Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер. Алгебра, 8 сынып, қосымша материал. 6 сабақ.


 6 сабаққа әдістемелік нұсқаулық тақырыбы/бөлімшесі

 «Теңдеулерді шешу»

  «Квадрат теңдеулер» бөлімі

 

 Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу

 Оқу мақсаты:

 8.2.2.7 квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерді шешу

 

 8 сабақтан тұратын бөлімнің алтыншы сабағының мақсаты - теңдеулерді шешудің жаңа айнымалы енгізу әдісін қолдану дағдысын дамыту.

 

 Теориялық материал

 , мұндағы а ≠ 0 түріндегі теңдеуді алмастыруын қолдану арқылы квадрат теңдеуге келтіруге болады. Алмастыру нәтижесінде теңдеуі шығады, оны шешіп, және түбірлерін табамыз. Айнымалыға қайта келіп, және теңдеулерін шешеміз.

 

 Сабақты ұйымдастыруға арналған әдістемелік нұсқаулық. Қалыптастырушы бағалауға нұсқаулық

 Сабақтың басында қиын емес қайталау тапсырмаларын орындау ұсынылады, бұл жерде оқушылардан өте жоғары жылдамдықпен жұмысты орындау күтіледі, яғни әрбір тапсырманы орындауға 30 секундтан артық уақыт жұмсамауы керек. Мұғалім оқушылардың қайсысы жұмысты орындай алмай отырғанын көру үшін және бірден қиындықты жою жолын көрсету үшін маркерлі шағын тақтаны немесе ламинадталған парақты қолдану ұсынылады.

 Теңдеуді шешудің алмастыру тәсілі өткен сабақта биквадрат теңдеулерді шешуде қарастырылды. Бұл сабақта осы тәсілді қолдану дағдысын дамыту жұмыстары жалғастырылады. Сондықтан оқушылар шешу жолын талдап болған соң жаңа айнымалыны енгізіп теңдеулерді шешудің қадамдарын қалыптастыру үшін бірнеше ауызша тапсырмалар орындау ұсынылады.

 Жаңа әдісті бекіту үшін жұппен жұмыс жүргізіледі, бұл оқушылардың бір-бірімен ақылдасып, аралық кезеңде шыққан нәтижелерін салыстыру үшін қажет.

 Өзара бағалау кезеңінде бағалау парағына жай «+» немесе «-» таңбаларын қойып шықпай, жауап беретін оқушыға өз шешімін негіздеп, шешу жолын айтуына, ал тексеруші оқушы жұмысқа комментарийлер айтуына мүмкіндік берген дұрыс.

 Үй тапсырмасы саралап беріледі, әрбір оқушы теңдеудің қиындық деңгейін өзі таңдайды.

 

 Әртүрлі деңгейдегі қосымша тапсырмалар

 В деңгейі

теңдеуінің квадраттарының қосындысын табыңыз.

Тапсырманы екі тәсілмен орындаңыз:

а) берілген теңдеуді шешіп;

 б) теңдеуді шешпей.

 

 С деңгейі

 Теңдеуді шешіңіз:

 

 

 Жауаптары мен шешуі

 Жұппен жұмыс

 Теңдеулерді шешіңіздер:

 1) ;

 2) ;

 3) ;

 4) .

 

 Шешуі.

 1) болсын, онда

 

 

 

 

 2) болсын, онда

 

 

 

 

 

 3)

  болсын, онда

 

 

 

 

 

 4) болсын, онда

 

 

 

 

 

 

 

 Қажетті сілтемелер мен әдебиеттер тізімі

  • Виленкин Н.Я., Виленкин А.Н., Сурвилло Г.С. и др. Алгебра: учеб. для 8 кл. с углубленным изучением математики. – М.: Просвещение, 2006
  • Галицкий М.Л., Гольдман А.М., Звавич Л.И. Сборник задач по алгебре, 8-9 классы. – М.: Просвещение, 2009. 301 с.: ил.
  • Макарычев Ю.Н., Миндюк Н.Г. Алгебра. Дидактические материалы. 8 класс: пособие для шк. с углубл. изучением математики – М. : Мнемозина, 2010. – 157 с. : ил.


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу