Африка, Америка және Океанияның дәстүрлі өркениеті. Тақырыпша: Дәстүрлі өркениеттердің трансформациясы(өзгерісі). Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: Шымкент қ. ФМБ НЗМ

Күні:

Тарих пәні мұғалімі:

Сынып: 10

Сабақ тақырыбы

10А.3.2. Африка, Америка және Океанияның дәстүрлі өркениеті (2-сабақ)

Тақырыпша: Дәстүрлі өркениеттердің трансформациясы(өзгерісі)

 Сабақтың мақсаты

 

10.1.3.5 аймақтардың өркениеттік ерекшеліктер трансформациясының себептерін анықтау

 Бағалау критерийлері

Африка, Америка және Океания өркениеттерінің зерттеу

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар жасайды:

Тарихи деректермен жұмыс жасау (оқу)

Дәлелдеп, өз ойын білдіру (сөйлеу)

Зерттеу жұмыстарын жазбаша немесе ауызша түрінде көрсету (сөйлеу және жазу)

Құндылықтарды дамыту

Шығыс және батыстың Африка, Америка және Океанияның дәстүрлі өркениеттерінің айырмашылықтарын зерттеу

Пәнаралық байланыстар

география, экономика

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, презентация және видеороликті қолдану

Бастапқы білім

6 сыныпы Ежелгі дүние тарихы пәнінде оқытылған тарихи оқиғалар мен үрдістерді қамтиды. Оқушылар Ежелгі дүние кезінде зерттелген философиялық ілімдерді, басқару формасы туралы білімдерін пайдаланады. Оқушылар алғашқы тілдік діндердің өзара айырмашылықтарын түсінуі керек.

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланғаніс - әрекет

Ресурстар

Сабақ басында:

5 минут

Сабақтың ортасы

10 минут

10 минут

10 минут

I. Ұйымдастыру кезені

Сабаққа дайындық. Сәлемдесу.

П ПСМ: "Американы Колумб ашады" көрінісін немесе бейнебаянды көрсету және оқушыларды ҰГА ға(Ұлы географиялық ашылулар) байланысты оқиғаларды: жаңа жерді ашқан саяхатшыларды, күнді, бағыттарды атауларын сұрау.

III. (П) Зерттеу сұрағы. Әрбір жұп Африка, Америка және Океания тізімінен бір өркениетті таңдап алып, «Еуропалық өркениет Африка, Америка, Австралия және Океанияныі дәстүрлі өркениеттерін өзгертті?». атты тақырыпта зерттеу жүргізеді.

1-жұп: қытай өркениеттін зерттейді

2-жұп: жапон өркениетін зерттейді

3-жұп: латынамерикалық өркениетті зерттейді

4-жұп: Африка халықтарының өркениеттерін зерттейді

5-жұп: Океания және т.б. өркениеттерді зерттейді

Тапсырма соңында диаграмма қрастырады.

Өзгерістер дәрежесі 1 мен 5 шкаласы арасында көрсетілген.

Тапсырма аяқталған соң өзара бағалау жүргізіледі

IV. (ЖЖ) Диаграмма бойынша жұмыс. Диаграмма негізінде өркениеттердің трансформациялану дәрежесі анықталады.

V. «Нысана» стратегиясы. Африка, Америка және Океания дәстүрлі өркениеттерінің трансформациялануының ұзақ, орта және қысқа мерзімді себептерін анықтаңыз

Дескрипторлар:

Африка, Америка және Океанияның дәстүрлі өркениеттерінің трансформациялануының

  • ұзақ мерзімді себептерін анықтайды
  • орта мерзімді себептерін анықтайды
  • қысқа мерзімді себептерін анықтайды

VI. (О) Пікірталас ұйымдастыру. Ең үлкен өзгерістер аймағын құру жөніндегі жұмысты талқылау

Пленарлық тапсырма: Трансформацияланудың 2-3 (ұзақ, орта, қысқа) себептерін анықтаңыз. Таңдауыңызға дәлелдеме келтіріңіз

Қорытынды: Оқушылар келесідей қорытынды жасауы тиіс:

1. Кез-келген байырғы халықтардың мәдениеті белгілі бір ресурстық базада және табиғи ауқымның топографиясында қалыптасады және дамиды және әртүрлі дәрежеде уақытында өзгеретін жүйе болып табылады.

2. Жаңа заманның еуропалық өркениетінің этникалық мәдениетпен қақтығыстары, әрдайым соңғы мәдениеттің трансформациялануына және өліміне алып келеді.

3. Бастапқыда өмірді қолдау мәдениетінде өзгерістер орын алады және рухани мәдениеттің өзгеруіне әкеледі.

4. Өмірді қолдау мәдениетін өзгерткенде, діндегі өзгерістер орын алады.

Кішкентай этникалық топтардың дәстүрлі мәдениетін сақтау және оларды нығайту үшін, өз аумағы мен егемендігі болуы керек.

Презентация

https://www.youtube.com/watch?v=1wtHEqpAvlA

.таратпа материалдар

карточкалар

Сабақтың соңы

5 минут

Кері байланыс: (5 мин)" Қайық" - оқушылар қайықтың желкенін түстермен бояу арқылы сабақты меңгергендіктерін түсіндіріп өтеді.

Үйге тапсырма: Африка, Америка, Австралия, Мұхиттық аралдардың дәстүрлі өркениеттерінің трансформациялануын анықтау.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақтақолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу