Жердің өрісіндегі денелердің қозғалысы. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: 9.2В – Гравитациялық өріс

Мектеп: НЗМ Актау

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жердің өрісіндегі денелердің қозғалысы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.2.10 - көкжиекке бұрыш жасай/параллель лақтырылған дененің қозғалысын сипаттау;

9.2.2.11 - Жер серігінің қозғалысын сипаттау;

Сабақ мақсаттары

  • Денелердің қозғалысына әер ететін ауырлық күшін түсіну
  • Жылдамдық векторының компоненттерін анықтау
  • Есептер шығаруда формулаларды қолдану

Бағалау критерийлері

  • Денелердің қозғалысына әер ететін ауырлық күшін түсінеді
  • Жылдамдық векторының компоненттерін анықтайды
  • Есептер шығаруда формулаларды қолданады

Тілдік мақсаттар

дененің тепе-теңдігін сипаттау үшін күштің векторлық қосындысының график түрінде берілуін пайдалану;

Пәндік лексика және терминология:орбита, ғарыштық жылдамдық, жасанды жер серігі;

Бүкіләлемдік тартылыс заңы

Закон всемирной силы тяжести

The law of gravity of world

Шеңбер бойымен қозғалыс

Движение по окруженности

Surrounded by Movement

Ғаламшар

Планета

planet

Күн жүйесі

Солнечная система

planetary system

Ай

Луна

Moon

Жер

Земля

earth

Тартылыс күші

Сила тяжести

Сила тяжести

Жасанды жер серігі

спутник

Satellite, sputnik

Ғарыш

Космос

space

Орбита

Орбита

orbit

Байланыс

Связь

link

Зымыран

Ракета

rocket

Телекоммуникация

Телекоммуникация

telecommunication

Ғарышкер

Космонавт

astronaut

Ғарыштық жылдамдық

Космический скорость

space velocity

Парабола

парабола

parabola

Эллипс

Эллипс

ellipse

Шеңбер

Круг

circle

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері

……..орын алған болса не болады

неліктен ………. азайтады.

…….. болған кезде қандай айырмашылықтар болады.

Құндылықтарды дарыту

Сүйіспеншілік, адалдық, шыншылдық және жауапкершілік

Пәнаралық байланыстар

Математика пәнімен дененің параболлла және элиппс бойымен қозғалыстарын қарастыру

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтамен жұмыс.

Бастапқы білім

Гравитация. Ғрыштық жылдамдық

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру

  • Сәлемдесу
  • Сабақтың мақсаттарын және күтілетін нәтижені анықтау.

Мұғалім оқушыларды сабаққа бейімдейді, зейінін шоғырландырады. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттарын атайды. Оқушылармен бірге сабақтың мақсаттарын тұжырымдайды.

Сабақтың ортасы

7 мин

10 мин

13 мин

Практикалық бөлім. Тапсырма орындау/Есептер шығару

Оқушыларға оқ ататын симулятор көрсетіледі.Гравитациялық өрістегі қозғалыс жеткілікті жылдамдықпен Жер орбитасына шығуына мүмкіндік береді деп болжайтын Ньютон мылтығын моделлін қарастырады.

Диалог сұрақтары:

  • Нені бақыладыңыздар? Траекторияның түрі қандай?
  • Жақыннан немесе алыстан оқ ату көріністері қалай ерекшеленеді?
  • Жақыннан немесе алыстан атылған оқтың траекториясында қандай айырмашылық бар?

Сабақтың тақырыбы «Жердің өрісіндегі денелердің қозғалысы» таныстыру.

 Мұғалім гравитациялық өріс және дененің горизонталь, көкжиекке бұрыш жасай қозғалуы туралы айтады.

 Ғарышқа ұшудың бейнежазбасын көрсетіліп, оқушылардан басқарылатын немесе басқарылмайтын ғарышты игерудің артықшылықтары сұралады.

(f\G) Қалыптастырушы бағалау. Қосымша 1

Есептер шығару

Мақсаты: алған білімдерін бекіту

Жұмыс түрі: жұптық (сыныпқа каналдар ашу)

Бағалау: үлгі бойынша өз-өзін бағалау

Жұптасқан оқушылар ұсынылған тапсырмаларды орындайды. Мұғалім оқушылардың есептерін онлайн тексереді. Көмек керек болған жағдайда мұғалім тарапынан нұсқаулық беріледі.

Жұмысты аяқтағаннан кейін оқушылар өз жауаптарын сыныптастарымен салыстырады, қажет болған жағдайда мұғалім түзетеді.

http://spaceplace.nasa.gov/how-orbits-work/

«Жердің өрісіндегі денелердің қозғалысы» презентациясы

Ғарыштық кеменің ұшуы

http://spaceplace.nasa.gov/launch-windows/en/

Сабақтың соңы

7 мин

Рефлексия.

Оқушылар сабақтың бағалау критерийіне сәйкес өткен сабақ туралы әңгімелейді.

Жер серігін орбитаға орналастыру процесі мыналарды қамту керек:

  • Ғарыш кемесін Жердің тартылыс аймағынан алып шығу үшін тартылыс күшін теңгеретін күштер
  • Ғарыш кемесінің бастапқы бағыты мен жылдамдығын анықтау
  • Жасанды серіктердің орбитаға сәйкес жылдамдықтың болуы

Үй тапсырмасы: (Қосымша 2)

Жер серіктердің жіктелуін (метеорологиялық, барлау серіктері, радио және байланыс серіктері, телекоммуникациялық серіктер, орбитадағы Хаббл телескобының жұмыстары) біле отырып, серіктердің біреуін таңдап постер дайындаңыз.

Постерде мына төмендегі жағдайлар қамтылу керек:

  • Жер сергінің орбита түрі (оның ішінде жер серігінің Жер серігінің, Жерден қашықтығы, жылдамдығы)
  • Орбита қалай сақталады
  • Серіктің пайда болу уақыты
  • Серіктің қолданылуы

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар: Бүгінгі игерген материалдар келесі сабақтардың негізі болатындықтан, тақырып бойынша теориялық білімдерін барлық оқушыда қалыптастыру.

Оқушылардың басым бөлігі: тақырыпты түсінеді, тақырыптың есептерін шығаруға белсенді қатысады.

Қабілетті оқушыларға берілген тапсырма: күрделі есептер шығара алады.

(1) Алдағы тақырыптың түсінуін.

(2) Үй жұмысының орындалуын.

(3) Есептер шығаруға белсенді қатысуларын.

(4) Жаңа тақырыпты меңгеруде пікірталастарға қатысып отыруын.

(5) Сыни ойлау дағдыларын дамытуға бағыттал,ан есептерде ойлау операцияларын қолдануы.

Оқушы құрал-жабдықтар мен жұмыс жасағанда өздерінің және басқалардың денсаулығына, мектеп мүлкіне жауапкершілікпен қарау.

Алынған нәтижені талқылау барысында креативті, сыни тұрғыдан талқылау. Оқушылардың жұппен, топпен жұмыс жасауы, мұғаліммен біріге отырып жаңа білім алуға әрекет етуі олардың өзара , және мұғаліммен қарым қатынасын нығайтады,Олар өз пікірін айтуға дағдыланады.Тілдік дағдылары қалыптасады.

Сабақ бойынша рефлексия

не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу