Электромагниттік толқындардың сәулеленуі және алынуы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары № 35
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Элетромагниттік толқындар |
| ||||||||||||
|
| ||||||||||||
|
| ||||||||||||
| Электромагниттік толқындардың сәулеленуі және алынуы | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.5.2.1 - электромагниттік толқындардың пайда болу жағдайларын түсіндіріп, олардың қасиеттерін сипаттау | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Сабақтың тақырыбын оқығаннан кейін оқушылар
• Электромагниттік толқындарды қолдануға мысалдар келтіреді | ||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Тілдік мақсаттарды, оның ішінде лексика мен сөз тіркестерін анықтаңыз. Оқушылар тапсырмаларды ауызша және жазбаша түрде орындай алады, тиісті терминологияны қолдана отырып, сабақ тақырыбы бойынша теория мен проблеманы шешуді түсіндіреді. Тақырыптық лексика мен терминология: Тербелістер, механикалық, электромагниттік, периодты өзгерістер, ығысу толқындары, таралу, орта, таралу бағыты, вакуум, жылдамдық, ауқым, қасиеттер, шағылысу, сыну, жұту, кедергі, дифракция. Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері Толқын - бұл тербелістің ортадағы таралуы Толқын көлденең деп аталады, егер .... Электромагниттік толқындардың таралу жылдамдығы .. Электромагниттік толқындар мен механикалық толқындардың басты айырмашылығы мынада: Графикалық түрде электромагниттік толқын бейнеленген .... Электромагниттік толқындарда электр, магнит өрісінің векторлары өзара перпендикуляр болады .... таралу бағыты мен ... Вакуумда таралады Энергияны тасымалдайды Импульсі бар Қысымы бар Таралу жылдамдығы (с = 3x10^8 м / с) Энергия жиілікке байланысты Толқынның сипаттамалары - толқын ұзындығы, толқын жиілігі, таралу жылдамдығы | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Жалпыадамзаттық құндылықтарды енгізу электромагниттік толқындардың қолданылуын, электромагниттік толқындардың ашылу тарихына және ғалымдардың қосқан үлесін қарастыру арқылы жүзеге асырылады (Джеймс Максвелл, Гейнрих Герц, Александр Попов, Гуглиелмо Маркони). | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Пәнаралық байланыс сабақта толқындардың сипаттамаларын, электромагниттік толқындардың пайда болу тарихы мен маңызын сипаттау үшін математикалық өрнектер мен функцияларды қолдану арқылы жүзеге асырылады. | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Қажет болған жағыдайда ғаламтордан ақпараттар іздеу | ||||||||||||
Бастапқы білім | 9 және 11-сынып оқушылары тербеліс теориясын оқыды, синус заңымен сипатталған гармоникалық тербелістердің теңдеуін біледі, координат және уақыт, жылдамдық және үдеу уақыттарының графикаларын оқи алады. Олар механикалық толқындарды сипаттау теориясын түсінеді, механикалық толқындардың негізгі қасиеттерін біледі. Бастапқы білімдері тапсырмаларды орындау барысында электромагниттік толқындардың табиғатын, сипаттамалары мен қасиеттерін нақтылау және сипаттау үшін пайдаланылады. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 2 мин | Мұғалім:Сабақтың тақырыбын, мақсаттары мен міндеттері айтадыды. Табыс критерийлері. (презентация бойынша). Тақырыпты оқу кезінде мысалдар алгоритмін келтіреді. Сабақ жоспарына талқылау және толықтырулар енгізуді ұсынады. | ||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 20 мин 10 мин 1 мин | I. Білімді жаңарту Мақсат - механикалық толқындарды қайталау. «Механикалық толқындар» тақырыбындағы бейнебаян https://www.youtube.com/watch?v=Z1lRIiJNbDA Бейнебаянға сұрақтар. II Жаңа тақырыпты түсіндіру. 1-тапсырма. «Оқы және жауап бер» (топтық жұмыс) Мәтінді оқу, сұрақтар жазу және талқылау.Мақсаты: электромагниттік толқындардың табиғаты және олардың пайда болу шарттары туралы түсінік алу. 1.1. Мәтінді оқып, мәтін бойынша сұрақтар қойыңыз. Сынып 4-5 оқушыдан тұратын топтарға бөлінеді. Әр оқушы электромагниттік толқындар теориясы туралы ақпарат алады. Топпен бірге сұрақтар құрастырылады. 1.2 Сұрақтардың теориясын бекіту үшін сұрақтарды талқылау. Әр топ екінші сұраққа бір сұрақ қояды, екінші топ үшіншіге және т.с.с. Осы қадамды аяқтағаннан кейін, бүкіл сынып зерттелетін тақырыптың мазмұнын қайсы жақсы ашатындығын талқылайды. Таңдалған сұрақтар тақтаға жазылып, тақырып бойынша жалпылау жасалады. Талқылау соңында оқушыларды электромагниттік толқындардың анықтамасына келтіріп, оны дәптерге жазады. Электромагниттік толқындардың схемалық көрінісін көрсетіңіз. Электромагниттік толқындардың пайда болу жағдайларын жазады Таралу жылдамдығы, тағайындалуы, мәні. с = 3х108 м/с ). III. Бекіту Электромагниттік толқындардың қасиеттерін көрсету - электромагниттік қасиеттерді зерттеуге арналған құрылғы Қасиеттері 1.көрініс 2.сыну 3.жұтылу IV. Үй тапсырмасы
| Презентация.ppt Қосымша_1 Қосымша _ 2 Ресурстар Электромагниттік толқындар қасиеттері
https://www.youtube.com/watch?v=Z3uADz9hOh8
https://www.youtube.com/watch?v=E4o-cl2a4nw тест
Қосымша _ 3 | |||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білемін - нені үйрендім - нені білгім келеді Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады | Для закрепления материала дома Сабақ 385. Герц тәжірибесі. Электромагниттік толқындар қасиеттері https://www.youtube.com/watch?v=8EysU8xTr6o Электромагниттік толқындар қасиеттері | |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Дифференциация топтар құру арқылы, оқушыларға ауызша және жазбаша тапсырмаларды орындауда жеке қолдау көрсету арқылы (қорытынды жасау, дәптерлерде ескертпелер жасау),сабақтың барлық кезеңдерде оқу материалдары мен ресурстарын таңдау арқылы жүзеге асырылады. | Оқушыларға сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдістерді жазу үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. Топтарда жұмыс жасау кезінде оқушылардың іс-әрекетін бақылау, сұрақтарға жауаптар, жазбаша тапсырмалар | Денсаулық сақтау технологиясы. Дене шынықтыру, көзге арналған гимнастика, сабақ барысында дұрыс қалыпқа келу Кабинетте қауіпсіздік ережелерін сақтау | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуқажет? | |||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру