3D модель құрудың негізгі кезеңдері. Графика және жобалау, 11 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар:

Бейнені түрлендіру

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Отаров М. Т.

Сынып: 11

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

3D модель құрудың негізгі кезеңдері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.2.2.2.

Разбивать процесс создания 3D модели на этапы(координатная сетка, моделирование на основе геометрических фигур, сплайнов, неоднородных рациональных сплайнов, моделей)

3D моделін кезеңдерге бөлу процесін бөліңіз (координаталық тор, геометриялық денелер, модельдер, әртекті рационалды сплайндар, модельдер)

 Сабақ мақсаттары

  • Сабақтың тақырыбымен танысты
  • 3D модельдін не екенін біледі
  • 3D модельдерін жасайды

 Бағалау критерийлері

Білу

  • 3D модель жасауды біледі

Түсіну

  • 3D модель құрудың кезеңдерін түсінеді

Қолдану

  • 3D моделін құру ережелерін қолданады

Синтез

  • Өз модельдерін және сыныптастарының үлгілерін талдайды
  • Рефлексия жүргізеді

 Тілдік мақсаттар

Тақырыпқа қатысты лексика мен терминология:

3D модельдің негізгі кезеңдері,

Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:

1. 3D модельдерін жасау ...

2. Координаталық тор ...

3. Геометриялық денелер ...

  Құндылықтарды

  дарыту

 

Оқушылар мен мұғалім арасындағы ынтымақтастық құру.

Тыңдай білу және басқалардың пікіріне дұрыс жауап беру.

Коммуникативтілік, КБ-мен жұмыс істей білу.

 Пәнаралық

  байланыстар

Теориялық білімді пәндер бойынша қолдану: өнер, математика, геометрия, физика

 АКТ қолдану

  дағдылары

Ақпаратты іздеуге, оны таңдауға және салыстыруға байланысты оқушылардың өзіндік жұмыс дағдыларын дамыту. Әр түрлі зерттеулер үшін веб-сайттар мен интернет ресурстарын пайдалану;

 Бастапқы білім

Компьютерлік графика көмегімен қаттылы және беткі модельдеудің негізгі әдістерін қолдандық.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарға бойынша орындалуы тиіс тапсырмалар

Ресурстар

Сабақ басы

10 мин.

Сабақ ортасы

30 мин.

1. Сабақты ұйымдастыру кезеңі

Мұғалімнің қызметі:

• Өткен материалдарды қайталауды ұйымдастыру;

• Оқушыларды оқу мақсаттарымен және сабақтың мақсаттарымен таныстыру;

Оқушының іс-әрекеті:

• Өткен материалды қайталау;

• Оқушылар сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерін оқу мақсатына қарай анықтау

Сабақтағы іс-әрекеттің сипаттамасы:

• «Қаттылы және беткі модельдеудің негізгі әдістері» тақырыбына берілген материалды қайталау;

• Сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерін анықтау

2. Үш өлшемді графика және анимациялық әдістер негіздері

Үшөлшемді компьютерлік графика саласында дайын өнімді алу үшін төрт негізгі кезең бар:

Модельдеу - объектілерді құру.

Материалдарды пайдалану - нақты нысандардың әр түрлі қасиеттерін (түсі, құрылымы, мөлдірлігі, жарықтығы және т.б.) модельдеу үшін заттардың беттерінің қасиеттерін анықтау.

Жарықтандыру - жарық көздерін қосу және орналастыру.

Көрнекілік - модельдер, материалдар және жарықтандыру негізінде кескін қалыптастыру.

Егер жоба анимацияны құруды қарастырса, онда модельденген денелер анимациялық элементтер ретінде әрекет ете алады. Сонымен қатар, нысандардың орналасуын өзгертуге, олардың мөлшерін немесе материалдарын өзгертуге болады.

Модельдеу

Осы кезде нысандардың пішіні жасалады. Нысандар дұрыс геометриялық пішінді немесе еркін пішінді (слайд) болуы мүмкін. Әдетте, объектілерді жасамас бұрын, эскиздер, алдын-ала жобалар жасалады.

3ds Max бағдарламасында сіз үш өлшемді модельдеудің әртүрлі әдістерін қолдана аласыз.

Қарапайым модельдеу. Примитивтер - бұл қарапайым параметрлік формалар, мысалы, текшелер, сфералар және пирамидалар. Көрсету кезінде сфера сияқты заттар көпбұрыштарға (көпбұрыштарға) айналады, бірақ нәтижесінде пайда болған бет әлдеқайда тегіс көрінеді. Бетті тегістеу әсері арнайы толтыру алгоритмдері арқылы қол жеткізіледі.

Қима негізінде модельдеу.

Бөлімдерге негізделген заттарды кеме жасауда қолданылатын әдіспен ұқсастық деп атайды, ол өз бетінше бөліктерге «созу» дегенді білдіреді. Бөлімдер немесе жалпақ пішіндер - екі өлшемді нысандар. Үш өлшемді нысандарды құру кезінде белгілі бір жол бойымен бірнеше денелер орналасады.

Булевті әдістерге негізделген модельдеу.

Булевтер (Booleans) беттерді қосу, азайту және қиылысу арқылы жасалады (Слайд).

Беттік модельдеу кездейсоқ беттерді құруға негізделген. Беттерді құру кезінде әр түрлі математикалық модельдер қолданылады және сәйкесінше олардың өзіндік модельдеу түрлері бар:

көпбұрышты (полигональды) қалыптар, өңделетін торлар - көріністі процесінде тегістелген көптеген көпбұрышты беттерден жасалған күрделі модельдер (Слайд).

Полигональді модельдеу төбелері, қабырғалар мен беттерді тікелей басқаруға негізделген. Көпбұрышты құрайтын жазықтықтар қабырға деп аталады (Polygon). Бет сызықтары (Edges) деп аталады. Қабырғалардың қиылысу нүктелері шыңдар деп аталады (Vertex). Кеңістіктегі үш шыңы үшбұрышты қабырғаны (Face) құрайды;

Ласкуттер сплайндер (Patches) негізінде жасалады және бақылау нүктелерін қолдана отырып өзгертуге болады. Генерациялайтын сплайндер құрылған бетінің қырында орналасады (Слайд);

Біртекті емес рационалды B-сплайндары (NURBS) - бұл тегіс пішіндер мен өрнектерді жасауға арналған тәсілдер. Ол арнайы математикалық аппаратқа негізделген. Бақылау шыңдарын пайдаланып, лоскутты модельдеуден айырмашылығы, сіз кез-келген жергілікті жерде әрекет ете аласыз. Бұл әдіс жануарлар мен адамның модельдерін жасауда сәтті қолданылды (Слайд);

Сплайн торының көмегімен бетті модельдеу. Сплайндер жиынтығы жасалады, оның негізінде беткі қабат пайда болады (Surface).

Компьютер, интернет, КП, AutoCAD,Компас 3D .

Сабақтың соңы

4 мин.

Сабақтың соңында рефлекция жүргізу:

- не түсініксіз болды?

- неге уақыт жетпеді?

- немен жұмыс жасауым қажет?

Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулығын және техника қауіпсіздігін ережелерін сақтау

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулығын және техника қауіпсіздігін ережелерін сақтау

Сабақты рефлексиялау

Сабақ / оқу мақсаттары нақты болды ма?

Барлық оқушылар ОМ-ға жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Саралау сабақта дұрыс орындалды ма?

Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Сабақты ойлау үшін осы бөлімді қолданыңыз. Сол жақ бағандағы сабағыңызға қатысты маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және

үйренуге қатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу
Пікірлер 1
  1. 7 мамыр
    7 мамыр 13.03.2025 12:01
    0 + 0 -
    7 мамыр отан қорғаушылар күні. Ол күні соғыс ардагерлерыне арнады.
    Сол күні балдар падаркы алып соғысқа қатысқан аталарды марапаттайды