Қосу формулалары. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.4A Тригонометриялық формулалар | Сабақ: | Мектеп: ФМБ НЗМ Тараз қаласы | ||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Күні: | |||||||||||||||||||||||||||
Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Қосу формулалары | |||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.2.4.3 аргументтердің қосындысы мен айырмасының тригонометриялық функцияларының формулаларын, екі еселі және жарты бұрыш формулаларын қорытып шығарады және қолданады; | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Тригонометриялық өрнектерді ықшамдауда қосу формулаларын қолданады. | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа сабақты меңгерту | |||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: • Қосу формулаларын қорытып шығарады; • Тригонометриялық өрнектерді ықшамдауда қосу формулаларын қолданады. | |||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Оқушылар: - осы бөлімдегі терминдерге сүйену; - тригонометриялық функциялардың аргументтерінің қосындысы мен айырмасының, тригонометриялық функциялардың қосындысын/айырмасын көбейтіндіге және көбейтіндіні қосындыға/айырмаға түрлендіру формулаларының қорытылуын түсіндіреді. Пәнге қатысты лексика мен терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
| |||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Негізгі тригонометриялық функциялардың анықтамасын білу және бірлік шеңбер арқылы олардың қасиеттерін анықтай алу. Өрнектің мәнін табуда, өрнекті ықшамдауда, теңбе-теңдікті дәлелдеуде негізгі тригонометриялық теңбе-теңдіктер мен келтіру формулаларын қолдану. | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақ барысы | Ескерту | ||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі 1 минут | Оқушылармен салемдесу Үй тапсырмасын тексеру | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау 2 минут | “Тақырып – жауап” әдісі Мұғалім сабақ тақырыбын атайды және оқушыларға тақырыптың әрбір сөзіне сұрақ қоюды ұсынады. Оқушылар өз сұрақтарына жауап беру арқылы сабақ мақсаты мен бағалау критериін құрайды. | Презентация 1-2 слайд | ||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақты меңгерту 10 минут | Мұғалім оқушыларға ұсынылған ресурстағы бос орындарды толтыруды тапсырады. Оқушылар жеке жұмыс жасайды. Жұмыс соңында оқушылар бір-бірін тексереді, туындаған сұрақтарды талқылайды. Презентациядағы материал арқылы мұғалім қорытындылайды. Егер сыныпта жұмысты ерте бітірген, ерекше қызығушылық танытқан оқушы болса, онда ол оқушыға тангенстің формуласын қорытып шығару ұсынылады. 1. Бос орындарды толтырыңыз: Тік төртбұрыштардың ішіне қалып кеткен ақпараттарды жазыңыз.
Бос орындарды толтырыңыз: 2. Бос орындарды толтырыңыз: 3. Бос орындарды толтырыңыз: 4. Заполните пропуски в выводе формулы: 5. Заполните пропуски в выводе формулы: 6. Заполните пропуски в выводе формулы: | Презентация Слайд 3 – 7 Оқушының жұмыс парағы №2, (блок «Өзіндік жұмыс». « Қосу формулаларын қорытып шығару»). Қосымша-1 | ||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақты бекіту 18 минут | Оқушылар жұп болып есептер шығарады, кейбір жұптар есептің шығарылу жолын тақтада көрсетеді. Жұптар бір бірлерінің жұмыстарын тексереді, ұсыныстарын айтады. №1. Есептеңіз: №2. Өрнекті ықшамдаңыз: №3. Есептеңіз:
| Оқушының жұмыс парағы №2 Блок “Есептер шығару” | ||||||||||||||||||||||||||
Өзіндік жұмыс | Оқушылар тест тапсырмаларын өз бетімен орындайды Тест:
А) В) С) D) Е) 1
А) cos 2β В) sin 2β С) cos 4β D) sin 4β Е) cosβ
А) В) 1 С) 0 D) –1 Е)
А) В) С) D) Е) 1
А) 2cosα В) –2sinα С) sinα D) cosα Е) 2sinα
А) В) С) D) 4 Е) A) 0 B) –1 C) D) 1 E) A) ctg 15° B) tg 35° C) tg 15° D) ctg 35° E) cos 20° А)ctgα В) tgα С) –tgα D)– ctgα Е) 1
А) В) С) D) 1 Е) –1 Жауаптары:
| |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Рефлексия:
- нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма
А) В) С) D) Е) 1
А) cos 2β В) sin 2β С) cos 4β D) sin 4β Е) cosβ
А) В) 1 С) 0 D) –1 Е)
А) В) С) D) Е) 1
А) 2cosα В) –2sinα С) sinα D) cosα Е) 2sinα
А) В) С) D) 4 Е) A) 0 B) –1 C) D) 1 E) A) ctg 15° B) tg 35° C) tg 15° D) ctg 35° E) cos 20° А)ctgα В) tgα С) –tgα D)– ctgα Е) 1
А) В) С) D) 1 Е) –1 Жауаптары:
| |||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысында өздеріне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, есепті шешу және талқылау жолдарын бақылап үйренеді. Топтық талқылауда барлық оқушының қатысатынына, білімі төмен оқушылардың басқаларға тәуелді болмауына сынып оқушыларының сенімді болуы жоспарланған. | Оқушыларды жұмыс жасау барысында өзара бағалауды және өзін-өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктері мен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын. Сабақтың соңында рефлексия формасында өзін-өзі бағалауды ұйымдастырамын. | Оқу процесінің күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуына жағдай туындатамын. | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? | ||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру