Практикалық жұмыстар:сандық және эксперименттік есептерді шығару. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

4.2 Тұрақты ток

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Практикалық жұмыстар:сандық және эксперименттік есептерді шығару.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

эксперименттік және сандық есептер шығаруда жұмыс, қуат және ток көзінің ПӘК-і формулаларын қолдану.

Сабақ мақсаттары

  •  электр тогының жұмысы мен қуатын түсіну және формуласын қолданып есептер шығара алу;
  •  өткізгіштен ток өткен кезде бөлінетін жылу мөлшерін есептей алу;
  •  ток көзінің ПӘК-і формулаларын қолдану.

 Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

ЭҚК, ПӘК, ток жұмыс, ток қуаты, түйін, контур, тәуелді емес, теңдеулер, тармақ, кернеу төмендеуі.

Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:

Тоқ күші екі есе артқанда, өткізгіште бөлінетін жылу мөлшері...

 Құндылықтарды дарыту

Сабақ бойында оқушылардың бір-біріне сыйластық қарым-қатынасы, өзара құрмет, өмір бойы оқуға ұмтылыс

 Пәнаралық байланыстар

Математика (есептеулер кезінде математикалық амалдарды қолдану)

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтаның қажетті мүмкіндіктерін кеңінен пайдалануы, интернет желісінен ақпараттар іздегенде тиімді жолдарды таңдауы.

Бастапқы білім

 

Бұл тараудың тақырыбы 8 сыныпта кездескен, оқушылар электродинамиканың негізгі түсініктерімен және заңдарымен таныс.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

0-6 мин

1.Ұйымдастыру кезеңі.(1 мин).

ІІ. «Ой қозғау».

Мақсаты: Проблемалық сұрақтар арқылы оқушылардың өткен тақырыптар бойынша білімдерін пысықтау.

Мұғалім іс-әрекеті: Кездейсоқ таңдау арқылы оқушыларға өткен тақырыптар бойынша жеке –жеке сұрақтар қояды. Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтайды.

  • Электр тогын қолданушылар энергияның қай түрін қолданады? (электр энергиясы)
  • Электр тогы жұмыс атқара ма?(атқарады)
  • Токтың жұмысын есептеуге бола ма? (иә)
  • Қалай анықтауға болады? (A = UIt)
  • Ток күші мен кернеудің формулаларын пайдаланып жұмыс пен қуаттың формулаларын қалай табуға болады? (P = U I)
  • Токтың жұмысын өлшейтін құрал қалай аталады? (есептеуіш)
  • Электр тогының әсері қай жерде пайдаланылады? (электр тогының жыллық әсері қыздырғыш шамды, электр қыздырғыш құралдарда қолданылады)
  • Балалар, сендер ата аналарыңмен дүкен аралағанды ұнатасыңдар ма? Ендеше, үтік сатып алғанда неге көңіл бөлесіңдер? (қуатына)
  • Үтікте 2400 W –жазу болса, ол нені білдіреді?

Оқушы іс-әрекеті: Сұрақтарға жауап береді.

Кері байланыс: мұғалім-оқушы, оқушы-оқушы.

Слайд

15 мин

10-15 мин

ІІ. Эксперименттік және сандық есептер шығару.

А) Қыздырғыш шам немесе резистордың жұмысын есептеу.

Мақсаты: Электр тогының жұмысы, қуаты және ток көзінің ПӘК- і тақырыптарына есептер шығару, қайталау, пысықтау.

қолданып есептер шығару:

Сипаттамасы: эксперименттік есепті нұсқаулық бойынша орындайды. Сандық есептеулерді кестеге толтырады.

Мұғалім іс-әрекеті: оқушыларға құрал жабдықтар мен эксперименттік есепті таратады. Есеп шартын оқушылармен бірге талқылайды. Бағалау критерийлерін құрады.

Оқушы іс-әрекеті: эксперименттік тапсырманы орындайды, сандық есептелер жүргізеді. Мұғаліммен бірге бағалау критерийлерін құрады.

Бағалау:дескриптор арқылы өзін өзі бағалау.

Бағалау критерийлері

Дискрипторлар

Қолдану:

Токтың қуатын, жұмысын эксперименттік есептер шығаруда қолдана алады

  • Құралдарды пайдаланып өлшеу нәтижелерін алады.
  • Ток қуаты мен жұмысының формуласын қолданады.
  • Қаіпсіздік ережесін сақтайды.
  • Есептің берілгенін дұрыс жазады. (ХБЖ айналдыру)
  • Есепетеу жолын дұрыс жүргізеді

Б) Спирттік шамның ПӘК –ін анықтау.

Мақсаты:.спирттік шамның ПӘК- і анықтау . Эксперименттік және сандық есептер шығару.

Сипаттамасы: эксперименттік есепті нұсқаулық бойынша орындайды. Сандық есептеулерді кестеге толтырады.

Мұғалім іс-әрекеті: оқушыларға құрал жабдықтар мен эксперименттік есепті таратады. Есеп шартын оқушылармен бірге талқылайды. Бағалау критерийлерін құрады.

Оқушы іс-әрекеті: эксперименттік тапсырманы орындайды, сандық есептелер жүргізеді. Мұғаліммен бірге бағалау критерийлерін құрады.

Бағалау: дескриптор арқылы топтық бағалау.

Бағалау критерийлері

Дискрипторлар

Қолдану:

Токтың қуатын, жұмысын эксперименттік есептер шығаруда қолдана алады

  • Құралдарды пайдаланып өлшеу нәтижелерін алады.
  • Есептің берілгенін дұрыс жазады. (ХБЖ айналдыру)
  • Ток жұмысының анықтайды.
  • Суды қыздыруға кеткен жылу мөлшерін анықтайды.
  • ПӘК-і есептейді.
  • Есепетеу жолын дұрыс жүргізеді
  • Қаіпсіздік ережесін сақтайды.

Қосымша 1

Қосымша 2

4-5

 ІІІ. Дифференциация. Техникалық мазмұнды тапсырмалар.

 Сипаттамасы: алдын ала ерте аяқтаған оқушыларға беріледі.

Қосымша 3

Альтарнативті вариант.

4 мин

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

IV. Үй тапсырмасы. Оқушылар үйдегі тұтынатын энергияны есептейтін есеп шығарады.

1. Электр шығынын Үйлеріңіздегі электр құралдарының электр шығынын есептеңдер. 1 кВт ∙ сағ 10.42 тг.

2.Қазіргі кезде екітарифті есептеіштер бар. Яғни бұл түнгі 11.00 - 07.00 ақыт аралығында тариф 50% ға арзандайды. Сендердің аналарың кір жіғыш машинаны түнгі ақытта қолданса қанша үнемдейтіндігін есептеңдер. Кір жғыш машинаның қуаты 850 Вт деп алыңдар.

Дифференциация – сіз қалай көбірек көмек беруді жоспарлайсыз? Дарынды оқушыларға қандай тапсырма беруді жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергенін қалай тексермексіз?

Денсаулық және техникалық қауіпсіздікті сақтау

Барлық оқушылар :

Оқушылардың көпшілігі:

Кейбір оқушылар:

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаты/оқу мақсаты шынайы болды ма?

Барлық оқушылар мақсатқа жетті ме?

Жетпесе, не үшін?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Бөлінен уақыт дұрыс пайдаланылды ма?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма?Неге?

Берілген материалды сабақ жайлы ойлану үшін қолданыңыз. Өзіңіздің сабағыңыз жайлы ең маңызды деген сол жақтағы колонкадағы сұрақтарға жауап беріңіз .

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу