І. Есенберлин «Қаһар» романы. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары. 12 сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім: Тарихтың шертіп пернесін

Мектеп:

Мерзім:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11ҚГБ

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Есенберлин «Қаһар» романы

Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттар (Оқу бағдарламасына сілтеме)

1.3.1 Көркем шығармадағы образ

11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету

 Сабақ мақсаты

Оқушылардың барлығышығармадағы кейіпкерлер жүйесін даралайды

Оқушылардың көбішығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтап даралайды

Оқушылардың кейбірішығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсетеді

 Бағалау критерийі

Шығармадағы кейіпкерлер жүйесіне талдау жасайды

 Тілдік мақсаттар

 

Сөздер мен сөз тіркестер:

Пән лексикасы және терминология:образ, кейіпкерлер жүйесі, өмір шындығы

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

менің ойымша....,

мен оны былай түсіндіремін.....,

себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын....,

мәселенің шешеу жолдарын ұсынар болсам,....,

қорыта келе,.......

 Құндылықтар

адамгершілік

 Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы

Алдыңғы білім

«Қаһар» романында көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан талдады

Сабақ барысы

Жоспарлан ған сабақ кезеңдері

Жоспарланған жұмыс түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5

6-8

Қызығушылықты ояту

Суретпен сұқбат

ЖЖ.Оқушылар қабырғада ілініп тұрған суреттердің қасына барып, біреуі суреттегі кейіпкер, екіншісі сұқбат алушы рөлінде бір – бірінің сұрақтарына жауап береді.

Сабақ мақсатын талқылайды, бағалау критрийлерін құрастырады.

Сабақтың ортасы

9 -19

20-32

33-35

Мағынаны тану

Т. «Кейіпкер картасы»

Оқушыларға топта жұмыс жасау үшін «Қаһар» романынан үзінділер таратылады. Оқушылар үзінділерді оқып, ұсынылған кейіпкер картасын толтырады.

Оқушылар шағын топтарда кейіпкерлердің даралық сипатын тану тапсырмаларымен жұмыс жасайды:

1-топ. Сейтен мен Таймас, және т.б.

2-топ. Жоламан мен Эссен, және т.б.

3-топ. Есенгелді мен Саржан, Бегдербек, және т.б.

4-топ. Қасым төре мен Нысанбай жырау және т.б.

5-топ. Абылай хан мен Кенесары және т.б

6-топ. Кенесары мен Қоңырқұлжа және т.б

С. Блум сұрақтары

1.Оқылған шығарма жанры мен мазмұнын еске түсіру:

Шығарма кім туралы? Шығарма оқиғасы қандай тарихи кезеңмен ұштасады?

2.Оқиғалар, идеялар, деректер, құндылықтар арасындағы байланысты анықтау және ойын түсіндіру:

Шығарманың ең қызық жері? Неліктен?

3.Қолдану: Сіз Кенесарының орнында болсаңыз қайтер едіңіз? Қазақтың ұлан-ғайыр жеріне талас пен сұлтандар арасындағы ел билігі үшін жүріп жатқан тартыстан тыс қалар ма едіңіз?

4.Талдау: Кенесарының бойындағы жігерлілік, батырлық, ұйымдастырушылық, отаншылдық қасиеттеріне талдау жасаңыз.

5.Жинақтау: Алынған ақпаратқа толық логикалық қорытынды жасау, оқиғаның себебі мен салдарының байланысын толық түсіну.

6.Бағалау: Алынған ақпаратқа жеке өзіндік көзқарастарын қалыптастыру. Кейіпкер бейнесі бойынша ақпараттарды қорытады, тұлғалық болмысты бағалайды, өмірмен байланыстырады.

Топтық бағалау.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Шығармадағы кейіпкерлер жүйесіне талдау жасайды

Шығарма үзінділерімен жұмыс жасайды

кейіпкер картасын жасайды

Шығарма кейіпкерлерінің даралық сипатын тану тапсырмаларымен жұмыс жасайды

Кейіпкердің даралық сипатын айқындайтын сұрақтарға жауап іздейді

Өмірмен байланыстырып қорытынды жасайды

презентация

http://elib.kaznu.kz/app/voyager/books/1439/1528951618663.pdf?v=e121

Есенберлин Ілияс

«Қаһар»

20-77 беттер

Сабақтың соңы

36-40

Рефлексия. «Кинолента» әдісі

Үй тапсырмасы

І.Есенберлин мен оның шығармашылығына қатысты пікірлерді зерттеңіз.

Дифференциацияны, берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттемелер қоясыз?

Сіз оқушылардың сабақ барысындағы білім деңгейін Бағалау үшін қандай әдіс-тәсілдерді пайдаланасыз?

Техника қауіпсіздігі мен денсаулықты сақтау

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдалан ыңыз.

Денсаулықты сақтау технологиялары.

Белсенді әдіс-тәсілдер мен сергіту жаттығулары.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу