Бөлшек - рационал теңдеулерді шешу. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 4 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2A: Квадрат теңдеулер Теңдеулерді шешу | Мектеп: Атырау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Арыстанова А.М. | |||||||||||||
Сынып: 8 Сабақ 4 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Бөлшек-рационал теңдеулерді шешу | |||||||||||||
Сабақтың түрі | Тақырыпты бекіту сабағы | |||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.2.2.6 Бөлшек-рационал теңдеулерді шешу | |||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар бөлшек-рационал теңдеулерді квадрат теңдеулерге келтіру әдістерін біледі, бөлшек-рационал теңдеулерді шешеді. | |||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||
Тілдік мақсат
| Оқушылар квадрат және бөлшек-рационал теңдеулерді шешу жолын ауызша айтады; Бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясына сүйенеді. Пәндік лексика және терминология: Бөлшек-рационал теңдеулер айнымалының мүмкін мәндер облысы бөгде түбір Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Бөлшектің бөлімін квадрат үшмүше түрінде жазайық... Бөлшектерді ортақ бөлімге келтірейік... Бұл түбір бөгде түбір болады, өйткені... . | |||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық: ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру және сындарлы көзқарасты дамыту топпен, жұппен жұмыс арқылы жүзеге асырылады. Академиялық адалдық: өзгелердің ойы мен ұсынысын сыйлауға тәрбиелеу әртүрлі ақпарат көздерімен жұмыс жасау кезінде көрініс табады. | |||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Қолданбалы математика, физика. Зерттеушілік әдіс (не білемін, не білгім келеді, не білдім). | |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Power Point презентациясы | |||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар квадрат теңдеулерді, бөлшек-рационал теңдеулерді шеше алады. | |||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин 3 мин | Ұйымдастыру бөлімі Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Дайын жауаптар арқылы біріге отырып үй тапсырмасын тексеру. Өткен сабақты қайталау ретінде оқушыларға ауызша сұрақтар қойып, ауызша жауаптар алынады: 1. Бөлшек-рационал теңдеу дегеніміз … ? 2. ММЖ деген не? 3. Бөлшек-рационал теңдеуді шешу алгоритмі. | 1-3 слайдтар | ||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 мин
5 мин 9 мин | Білімді бекіту үшін «Аялдамаларда» берілген тапсырмаларды орындаймыз. Әрбір оқушыға «Жауап парағы» мен жүру маршруты таратылады. Әрбір оқушы белгілі бір маршрут бойынша жүріп, Аялдамаларда бөлшек-рационал теңдеулерді шешуге берілген тапсырмаларды дәптерлерінде орындап, жауаптарын жауап парағына жазады. №1 Аялдама. x = 0,5, x≠ - №2 Аялдама. x1=5, x2= - 0,25 x ≠ 0 №3 Аялдама. x1=12, x2 = - 3 – б.т. x≠ - 3 №4 Аялдама. x1=4, x2= - 7 x ≠ 1, х ≠ - №5 Аялдама. x1=8, x2= - 10 x ≠ 4, х ≠ - 6 №6 Аялдама. x1=3,6, x2= - 5 x ≠ 2, х ≠ 0, х≠ - 2 №7 Аялдама. x1= 5, x2= - 6 x ≠ 2, х ≠ - 4 №8 Аялдама. x1= -4, x2= 2 – б.т. x ≠ 0, х ≠ 2 Өзара бағалау: 1) оқушылар дәптерлерімен, жауап парақтарымен алмасады; 2) дайын жауаптармен тексереді; 3) қате жіберген кезде дәптердегі шешу жолын тексереді (қажет болғанда комментарий береді); 4) дәптер мен жауап парағын қайтарады, біріге отырып кері байланысты талқылайды. Жұппен жұмыс: Оқушылар жұпқа бөлінеді, әрбір оқушыға 1 есеп беріледі, олар есепті шығарады, тақтадағы дұрыс жауаппен салыстырады, болған соң әркім өз есебінің шешімін жұбына түсіндіруі керек. 1. Түбірлерінің қосындысын табыңыз: -. 2. Теңдеуді шешіңіз: . | Қосымша 1 Қосымша 2 4 слайд Қосымша 3 5 слайд | ||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | Үй тапсырмасы Теңдеулерді шешіңіз: Рефлексия: Оқушылар мына сұрақтар төңірегінде ойланып, жауап берулері керек:
| Қосымша 4 6 слайд | ||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||
Саралау сабаққа тапсырмалар таңдау кезінде жүргізіледі. Қабілеті жоғары оқушылар бірінші орындап болса, қосымша тапсырма беріледі. | Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау ұйымдастырылады. | Қажет болған жағдайда сергіту сәтін қолдану ұсынылады. | ||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?