Франклин Делано Рузвельт және оның «жаңа бағыты». Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім 3.2: ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар | Мектеп: | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Тақырып 13 Франклин Делано Рузвельт және оның «жаңа бағыты»
| ||||||||||||||
Осы сабақ арқылы (оқулыққа сүйене отырып) жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау; 11.3.3.4 бейбіт және соғыс кезеңіндегі Ф. Рузвельттің ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктерін анықтау | |||||||||||||
Сабақ мақсаты: | Оқушылар: -мемлекеттердің экономикалық дамуына климаттық жағдайлардың әсерін талдау, сонымен қатар нақты мысалдарды қолдана отырып, тиісті мемлекеттің экономикалық даму процесін талдай алады. | |||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - зерттелетін елдің XX ғасырдың екінші жартысындағы экономикалық өсуінің кемінде 4 себебін анықтаңыз; - зерттеулерді топқа ұсыну; | |||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілді үйретудегі негізгі мақсаттар: Оқушылар: 1. Парақтардағы негізгі ойларды бөлу үшін жұп / топ болып жұмыс жасау (оқу). 2. Дәлелдеу (сөйлеу) үшін негізгі оқиғалар мен түсініктерді қолданыңыз 3. Өркениеттің өзара әсері және өзара әсер ету әдістері туралы қысқаша баяндама жазу (хат). Пәндік лексика және терминология. Экономика, экономикалық жүйе, экономикалық жүйенің типі, дәстүрлі экономикалық жүйе, әміршіл және әкімшілік экономикалық жүйе, нарықтық экономикалық жүйе, аралас экономикалық жүйе. Елдердің экономикалық даму факторлары, табиғи-географиялық факторлар, әлеуметтік-экономикалық факторлар, экономикалық (экономикалық) мамандану), елдің, экономикалық дамыған, экономикалық артта қалған елдердің экономикалық даму деңгейі. | |||||||||||||
Құндылықтарды меңгерту | Адалдық, ынтымақтастық, жауапкершілік және үздіксіз білім алу топтарға бөлініп жұмыс жасау арқылы жүзеге асырылады; Үштілділік оқу процесінде екінші академиялық тілді меңгеру арқылы жүзеге асырылады; Толеранттылық, сыйластық басқа елдер халқының тарихи өткенін зерттеу арқылы жүзеге асырылады; Жаһандық азаматтық, интернационализм. | |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | География- зерттелген мемлекеттердің карталарында орналасуы. Экономика- зерттелетін елдердің экономикасы. | |||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар өткен сабақтардағы «экономика» түсінігімен, оның қоғамдағы рөлімен, экономикалық жүйелердің әртүрлі түрлерімен таныс, яғни олардың негізгі белгілерін сипаттай алады, белгілі бір экономикалық жүйенің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтай алады, нақты экономикалық жүйесі бар елдер туралы мысалдар келтіре алады. | |||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||
Жоспарланған мерзім | Жоспарланған іс-шара | Деректер | ||||||||||||
Сабақтың басы 5мин
| ПСМ) Оқушыларға слайд арқылы АҚШ-тағы Ұлы күйзеліс уақытының фотосуреттерін демонстрациялау немесе тақтада қысқаша көрме ұйымдастыру. Сұрақтарды талқылау: 1. Что они видят? Нені көріп отырсыздар? 2. Қандай және қашан болған оқиға? 3. Қай елде болған? ПСМ жүргізгеннен кейін оқушылармен бірлесе отырып келесі тақырыпты және оның мақсаттарын анықтауға кірісу. | Сабақтың басы 5мин
| ||||||||||||
Сабақтың ортасы
7 мин 10 мин
3 мин 5 мин 10 мин
| (К) Оқушыларға арналған сұрақ: - 20-жылдары АҚШ-тың экономикалық дамуы қандай болды және жаһандық экономикалық дағдарыстың себептерін атаңыздар. (П) Әр жұп өз ақпараттар жиынтығын алып, оны жіктейді. КЛИЛ әдісінің «Карточкаларды таңдау» тәсілін қолданамыз. Мысалы төмендегідей:
Мұғалім алдын-ала дайындаған флипчартқа немесе тақтаға әр жұп өз карточкаларын орналастырады. Дескрипторлар: - карточкаларды ашады және жіктейді (К) Ф. Рузвельттің суретін демонстрациялайды, сұрақтар қояды: суретте кім бейнеленген? (У) Ойландыру мақсатында оқушыларға келесі анықтамаларды ұсынады: Н. Макиавелли өз қызметінің мәні бойынша саясаткерлердің біліктілік теориясын тұжырымдады. Ол саясаткерлер «АРЫСТАНДАР» және «ТҮЛКІЛЕР» деп бөлді. Н. Макиавелли «АРЫСТАНДАР» типі- бұлар мәжбүрлеу шараларын қолданатын консервативті саясаткерлер деді. Олар тұрақтылық жағдайда басқарады. «ТҮЛКІЛЕР» типі бұл алдау мен саяси тіркесімдердің шебер саясаткерлері. (П) Жұптасып меңгеру: «Ф.Д. Рузвельттің өмірбаяны, оның тарихи портреті» дәптерлеріне конспект жазу.Оқуды бағалау критерийлері (мысалы) - Өмірбаяны туралы ақпарат - Саяси қызметі - Ф.Рузвельттің Президенттігі | Сабақтың ортасы 7 мин 10 мин
3 мин 5 мин 10 мин
| ||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | Жұптық өзара тексеру | Сабақтың соңы 3 мин | ||||||||||||
Саралау - қалай қосымша қолдау көрсетуді жоспарлап отырсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттер қойғыңыз келеді? | Бағалау - оқушының оқу деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік | ||||||||||||
Дифференциация белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсету кезінде, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып оқу материалдары мен ресурстарын таңдауда тапсырмаларды таңдауда көрініс табуы мүмкін (Гарднердің бірнеше ақыл-ой теориясы). Уақытты ұтымды пайдалануды ескере отырып, саралауды сабақтың кез-келген кезеңінде қолдануға болады. | Оқушыларға сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданатын әдістерді жазу үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. | Денсаулық сақтау технологиялары. Пайдаланылған физикалық минуттар мен белсенді әрекеттер. Осы сабақта қауіпсіздік ережелерінен алынған ұпайлар. | ||||||||||||
Сабақты рефлексиялау Сабақ / оқу мақсаттары нақты болды ма? Барлық студенттер СО-ға жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Саралау сабақта дұрыс орындалды ма? Сабақтың уақытша кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| |||||||||||||
Жалпы рейтинг Сабақтың қай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: (А) сабақ барысында мен оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда мен неге назар аударуым керек? | ||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру