Зертханалық жұмыс: «Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу». Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
САБАҚ: 10.3 В Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары | Мектеп: ХББ НЗМ Петропавл қаласы | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
СЫНЫП: 10 (ЖМБ) | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Зертханалық жұмыс: «Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу». | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу. | ||
Сабақ мақсаттары | белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатар мен қисықты құрастыру | ||
Бағалау критерийлері | Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатар мен қисықтарын құрастыру Вариациялық қатарды вариациялық қисықтан ажырату. Кейбір статистикалық көрсеткіштерді есептеу. | ||
Тілдік мақсаттар
| Арнайы пәндік лексика мен терминология: Өзгергіштік, генотип, фенотип, тұқымқуаламайтын (модификациялық, фенотиптік) өзгергіштік, реакция нормалары, бейімделу. Модификация, сапалы және сандық белгілер, вариациялық қатар, варианта, вариациялық қисық. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Вариациялық қатарды құру үшін ... «реакция нормасы» термині ... Вариациялық қатар ... | ||
Құндылықтарды дарыту (АЖ) | Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру. Тұрмыстық тұтыну мен өндірістерге жауапкершілікті арттыру. | ||
Пәнаралық байланыстар | Математика- қисық сызықтар. Статистикалық көрсеткіштер. | ||
Сыни тұрғыдан ойлау | «Ой қозғау» | ||
Бастапқы білім | Тұқымқуалайтын белгілер. Модельдеу «Адамның тұқымқуалайтын және тұқымқуаламайтын белгілерін зерттеу» . Эволюцияда өзгергіштік пен тұқымқуалаушылықтың рөлі. Өзгергіштік пен қоршаған ортаның өзгеруіне бейімделу арасындағы байланыс. | ||
Жоспар | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 0-5 6-8 | (W) Ұйымдастыру кезеңі. Ой қозғау: оқушылармен терминологиялық жаттығу жүргізу. «Колесо фортуны» ойыны іске қосылады.Мұғалім термин айтып оқушының аты-жөні жазылған дөңгелекті айналдырады.Оқушы осы терминге анықтама береді.Осы оқушы келесі терминді таңдап, «айналдырады». Осылай барлық терминдерге қайталау жүргізіледі. Терминдер: өзгергіштік, модификациялық өзгергіштік, варианта, вариация, модификация, вариациялық қатар, фенотип, генотип. (W) Оқушылар сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтайды. Оқушылар мұғаліммен бірге бағалау критерийлерін талқылайды . | MS PowerPoint | ||
Сабақтың ортасы 9-15 16-38 | 1.(І,Р) Мұғалім оқушыларға зертханалық жұмысты «Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу» жасауға ұсынады. Оқушыларға нұсқаулық карталар таратылады. КБ: сабақ барысында мұғалім оқушыларға көмек көрсетеді. Оқушылардың жұмыстарын бағалайды. | Презентация MS PowerPoint Нұсқаулық карта | ||
Сабақтың соңы 39-40 | Рефлексия Түсіндім … Түсінбедім … Сұрағым бар … | |||
Қосымша ақпатат | ||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Барлық оқушылар: -модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттейді. Көпшілік оқушылар: -белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатар мен қисықты құрастырады. Кейбір оқушылар:
статистикалық көрсеткіштерді есептей алады. | Сабақтың барысында барлық жұмыстар бағаланады, зертханалық жұмыстар бағаланады, өзіндік жұмыс кезінде қалыптастырушы тапсырмаларды орындау кезінде бағаланады. | Оқушылардың көргіштігіне назар аудару. Оқушылардың сымбаттылығын қадағалау. Кабинеттің қауіпсіз техникасын сақтау. | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру