Логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер жүйелерін шешу. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер жүйелерін шешу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.2.2.11 - логарифмдік теңсіздіктер және олардың жүйелерін шешеді;

 Сабақ мақсаттары

логарифмдік теңсіздіктерді шешу, жаңа айнымалы еңгізу әдісімен танысу.

 Жетістік критерийлері

  • Қарапайым логарифмдік теңсіздіктерді шеше алады.
  • Қарапайым логарифмдік теңсіздіктерді шешуде логарифмдік функция қасиеттерін қолданады.
  • Логарифмдік теңсіздіктерді шешуде жаңа айнымалы еңгізу әдісін біледі және қолданады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Логарифм, логарифмдік, көрсеткіштік функция

Негізі бірден үлкен/ нөлден үлкен, логарифмделетін өрнек, ММЖ...

Потенциалдау...

Функция өседі/кемиді…

Құндылықтарды дарыту

Өздігінен ақпаратты талдай алу, жағдаяттарды талдау, жаңа жағдайларға бейімделу, мәселелерді анықтау және шешім қабылдау, топпен жұмыс істей алу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу.

Жоғарыда айтылған құндылықтар берілген сабақта жоспарланған жұмыстар бойынша іске асырылады.

Пәнаралық байланыстар

Логарифмдер физика, астрономия, сейсмология, химия секілді ғылымдарда қолданылады.

АКТ қолдану дағдылары

АКТ қолданылады, интерактивті тақтада презентация көрсетіледі.

Бастапқы білім

Оқушылар логарифмдік функция қасиеттерін біледі, логарифмдік теңдеулерді шеше алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақ 2.

Сабақтың басы

2 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі

- оқушылардың зейінін шоғырландыруға

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алуға

Слайд 1

Сабақтың ортасы

6 мин

10 мин

5 мин

15 мин

II. Ауызша жұмыс.

А) Мұғалім №2, №3 слайдтардағы тапсырмаларды ауызша орындауды ұсынады. Қажет жағдайда туындаған сұрақтарға жауап береді.

Б) №4 слайдында теңсіздіктің қате шешімі көрсетілген. Оқушылар қатесін айтқаннан кейін, мұғалім слайдтың екінші бөлімін көрсетеді, мұнда ММЖ қарастырылған шешімі көрсетілген.

III. Топтық жұмыс

Топтардағы оқушылар (әрқайсысында 3-4-тен болса жақсырақ) таратпалар беріледі. Әр таратпада төрт теңсіздік бар, әр оқушы өзіне қалаған теңсіздікті таңдайды. Топта оқушылар бір-біріне көмектеседі, кеңес беріледі. Содан кейін топтар өзара жауаптарды тексереді. Осыдан кейін дайын шешім тақтада көрсетіледі (слайд 5.6). Мұғалім топтарда жұмысты бақылау кезінде кездесетін әдеттегі қателіктерге, сондай-ақ теңсіздіктер шешімінің дұрыс тұжырымдалуына назар аударады. Мысалға, бірінші және төртінші теңсіздіктерді шешкенде ММЖ айқын, сондықтан оны жазып алудың қажеті жоқ (мұны оқушыларға өз бетінше түсіндіруді ұсыну керек).

Жауаптары: 1) ; 2) ; 3) ; 4) .

IV. Жаңа тақырып.

Логарифмдік теңсіздіктердің жаңа түрі мен шешу әдісі.

Оқушылар «потенциалдау» түсінігімен, айнымалы еңгізу әдістерімен дайын теңсіздік шешімі арқылы танысады,

V. Жеке жұмыс.

Оқушылар әрқайсысы ұпаймен бағаланған тапсырмаларды орындайды. Шешкеннен кейін өз жауаптарын 11-нші слайдтағы жауаптармен салыстырады, критерийге сәйкес өз жұмыстарын бағалайды. Бұл кезеңдік жұмысты формативтік бағалау ретінде қарауға болады.

«Қосымша» - Тапсырмаларды дұрыс орындаған оқушылар үшін.

Үй жұмысы – айнымалы еңгізу әдісі бойынша теңсіздіктерді шешуге жаттығу тапсырмалары.

Слайд 2-3-4

Қосымша 1

Слайд 5,6

Слайд 7-8-9

Қосымша 2

Слайд 12

Қосымша 3

Сабақтың соңы

2 мин

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді.

Бүгінгі тақырыпты меңгеру деңгейіне сәйкес келетін суретке стикерді жабыстыру жеткілікті.

Слайд 13

Дифференциация

Қабілетті жоғары студенттерге күрделі деңгейдегі тапсырмалар ұсынылады

Бағалау

Оқушылардың өздерін бағалауы. Мұғалімнің сабақ бойы формативті бағалауы – тапсырмаларды дұрыс орындауын қадағалау.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Ссылка на учебную программу

Задание

АА10.15 применять свойства логарифмов к преобразованию выражений, содержащих логарифмы

Упростить:

Навыки

Критерии успеха

Учащийся достиг цели обучения, если

Знание и понимание

Знает свойства логарифма;

Применение знаний

Применяет свойства логарифма при упрощении выражений

Ссылка на учебную программу

Задание

АУ10.2 решать простейшие показательные уравнения и неравенства

1. Решить уравнение:

2. Решить уравнение:

3. Решить неравенство:

Навыки

Критерии успеха

Учащийся достиг цели обучения, если

Знание и понимание

Знает определение показательного уравнения и методы решения показательных уравнений

Применение знаний

Применяет подходящий метод решения показательного уравнения

Ссылка на учебную программу

Задание

АУ10.3 решать простейшие логарифмические уравнения и неравенства

1. Решить уравнение:

2. Решить уравнение:

3. Решить неравенство:

Навыки

Критерии успеха

Учащийся достиг цели обучения, если

Знание и понимание

знает алгоритмы решения простейших логарифмических уравнений (неравенств) на основании определения логарифма или по свойствам логарифмической функции

Применение знаний

определяет область допустимых значений переменных

выполняет тождественные преобразования

интерпретирует ответ

решает уравнения по определению логарифма и по свойствам логарифмической функции

Ссылка на учебную программу

Задание

ГВ 10.9 решать несложные задачи с применением преобразований на плоскости

1. Запишите уравнение окружности, симметричной окружности

А) относительно начала координат;

Б) относительно оси Ох;

В) относительно точки М (-3;3)

ГВ 10.8 знать определение гомотетии и её свойства

2. Образом точки А(8;-2) при гомотетии с центором в начале координат является точка В(4;-1). Найдите коэффициент гомотетии.

Навыки

Критерии успеха

Учащийся достиг цели обучения, если

Знание и понимание

Знает и понимает виды движения

Применение знаний

Находит и записывает уравнение симметричной фигуры

Применяет алгоритм нахождения коэффициента гомотерии



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу