Тригонометрия элементтері. Сандар тізбегі. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Күні:

Мектеп: Қызылорда қаласындағы ХББ НЗМ

Мұғалімнің аты-жөні:

Мұғалімнің кәсіби даму мақсаты

Аукенова Шарбану Канафияевна.

Оқушының өздігінене білім алу дағдысын саралап оқыту әдістемесі негізінде дамыту.

Сынып: 10

Қатысқан оқушы саны: 10

Қатыспаған оқушы саны:

Ұзақ мерзімді жоспар

7-9 сынып алгебра курсын қайталау (1 сағат)

Сабақ тақырыбы

Тригонометрия элементтері.

Сандар тізбегі.

 Сабақтың мақсаты

Тригонометрия элементтері. Сандар тізбегі тақырыбыптарын қайталау арқылы өтекенді еске түсіру, білімді шыңдау.

Бағалау критерийлері

Дағдылар

Білу

Түсіну

қолдану

Бағалау критерийлері

  • тригонометрия элементтерін, формулаларын біледі;
  • тиісті терминологияны қолданады бұрыштың градустық және радиандық мәні;
  • тригонометриялық функция қасиеттері, негізгі тригонометриялық тепе-теңдік;
  • сандық тізбектер туралы түсінігі болады.
  • сан тізбегінің n-ші мүшесінің формулаларының тұжырымдауын жаза алады;
  • тригонометриялық өрнектерді ықшамдайды;
  • арифметикалық және геометриялық прогрессияға берілген есептерді шешу әдістерін біледі және олардың қаиетерін есеп шығаруда қолданады.

 Тілдік мақсат

Пәнге қатысты лексика мен терминология

  • Тізбек, сандық тізбек, аралық, мүше /алдыңғы мүше/ келесі мүше,
  • заңдылық, тізбекті жалғастыру
  • Қосу, азайту, көбейту, бөлу
  • Өседі, кемиді

Пәнге қатысты лексика мен терминология тригонометриялық функциялар синус, косинус, тангенс, кері / қарапайым / квадраттық / тригонометриялық

оң / теріс функциялар

функция мәндерінің кестесі, функцияныі графигі,

X / Y остерінің графиктік орналасуы , жақшалар

Жарты жазықтық / ширек, симметрия / симметриялы

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • Алдыңғы мүше арқылы келесі мүшені анықтау үшін не істейсіздер?
  • элементтерді d- айырмаға өзгерту
  • Алдыңғы мүшені q-ге көбейту/бөлу
  • Тізбек өспелі/кемімелі болады.
  • Әрбір келесі мүшені адыңғы мүшесі арқылы беру...
  • Тізбектің реккуренттік берілу тәсілі
  • Сонымен, келесі мүшесі ... болады

Құндылықтарды дарыту

Қарым-қатынас: Командамен жұмыс істеу және командалық жұмысты жоспарлау қажеттілігі достық қарым-қатынастарды қамтамасыз етеді және бірлескен оқу ортасында жұмысістеу үшін коммуникативтік қасиеттерді дамытады: бірлескен жұмыста басқа оқушылармен әлеуметтік, мәдени, этикалық және интерактивті дағдыларды дамытады.

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы: Отанымыздың игілігі үшін өмір бойы білім алуға баулу, өзін-өзі тәрбиелеуге, өзін-өзі тануға, сыни ойлауды дамытуға және білім берудегі үш тілдік саясатты іске асыруға бағытталады.

Сабақтың адамгершілік аспектісі мыналарды қамтиды:

оқуға деген жауапкершілікті сезіну;

басқаларға құрметпен қарау

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта

Алдыңғы меңгерілген білім

7-9 сынып алгебра курсы

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Оқытуресурстары

Ұйымдас

тыру бөлімі

2 минут

Сабақтың басы

5 минут

1 минут

4 минут

8 мин

2 минут

7 мин

8мин

3 мин

  • Сәлемдесу.
  • Ынтымақтастық атмосферасын құру. Оқушылар тақтадағы сын есімдерді алып, шеңберге тұрып бір-біріне тілек айтады.
  • Топқа бөлу.

«Біліп қана қою – аз, сол білгенді өмірде қолдана білуің керек. Ниеттену ғана аз, сол ниетіңді іске асыруың керек.» Гете.

Бүгінгі сабақ мақсатымен оқушыларды таныстыру.

9.2А Тригонометрия тарауын, формулаларын қайталау

Жұптық жұмыс: «Кім алғыр?»

1) Бірлік шеңберде белгілеңіз:

; ; ;;;;;; ;;;; -;; -; 2

2) Егер cos α = 0,6 және α II ширек бұрышыболса, sin αның мәнін табыңыз.

3) Егер және ; ал α – I ширек бұрышы болса, ctg α ның мәнін табыңыз.

Бағалау критерийі:

  • бұрыштың градустық және радиандық өлшемдерін біледі;
  • бірлік шеңберде берілген бұрышты дұрыс белгілей алады;
  • бұрыштың ширектегі таңбасын біледі.

( Бағалау критерийі бойынша ең көп бұрышты белгілеген жұпты мадақтау)

Сұрақ-жауап

Топтық жұмыс.

Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер көмегімен өрнектерді түрлендіру

  • 1. Өрнекті ықшамдаңыз:

ІІ топ

ІІІ топ

Бағалау критерийі:

- тригонометрия элементтерін, формулаларын біледі;

- тригонометрия өрнектерді ықшамдай алады.

- тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді

дұрыс орындайды. ( топтың жауабын тақтада талдату)

Өзіңді тексер!(Жеке жұмыс)

А деңгейі:

  • tg α мәнін табыңыз, егер sin α=0,6 және cos α=0,2.

Жауабы: tg α =3.

2) Өрнекті ықшамда:

В деңгейі

  • cos α мәнін табыңыз, егер sin α=0,8 және

α – бұрышы II ширек.

Жауабы: cos α= -0,6.

  • Өрнекті ықшамдаңыз:

С деңгейі

  • Берілгені: sin α=0,4.

Өрнектің мәнін табыңыз: ?

Жауабы:

Бағалау критерийі

- тригонометрия элементтерін, формулаларын біледі;

- тригонометрия өрнектерді ықшамдай алады;

- тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді дұрыс орындайды.

Сергіту сәті:

Логикалық тапсырмалар

1-мысал: Сан тізбегі қандай заңдылықпен орналасқан және келесі санды тап?

111, 213, 141, 516, 171, …

2-мысал:

I . 5, 10, 50, 500

II . 3, 6, 18, 108

III . 4, 8, 32, 256

IV . 1, ?, ?, ?

Жоғарғы үш қатар белгілі бір заңдылықпен орналасқан. Төртінші қатардағы сұрау белгісінің орнына тиісті сандарды табыңыз?

Қайталайық!

9.3A Тізбектер тарауын қайталау

Сандар тізбегі, оның берілу тәсілдері және қасиеттері.

Еске түсірейік:

1. Анықтама: Мүшелерін номерлеп шығуға болатын шексіз сандар жиынын сан тізбегі деп атаймыз, ал тізбекті құрайтын сандарды тізбектің мүшелері деп атайды.

2. Сандар тізбегінің берілу тәсілдері:

  • Баяндау тәсілі
  • Графиктік тәсіл
  • Рекурренттік тәсіл
  • Аналитикалық тәсіл
  • график арқылы беріледі
  • келесі мүше алдыңғы мүше арқылы анықталады
  • сөзбен беріледі
  • формула арқылы беріледі

3. Тізбектің түрлері:

  • Шекті
  • Шексіз
  • Өспелі
  • Кемімелі
  • Тұрақты

Прогрессия

Арифметикалық (an)

Геометриялық (bn)

Анықтамасы

прогрессияның мүшесін n-ші мүшесінің формуласы

 

прогрессиялардың алғашқы n-ші мүшесінің қосындысының формуласы

Қасиеті

4. Кесте толтыру:

Топтық жұмыс: Оқушылар жоғарыдағы ережелерді пайдаланып есептер шығарады.

І топ

№1. Арифметикалық прогрессияның бесінші мүшесі 8,4-ке , ал оның оныншы мүшесі 14,4-ке тең. Осы прогрессияның он бесінші мүшесін табыңыз.

Шешуі:

;= 14,4; d =? n = ?

+d(n-1);

+4d;

+9d;

№2. Геометриялық прогрессияда b12 = 315 және b14 =317 болса, онда геометриялық прогрессияның бірінші мүшесін табыңыз.

ІІ топ

№1. Дәрігердің кеңесі бойынша демалушы бірінші күні 5 минут, ал әрбір келесі күндері күнге қыздыру уақытын 5 минут арттырды. Егер күнге қыздырыну уақыты сәрсенбі күні басталған болса, онда аптаның қай күнінде күнге қыздырыну уақыты 40 минутқа жетеді.

Шешуі:

d = 5;= 40; n - ?

+d(n-1); 40 = 5+5(n-1); 5n = 40; n = 8.

n =

№2. мен q= болатын геометриялық прогрессияның қосындысын табыңдар.

ІІІ топ

№1. –3,8 саны п ) арифметикалық прогрессияның сегізінші мүшесі, ал –11 саны саны прогрессияның он екінші мүшесі болса, онда ап = -30,8 саны арифметикалық прогрессияның мүшесі бола ала ма?

№2. Салмағы 256 г радиоактивті элемент берілген. Оның массасы тәулік бойы екі есеге азаяды. Радиоактивті элементтің массасы екінші, үшінші және бесінші күндері қандай болады?

Үй тапсырмасын беру

Тригонометриялық функциялар мәндерін (кестелік) қайталау.

Геометриялық/арифметикалық прогрессия ережесі мен формулаларын қайталау.

Рефлексия

Топтық жұмыс ережесін іліп қою.

Слайд №6

карточкалар

Слайд

Қосымша№1

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.

Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

Қосымша№1

Прогрессия

Арифметикалық (an)

Геометриялық (bn)

Анықтамасы

прогрессияның мүшесін n-ші мүшесінің формуласы

 

прогрессиялардың алғашқы n-ші мүшесінің қосындысының формуласы

Қасиеті

Прогрессия

Арифметикалық (an)

Геометриялық (bn)

Анықтамасы

Егер а1, а2, а3, …,аn, … тізбегінің екінші мүшесінен бастап, әрбір мүшесі өзінің алдындағы көршілес мүшеге тұрақты санды қосқанға тең болса, онда бұл тізбекті арифметикалық прогрессия деп атаймыз, Басқаша айтқанда, егер кез келген n- наттурал саны үшін an+1 = an + d, теңдігі орындалса, онда тізбегін арифметикалық прогрессия деп , d санын арифметикалық прогрессияның айырмасы

деп атайды.

Егер b1, b2, b3, …, bn, … тізбегінің екінші мүшесінен бастап, әрбір мүшесі өзінің алдындағы көршілес мүшені тұрақты,нөлденөзгеше санға көбейткенде шығатын болса, онда бұл тізбекті геометриялық прогрессия деп атаймыз, Басқаша айтқанда, егер кез келген n- наттурал саны үшін bn+1 = bnq, где bn≠0, q0,теңдігі орындалса, онда тізбегін геометриялық прогрессия деп , q санын геометриялық прогрессияның еселігі деп атаймыз.

прогрессияның мүшесін n-ші мүшесінің формуласы

 

прогрессиялардың алғашқы n-ші мүшесінің қосындысының формуласы

Қасиеті



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу