Векторлардың коллинеарлық және компланарлық шарты. Геометрия. 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім.10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар | Мектеп: | ||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты- тегі: | ||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Векторлардың коллинеарлық және компланарлық шарты | ||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме | 10.4.14 - векторлардың коллинеарлық және компланарлық шартын білу және оны есептер шығаруда қолдану; | ||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары:
| Векторды компланар емес үш векторлар бойынша жіктей білу. Есеп шығару кезінде векторлардың коллинеарлық шартын қолдану. | ||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: вектор, бағыт, бағыттас, қарама-қарсы бағытталған ,координата сөз тіркестерін қолданады; Пәнге қатысты лексика мен терминология баистік жіктелуі
| ||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ұқыптылыққа тазалыққа , тәрбиелеу. Сабақ өту барысында жүйелі жұмыс істеуге, баулу. Топтарға біріктіре отырып бір-бірімен ой бөлісуге, бір-бірінің пікіріне құрметпен қарауға, сыныпта ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыруды дамыту. | ||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана отырып және geo-gebra бағдарламасында көрсету, BILIMLand сайтымен жұмыс жасау | ||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | ||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Бағыт, бағыттас, қарама-қарсы бағытталған ,жазықтықтағы нүкте координатасы ұғымдары. | ||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар http://ru.solverbook.com/spravochnik/vektory/kollinearnye-vektory/ | |||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1 минут | 1.Оқушылармен амандасу. 2. Тақырыпты, сабақ мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау | ||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 2 минут 10 минут 7минут 6 минут | 3. 3. Үй жұмысын тексеру. 4.Алғашқы білімдерді қайталау.
5. Жаңа тақырып. 1) Коллинеарлық шарты. Теорема :Егер және векторлары коллинеар және болса, онда болатындай бір k саны табылады. Теорема. Кез келген векторды коллинеар емес екі векторлар бойынша жіктеуге болады және жіктелу коэффициенттері жалғыз ғана әдіспен анықталады. Мысал: b= {8; 1} векторын p= {1; 2} және q= {3; 1} базистік векторлары арқылы жіктеңдер Жауабы: b= -p+3q 6.Топпен жұмыс. 1.Берілген нүктеден кесіндінің ұштарына жүргізілген векторлардың қосындысының жартысы осы нүктеден кесінді ортасына жүргізілген векторға тең болады 2. Кесіндінің нүктесіне жүргізілген вектор С нүктесі АВ кесіндісін m:n қатынасында бөледі 7.Жұппен жұмыс. 1. 2. ABCD – тетраэдр. К нүктесі ВС қырының ортасы.
| http://ru.solverbook.com/spravochnik/vektory/kollinearnye-vektory/ | |||||||||||||||||||
12мин. | 8.Жеке жұмыс | ||||||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||||||
Соңы 2 мин | 5.Сабақты қорытындылау Үй жұмысы. → → → U=(1,-2,3) v=(x,8,z) w=(-2,4,-6) → → А) U және w векторлары параллель бола ма? → → В) U ⃦ w болса, онда Х пен z мәндерін табыңыздар. Рефлексия. | ||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі. | Өзін-өзі бағалау түрі қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс жасайды. | Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. | |||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет | |||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру