Б.Момышұлы «Ұшқан ұя» романы. Қазақ әдебиеті, 8 сынып, сабақ жоспары. 12-сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

САБАҚ: №12

Бөлім:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» романы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

А/И4. Шығармашылық жұмыс

Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп, креативті жазу

 Сабақтың мақсаттары

Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп, креативті жазады.

 Бағалау критерийі

  • Әдеби шығарманы түсінеді;
  • Үзіндідегі негізгі ойды анықтай алады;
  • Үзіндіні өз ойымен жалғастырып жаза алады;
  • Жазылымда көркемдегіш құралдарды қолданады.

Осыған дейін меңгерілген білім

М.Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

  • Тіл мен мәдениет

Дифферециация

Барлығы: Әдеби шығарманы түсінеді

Көпшілігі: Үзіндідегі негізгі ойды анықтай алады

Кейбіреуі:Үзіндіні өз ойымен жалғастырып жаза алады.

Жазылымда көркемдегіш құралдарды қолданады.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөз

дер

Сабақтың басы

7 минут

5 минут

10 минут

Сабақтың ортасы

13 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі.

  • Жаңа сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін таныстыру
  • Үй тапсырмасын пысықтау
  • Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі бойынша шығармаға байланысты арнайы дайындалған мақал-мәтелдердің бөліктері таратылады. Мақалды құрау арқылы топтар шығады.

1-топ:

Қыз анадан үйренбей6 өнеге алмас.

Ұл атадан үйренбей, сапар шекпес. (Өнеге)

2-топ:

Ағаштан ағаш сәнін алады,

адамнан адам тәлім алады. (Тәлім)

3-топ:

Ана сүтімен бітпеген қасиет тана сүтімен сіңбейді. (Қасиет)

II. Қызығушылықты ояту.

«Кроссенс» әдісі арқылы шығарманың мазмұнын талқылау.

Бағалау критерийі

Дескриптор

А/И4. Шығармашылық жұмыс

Оқиға сюжетін байланыстыра алады.

Дәлелдер келтіріп сөйлей алады

1-тапсырма

«Өнеге» тобы: Қызтумастың атынан монолог

«Тәлім» тобы: Бауыржанға хат

«Қасиет» тобы: Момышқа өлең шығару

Бағалау критерийі

Дескриптор

А/И4. Шығармашылық жұмыс

Бір жақта баяндайды

Эмоциональды-экспрессивті сөздерді қолдана алады.

Стильді сақтайды

2-тапсырма

Шығармадағы халық ауыз әдебиеті үлгілерін табады. Бала тәрбиесіндегі маңызын айтады. (мақал-мәтелдер, ертегілер, өлең жолдары, аңыз әңгімелер). Бір-бірімен пікір алмасады.

Халық ауыз әдебиеті үлгілері

Бала тәрбиесіндегі

маңызы

Бағалау критерийі

Дескриптор

А/И4. Шығармашылық жұмыс

Халық ауыз әдебиет үлгісін дұрыс табады.

Бала тәрбиесіндегі маңызын өз ойымен толықтырып жазады

Оқушылар бір-бірін бағалайды.

Сабақтың соңы

10 минут

Үйге тапсырма:Шығарманың копозициялық құрылымына талдау жасау.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу