Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1А Қатынастар және пропорциялар | Мектеп: Химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шайхиева Н.Ш. | |||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару | |||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.5.1.2 пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешу; 6.1.2.6 шамаларды берілген қатынаста бөлу; 6.1.2.7 шамаларды берілген сандарға кері болатын пропорционал бөліктерге бөлу; | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - пропорция ұғымын түсінеді; - пайыз ұғымын түсінеді; - Санның пайызын, пайызы бойынша санды табады; - пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешеді. | |||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Білім алушы - пропорция ұғымын біледі; - пайыз ұғымын біледі; - cанның пайызын, пайызы бойынша санды таба алады; - пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шеше алады. | |||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - берілген бөлімнің терминдерін қолдана алады; - берілген қатынаста бөлуге, тура және кері пропорционалдық тәуелділікке, пайызға және масштабқа қатысты есептердің шешіміне түсінік береді; - пропорцияның белгісіз мүшелерін табу ережелерін тұжырымдайды; - шамалар арасындағы тәуелділіктің түрлері туралы ой тұжырымдайды; Бөлім бойынша лексика және терминология - пропорция; - пропорцияның негізгі қасиеті; - пропорцияның шеткі мүшелері; - пропорцияның ортаңғы мүшелері; - пропорцияның белгісіз мүшесі; тура пропорционалдық тәуелділік; кері пропорционалдық тәуелділік; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - а : b = с: d өрнегін «a-ның b-ға қатынасы c-ның d-ға қатынасындай» деп оқимыз; - а : b = c : d өрнегін «аb-ның қандай бөлігін құраса,онда c да d-ның сондай бөлігін құрайды» деп оқимыз; - пропорцияның белгісіз ортаңғы мүшесін табу үшін ... керек; - пропорцияның белгісіз шеткі мүшесін табу үшін ... керек; - берілген шамалар тура/кері пропорционал, себебі ...; | |||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру. | |||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Өмірмен байланысты есептер | |||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтамен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру | |||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар жай бөлшек, бүтін сан, рационал сан ұғымдарын біледі; рационал сандарды қосу мен азайту амалдарын орындай алады. | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0 - 7 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. Үй тапсырмасын тексеру. Ой-түрткі: Сұрақтарға жауап беріп, сөйлемді аяқтау. С-1: Екі санның қатынасы дегеніміз не? С-2: Берілген қатынасқа кері қатынас қалай табылады? С-3: Берілген қатынасқа тең қатынас қалай табылады? С-4: Егер бірінші санның екінші санға қатынасы 4:7 болса, онда екінші санның бірінші санға қатынасы ... С-5: 4:12 қатынасы мына қатынасқа тең … С-6: 2:5 қатынасын мына қатынас түрінде жазуға болады ... С-7: 3:2 қатынасы деген ... Ауызша тапсырма. Кестені толтыр:
| Презентация | ||||||||||||||||||||||||||
8 – 22 мин | Топтық жұмыс 1 топ №1. Теңдеуді шешіңіз: Жауабы: 5. №2. ауа тартады. Ұзындығы , ені және биіктігі болатын бөлмедегі ауа қанша тартады? Жауабы: №3. Дана дүкеннен 18 алма сатып алды. Бұл алмаларды шешесі, әкесі және Дана 2:1:3 қатынасындай етіп бөліп алды. Олардың әрқайсысы неше алмадан алған? Жауабы: 6; 3; 9 №4. 480 санын 3:5 қатысындай етіп екі бөлікке бөліңіз. Жауабы: 180; 300. №5. 8 кг-ның 500 г-ға қатынасын есептеңіз. Жауабы: 16. ІІ топ №1. Теңдеуді шешіңіз: Жауабы: 3 №2. Ауданы еденді сырлау үшін сыр керек. Ауданы еденді сырлау үшін қанша сыр керек болады? Жауабы: №3. Қоспадағы алтын мен күмістің массаларының қатынасы 5:3-ке тең. қоспада қанша алтын, қанша күміс бар? Жауабы: ; №4. 60 санын 2:3:5 қатысындай бөліктерге бөліңіз. Жауабы: 12; 18; 30. №5. 4 км-дің 80 метрге қатынасын есептеңіз. Жауабы: 50. ІІІ топ №1. Теңдеуді шешіңіз: Жауабы: 1,7 №2. Екі жұмысшы белгілі бір уақытта 19 тетік дайындады. Осы уақыт ішінде 133 тетік дайындап шығару үшін қанша жұмысшы қажет болар еді? Жауабы: 14 №3. Үшбұрыштың периметрі . Оның қабырғаларының ұзындықтарының қатынасы 3:4:5 қатынасындай. Үшбұрыштың қабырғаларының ұзындықтарын табыңыз. Жауабы: ; ; . №4. 360 санын 2:4 қатынасындай екі бөлікке бөліңіз. Жауабы: 120; 240. №5. Бөлме еденінің сызбадағы өлшемдері және . Бөлме салынған кезде еденнің ені болып шықты. Еденнің ұзындығын табыңыз. Жауабы: | http://engime.org/poek-042-14-01-20-16802-2015-20-05-15-j-2-basilim.html?page=6 Қосымша 1 | ||||||||||||||||||||||||||
23 – 24 мин | Сергіту сәті. Сағаттың тіліндей Иіліп оңға бір. Сағаттың тіліндей Иіліп солға бір. Оң аяқ, сол аяқ, Оң аяқ, сол аяқ, Жаттығу оңай - ақ. | https://www.metod-kopilka.ru/sergitu-sti-zhinai-70273.html Презентация | ||||||||||||||||||||||||||
25 – 37 мин | Жұптық жұмыс
В: Қантты су ерітіндісіндегі судың массасының қанттың массасына қатынасы 17 : 3 қатынасындай. Ондағы судың массасы қанттың массасынан артық. Қантты су ерітіндісінің концентрациясы неше процент? А) 28 % ; В)25% ; С) 20%; Д) 15%;
| https://urokimatematiki.ru/kospekt-uroka-reshenie-primerov-1327.html Қосымша 2 | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38 - 40 мин | Үйге тапсырма: Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару. Пропорция қасиетін пайдаланып теңдеуді шешіңіз: Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз. Нені түсіндім Нені түсінбедім Әлі де дайындық қажет етемін. | |||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||
Оқушылар сабақта топтық жұмыста бірлесе отырып талдайды, түсінбеген есептерін бір-біріне түсіндіреді. Жұптық жұмыстарды шығара отырып өз білімдерін шыңдайды. | Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айту. Жалпы сыныптық, өз беттік жұмыста тапсырманы орындауда өзара бағалау жүзеге асады. | Сергіту сәті | ||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру