,1 | 0,04 | 0,2 | 0,18 | 0,05 | 0,15 | 0,11 | 0,1 | 0,07 |
Ықтималдылығын табыңдар:
а) Р(1<х<2,5); б) P(х=0,5 немесе х>2); в) P(х2,5); г) Р(х-бүтін сан);
д) Р(х-бөлшек сан).
6. Y кездейсоқ шама 1-ден 6-ға дейінгі барлық натурал сандарды қабылдайды. Мұндағы Р(у=п)=; а-ны табыңдар
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру