Комбинаторика формулаларын қолдану арқылы ықтималдықтарды есептеу. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары. 1-2 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 12.1А бөлім: Ықтималдық модельдер |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 12 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтақырыбы | Комбинаторика формулаларын қолдану арқылы ықтималдықтарды есептеу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 12.4.1.1 Қайталанатын және қайталанбайтын алмастырулар, орналастырулар, терулерді есепту үшін формулаларды қолдану; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | 1) Комбинаториканың элементтерінің бірі теруге анықтама беру; 2) Қайталанатын және қайталанбайтын теру формуласын қарастыру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқу мақсатына жетеді: 1)Теру анықтамасын біледі; 2)Қайталанбалы және қайталанбайтын теруді есептеу формуласын біледі; 3)Теруге есептер шығара алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: модальды етістіктер және шартты сөз тіркестері арқылы тепе-теңдіктің бастапқы мәселе деңгейлерінде орын ауыстыруларын және терулерді есептеу үшін формулаларға ауызша сипаттама бере алады. Пәнге тән лексика мен терминология: Терулер/орын ауыстырулар, n-нің ішінде r элементтерін таңдау, орналастыру тәртібі, реттеу, қою, қайта реттеу, Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Мүмкіндігін көрсету үшін болуы мүмкін, мүмкін, істей алу, ықтимал сияқты модальды етістіктерді пайдалану. Орындықта отырған 5 адамды қанша түрлі тәсілдер арқылы ұйымдастыра аламын? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушылар жаңа жағдайға бейімделеді, мәселені қойып шешімін іздейді, жұпта жұмыс жасай алады, бір-бірінің пікірін тыңдап үйренеді. Барынша өз ойын дұрыс қорыта алады. Ақпартты тауып қорытынды жасай алады. Құндылықтарды дарыту осы сабақта жоспарланаған іс-әрекеттер арқылы жүзеге асады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Комбинаториканың қолдануы химия және биология білім салаларында кездеседі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтаны презентация таныстыру үшін қолдану, тақтаны жазу құралы ретінде қолдану. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Жиындарды қосу және көбейту ережелерін біледі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | I. Ұйымдастыру кезеңі.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы 2 мин 3 мин 2 мин 3 мин 3 мин 2 мин 8 мин 18 мин 2мин 20минут 18минут | Оқушыларға алмастырулар, орналастырулар және терулер туралы барлық білетіндерін парақтарға жазуды ұсыныңыз. Олардың жауаптарын сыныппен бірге талқылаңыз. Кестені толтырыңыз. Мысалы:
Оқушыларды топтарға біріктіріңіз және кестедегі формулаларды қолдануға арналған тапсырмаларды ұсыныңыз. Мысалы: 1) Сыныпта 25 оқушы бар. Сыныптың топ басшысын, орынбасарын және дене тәрбиесінің ұйымдастырушысын неше түрлі тәсілмен таңдауға болады? Жауабы: . 2) 6 оқушыны 6 орындыққа неше түрлі тәсілмен отырғызуға болады? Жауабы:
Жауабы: . Оқушыларға келесі есептерді ұсыныңыз. Мысалы: 1) 1, 2, 3 цифрларын пайдаланып, жазылуында цифрлар қайталанатын қанша екі таңбалы сан құруға болады? 2) «МАТЕМАТИКА» сөзіндегі әріптердің орнын ауыстырып қанша түрлі сөз алуға болады? 3) Сатылымда бар тоқаштың 4 түрінен 7 тоқаштан тұратын жиынтықты қанша тәсілмен құруға болады? Оқушыларға есеп шығару барысында оның шешімді көрнекі ету мақсатында цифрлар, әріптер, сонымен қатар тоқаш түрлері жазылған карточкаларды қолданыңыз. Ұсынылған ойлар мен шешімдерді талқылаңыздар. Топ оқушыларына қайталанбалы комбинациялар санын есептеуге арналған формулаларды қорытып шығаруды ұсыныңыз. Ұсынылған формулаларды талқылап, формулалар кестесін толықтырыңыз. Мысалы:
1. Қайталанбалы орналастыру. Театрға, циркке және концертке бір-бір билеттен бар. Қанша әдіспен осы билеттерді 4 оқушы арасында үлестіруге болады? (егер әрбір оқушы бірнеше билет алуы мүмкін болса)? 2. Қайталанбалы алмастырулар. Он турист қонақ үйдің екі үшорынды және бір төрторынды бөлмелеріне қоныстанды. Оларды қанша тәсілмен орналастыруға болады? Тапсырмалар орындау 3. Қайталанбалы терулер. Ұзындықтары 4, 5, 6, 7 см мәндерінің біреуіне ие болатын кесінділерден қанша үшбұрыш жасауға болады? 4. 1,2,3,4,5,6 цифрлары берілсін. Осы цифрларды қолданып, неше үш таңбалы сан құрауға болады ? 5. Дүкенде 3 түрлі тәтті тоқаш сатылады. 10 тәтті тоқашты неше тәсілмен таңдап алуға болады? 6. « институт » сөзінен әріптерді ауыстыра отырып, неше сөз алуға болады? 7. Екі оқушы 5 түрлі кітаптарды неше түрлі тәсілдермен бөлісе алады? 8. Дүкенде гүлдердің 6 түрі бар.Олардан 7 гүлден құралған гүл шоғын неше түрлі тәсілмен таңдауға болады? Сабық соңында оқушылар рефлекция жүргізеді: - Мен үйрендім? - Менің білігім келетінім? - Нені жақсартуым керек? 2-сабақ Топтық жұмыс Бағалау: Топтардың бірін-бірібағалауы, мұғалімнің бағалауы Жауаптары: 1-1296 2-40963-154-2105-25206-20 Жеке жұмыс СЖБ дайындық тапсырмалары Бағалау: Оқушылардың марк-схема бойынша өзін-өзі бағалауы (№11 тапсырма, 2 компонент, ЖБ-2015). (a) Келесі сөздегі əріптердің əр түрлі алмастырулар санын табыңыз I S O S C E L E S. [2] (b) Үш ‘S’ əрпі бір-бірінің қасында тұратындай, ал екі ‘E’ əрпі бір-бірінің қасында тұрмайтындай I S O S C E L E S сөзіндегі əріптердің əр түрлі алмастырулар санын табыңыз. [3]
(№3 тапсырма, 3 компонент, ЖБ-2018). Даниялық композитор Карл Нильсен алты симфония жəне үш концерт жазды. Осы тоғыз жұмыстың үшеуі музыкалық фестиваль үшін таңдалып алынады. (a) Үш жұмысты таңдаудың əр түрлі мүмкін болатын тəсілдерінің санын табыңыз. [2] (b) Екі симфония жəне бір концерттен тұратындай етіп, үш жұмысты таңдаудың əр түрлі мүмкін болатын тəсілдерінің санын табыңыз. [2] (c) Құрамында кем дегенде бір симфония болатындай етіп, үш жұмысты таңдаудың əр түрлі мүмкін болатын тəсілдерінің санын табыңыз. [2] | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ соңы 2 мин | Сабық соңында оқушылар рефлекция жүргізеді: - Мен үйрендім? - Менің білігім келетінім? - Нені жақсартуым керек? Үй жұмысы: (қосымша №3) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушыларды топтық жұмыста өзінің ой пікірлерін айтқызамын және оның басқа оқушыларға үлгі болуына басқа оқушылардың үлгілі оқушыға қарап сап түзуіне немесе өзіндік үлгі болуларына жағдаяттар туғызамын. | сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын. | Әр оқушы өзін еркін ұстауына, пікірін көтеріңкі болуларына жағдай туындатамын | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуқажет? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру