Организмдерді клондау тәсілдері. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


 Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Биотехнология

Мектебі:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні :

Сынып: 11

 Қатысушылар :

Қатыспағандар :

Сабақтың тақырыбы 

 Организмдерді клондау тәсілдері

Оқыту мақсаты

 (оқу бағдарламаға сілтеме)

11.4.3.4 - организмдердің клондау тәсілдерін  түсіндіру

  Сабақтың мақсаты

* клондаудың маңызын түсіндіру

* клондаудың гендік, терапиялық және репродуктивті түрлерін қолдануға мысалдар келтіру

* клондаудың артықшылықтары мен кемшіліктеріне баға беру

 Критерийлері жетістік

1. Клондаудың маңызын түсінеді

2. клондаудың гендік, терапиялық және репродуктивті түрлерін қолдануға мысалдар келтіреді

3.Клондаудың артықшылықтары мен кемшіліктеріне баға бере алады..

 Тілдік мақсаты

 

Оқушылар: клондау кезеңдерінің сипаттамасын бергенде терминдерді пайдалана біледі

Пәндік лексика және терминология

 Клон, клондау, соматикалық жасуша, ядро, эмбрион, сурагат ана, бағаналы жасушалар, овоцит, терапиялық клондау Репродуктивті клондау, терапевтік қолдану, гендік клондау

 Құндылықтарды дамыту 

Академиялық адалдық, бірлігі мен жұмыс істей білу командада, жауапкершілік, көшбасшылық

 Пәнаралық байланыс

Медицина

Дағдысы пайдалану АКТ

Оқушылар электронды ақпарат көздерін қолдану кезінде ғаламтор желісімен, компьютермен, интербелсенді тақтамен жұмыс жасай білу дағдыларын дамытады.

 Алдын ала білім

9 сыныпта - мәдени өсімдіктердің өнімділігін арттыру үшін заманауи ауылшаруашылық технологияларды қолданылуын зерттеу

10 сыныпта - 10.4.3.1 биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау

Сабақтың барысы

 Сабақтың жоспарланған

 кезеңдері

Сабақта жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

Басталуы

0-5 мин

Сәлемдесу

Мұғалім тақтадан клонданған организмдер суреттерін көрсетеді

Ойқозғау ретінде клонданған организмдер өмірде қалай және қай салаларда қолданылады деп сұрақ қойылады?

Оның қандай артықшылықтары бар?

Кемшіліктері бар ма?

Осы сұрақтарға жауап алу үшін біздің бүгінгі мақсатымыз деп мұғалім тақтадан бүгінгі сабақтың мақсаттарын көрсетеді.

Сабақтың ортасы

6-16 мин

Оқушыларды карточкалар аркылы 2 топқа бөлу

  • Репродуктивті клондау
  • Терапевтік клондау

Оқушылар топтарда зерттеу жұмысын

«Конвертер» әдісі бойынша топтар мәтінді өздері қалаған форматқа айналдыра алады.

Мысалы мынадай форматтар:

*мәтінді оқиға тақтасына

*мәтінді кілт сөздер жоспарына

*мәтінді буклетке

*мәтінді консепт картаға

Дескриптор:

Оқушылардың таңдап алған мәтінді визуализациядау форматында мынадай ақпараттар болуы керек

-сипаттамасы

-қолданылуы

-мысал келтіру

Әр топтың әзірлеген форматы дайын болса, «Репортер» әдісі арқылы бір оқушы дайындалған ақпаратты сыныпқа таныстырады. Яғни оқушы, репортер сияқты өз тобында болған оқиғаны хабарлайды.

Қосымша 1

17-27 минут

Клондау процесіне баға беру үшін «Дебат» әдісімен екі топ артықшылықтары мен кемшіліктерін

1 топ Клондау әдістерінің артықшылықтарын

2 топ Клондау әдістерінің кемшіліктеріне қатысты пікір білдіріп аргументтер келтіреді.

Дескриптор:

  • Өздеріне берілген клондау түріне қатысты 3-тен кем емес аргументтер келтіру
  • Аргументтерді баяндау барысында терминдерді пайдаланып баяндау (баяндау барысында 10 нан кем емес)

Қосымша 1

28-37 минут

Қалыптастырушы бағалау

Семантикалық карта толтыру

Дескриптор:

  • Репродуктивті клондау туралы сипаттамасын және қолдану саласын дұрыс анықтау
  • Терапевтік клондаутуралы сипаттамасын және қолдану саласын дұрыс анықтау
  • ДНҚ немесе генді клондау туралы сипаттамасын және қолдану саласын дұрыс анықтау

Қосымша 2

38-40

Рефлексия «Кемпірқосақ» әдісі бойынша

Оқушыларға кемпірқосақтың жолақтары түстеріне сәйкес кеспе қағаздар береді. Оқушылар түстерге сәйкес берілген сұрақтарға жауап береді.

  • мен сабақта үйрендім ..(қызыл)
  • маған қызықты болды (қызғылт)
  • енді мен осыны жасай аламын ...(сары)
  • маған қиын болды ...(жасыл)
  • мені таң қалдырды ...( көгілдір)
  • маған қызықты болды ... ...(көк)
  • мен сабақта білдім ...(күлгін)

Саралау – қандай Сіз көрсетуге көбірек қолдау? Қандай міндеттері Сіз қоюға алдында астам қабілетті оқушылармен?

Бағалау – Сіз қалай жоспарлап тексеру меңгеру деңгейі материал оқушылармен?

Денсаулық және сақтау қауіпсіздік техникасы

Қосымша тапсырма

Өзара тексеру

Рефлексия сабақ бойынша

Сабақтың оқыту мақсаты  шынайы болды ма?

Барлық оқушылар оқыту мақсатына жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Дұрыс ли өткізілді саралау сабақта?

Сабақтың уақытша кезеңдері орындалды ма?

Қандай ауытқулар болатын жоспар сабақ және неге?

Пайдаланыңыз осы бөлім ойлану үшін сабақ туралы. Ответьте ең маңызды сұрақтар Сіздің сабақта оның сол жақ колонкалар.

Жалпы бағалау

Қандай екі аспектісі сабақтың өтті жақсы (ойланыңыз қалай оқыту туралы, сондай-ақ оқыту туралы)?

1:

2:

Бұл әсер ететін еді жақсарту сабақ (ойланыңыз қалай оқыту туралы, сондай-ақ оқыту туралы)?

1:

2:

Бұл менің анықтады(а) мақсаты: сынып туралы немесе жетістіктері/қиындықтар жекелеген оқушылардың бұл назар кейінгі сабақтарында?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу