Квадрат теңсіздік. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.4А Теңсіздіктер

Мектеп: Астана қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Сабақ 2

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Квадрат теңсіздік

Сабақтың түрі

Жаңа материалды меңгеру

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу

бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.8

квадрат теңсіздіктерді шешу

Сабақтың мақсаты

Квадраттық функцияның графигін қолданып квадрат теңсіздіктерді шешеді.

Бағалау критерийлері

Дағды

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

Квадрат теңсіздіктің шешімі параболаның орналасуына байланысты екенін түсінеді

Қолдану

Квадрат теңсіздіктерді шешеді

Анализ және синтез

Квадрат теңсіздіктің қандай түріне жататынын талдайды.

 Тілдік мақсат

 

Оқушылар нақты жағдайда квадрат теңсіздіктің шешімі неге олай болатынын түсіндіреді.

Пәндік лексика және терминология

квадрат теңсіздік

көбейтінді

аралық

бос жиын

дискриминант таңбасы

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Парабола тармақтары жоғары бағытталған

Құндылықтарды дарыту

Өздігінен оқу дағдысы.

Сабақтың мазмұны арқылы жүргізіледі.

Пәнаралық байланыс

Математикалық моделі квадраттық функция болатын әртүрлі жағдайларда квадрат теңсіздіктерді шешу дағдысы қажет болады.

АКТ қолдану дағдылары

Презентация

Бастапқы білім

Оқушылар сызықтық теңсіздік пен квадрат теңдеулерді шеше алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

2 мин

Ұйымдастыру бөлімі

Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды. Бұл сабақта параболаны қолданып квадрат теңсіздікті шешетіндігі туралы түсіндіреді.

Үй тапсырмасын тексеру

Оқушылар шағын топта үй тапсырмаларын тексереді, қажет болғанда түзетулер енгізеді.

Презентация

1-2 слайдтар

Оқушылардың жұмыстары

Сабақтың ортасы

20 мин

4 мин

15 мин

Жаңа материалды меңгеру

Мұғалім оқушыларға параболасын салуды тапсырады.

түріндегі теңсіздікті шешу үшін шыққан графикті қалай қолдануға болатынын талқыланады.

(теңсіздігін шешу дегеніміз – х-тың қандай мәндерінде парабола нүктелерінің ординаталары оң сан болатынын табу, яғни х-тың қандай мәндерінде функция абсцисса осінің жоғарғы жағында жатқанын анықтау)

Теңсіздік шешімін жазу.

Оқушылардан төмендегі теңсіздіктердің шешімдерін жазу сұралады:

;

;

.

Квадрат теңсіздікті шешу үшін парабола қаншалықты нақты салыну керектігін талқылау. (Оқушылар функцияның нөлдерін дұрыс анықтау, яғни параболаның х осімен қиылысуын анықтау және парабола тармағының бағытын анықтау маңызды екенін түсінулері керек, қалған жағдайлар үшін сұлбасы жеткілікті, сондықтан у осін салмауға болады.)

Талқылау нәтижесінде теңсіздікті шешу алгоритмі жазылады.

Жаңа материалды бекіту

Оқушылар жауаптарын шағын тақталарға жазады.

1. Суретте квадраттық функцияның графиктерінің сұлбалары берілген. Осы суреттерді пайдаланып, сәйкес теңсіздіктерді шешіңіз:

Дескрипторлар

- Теңсіздіктің шешімі дұрыс табылған

Жеке тапсырма

Тақтада а-з пункттері жазылады, оқушылар тапсырманы орындап болған соң мұғалімге барып қалай шешкенін түсіндіреді. Егер барлығы дұрыс орындалса, оқушы өзінің атын тақтадағы сәйкес ұяшыққа жазады және осы тапсырманы шешкен келесі оқушыны тексереді. Осылайша оқушыларды бағалау жүзеге асады.

2. Теңсіздіктерді шешіңіз:

а) ;

б) ;

в) ;

г) ;

д) ;

е) ;

ж) ;

з) .

Дескрипторлар

- Квадрат үшмүшеліктің түбірлері табылған

- Параболаның сұлбасы дұрыс салынған

- Қажетті аралықтар көрсетілген

- Теңсіздіктің шешімі дұрыс табылған

3 слайд

4-8 слайдтар

Шағын тақталар, маркерлер

Қосымша 1

Сабақтың соңы

3 мин

Үй тапсырмасы

Теңсіздіктерді шешіңіз:

а) ;

б) ;

в) ;

г) ;

д) .

Дескрипторлар

- Квадрат үшмүшеліктің түбірлері табылған

- Параболаның сұлбасы дұрыс салынған

- Қажетті аралықтар көрсетілген

- Теңсіздіктің шешімі дұрыс табылған

Рефлексия

- Қандай тапсырмалар мен іс-әрекеттер қызықты болды?

- Не қиындық туғызды? Неге?

Қосымша 2

9 слайд

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмек беруі үшін жұптық жұмыс орындалады.

Есептер шығару барысында оқушылар бірін-бірі бағалайды.

Мұғалім сыныпты аралап жүріп, ауызша комментарийлер айтады.

Сабақ бойы оқушылар іс-әрекет түрлерін өзгертіп отырады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу