Қазақстанның өткені мен келешегі. Шешендік сөздер. Қазақ тілі, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
САБАҚ: | Мектеп: Астана қаласы ФМБ НЗМ | ||||||||||||||||||||||
Күні | Мұғалімнің аты-жөні: Шаймерден Г.Т. | ||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 T1 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Қазақстан бүгінгі әлемде: Қазақстанның өткені мен келешегі. Шешендік сөздер | ||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 11.3.5.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу; | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Көркемдегіш құралдарды ұтымды пайдаланып, тірек сөздерді қолданып эссе жазу дағдыларын жетілдіру. | ||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Тәуелсіздік тақырыбына арналған қанатты сөздерді түсіндіреді. Көркемдегіш құралдарды пайдалана отырып эссе жазады. | ||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды игерту | Жалпыадамзаттық құндылықтар | ||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Тәуелсіздік, кең -байтақ, ұлт өкілдері, тату, ел, табиғат, астана | ||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | |||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | |||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 мин | Қызығушылықты ояту кезеңі Сұрақтарға жауап береді.
Ж. Бейнебаянды көреді, кестені толтырады.
| ||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7 мин 20 мин | Мағынаны тану ЖЖ. 1-тапсырма. Дәйексөздерді оқы, жұбыңмен олардың мағынасын талқыла (ПОПС формуласы арқылы). Тәуелсіздік, еркіндік туралы ойшылдар айтқан орамды ойларды ұсынамыз. Құл ешқашан тәуелсіз болуға ұмтылмайды, оның арманы – өзге құлдардың үстінен қарау. (Габриэль Лауб) Адам алаң үшін емес, тәуелсіздік үшін жаралған. (Спартак) Кейде тәуелсіз ой біз ұйықтап жатқанда оянады. (Леонид С.Сухоруков) Біз Италияны құрадық, енді италиялықтарды жасап шығарайықшы. (Камилло Кавур) Өз өзін тапқан адам өзге адамның пікіріне бағынышты болудан арылады. (Георгий Александров) Адам табиғатынан-ақ тәуелсіз болуға жаралмаған. (Люк де Копье Вовенарг) Нағыз еркіндік – жалғыз қалу. Сол кезде ғана ешкімге тәуелді болмайсың, саған да ешкім тәуелді болмайды. (Белгісіз автор) Бәрінен де тек қана өзіне бағынышты адам бақытты. (Цицерон) Біздің жұрт бостандық, теңдік, құрдастық, саясат ісін ұғынбаса, тарих жолында тезек теріп қалады. (Әлихан Бөкейханов) Тәуелсіздіктің тар жол, тайғақ кешуінен, беттен қағар желінің есуінен тайсалмауға тиіспіз. (Нұрсұлтан Назарбаев) Тәуелсіз елдің ұлы – өжет, қызы – қайратты, халқы – қаhарман. Ханның да, қараның да рухани өзегі – тәуелсіздік. Өзегінен айырылған ел өледі. Қазағым, елім, Қайқайып белің, Сынуға тұр таянып. Талауда малың, Қанауда жаның, Аш көзіңді оянып (А. Байтұрсынов) 2- тапсырма. «Ханның да, қараның да рухани өзегі – тәуелсіздік. Өзегінен айырылған ел өледі» деген сөзбен келісесіз бе? Неге? Өз ойыңызды тұжырыпдап, 200-250 сөздік эссе жазыңыз. | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 1 мин 2 мин | Үй тапсырмасы: «Біздің жұрт бостандық, теңдік, құрдастық, саясат ісін ұғынбаса, тарих жолында тезек теріп қалады(Әлихан Бөкейханов)» деген пікірге өз көзқарасыңызды білдіріңіз (10-12 сөйлем) Рефлексия. Бүгінгі сабақтан түйгендері бойынша ой қорыту
| ||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
|
Сұрақтарға жауап береді.
- Тәуелсіздік дегеніміз не?
- Оған жету үшін ата-бабаларымыз қандай қиыншылықтарды бастан кешті?
Ж. Бейнебаянды көреді, кестені толтырады.
Қазақстанның өткені | Қазақстанның бүгіні |
1-тапсырма. Дәйексөздерді оқы, жұбыңмен олардың мағынасын талқыла (ПОПС формуласы арқылы).
- Тәуелсіздік, еркіндік туралы ойшылдар айтқан орамды ойларды ұсынамыз.
Құл ешқашан тәуелсіз болуға ұмтылмайды, оның арманы – өзге құлдардың үстінен қарау. (Габриэль Лауб)
Адам алаң үшін емес, тәуелсіздік үшін жаралған. (Спартак)
Кейде тәуелсіз ой біз ұйықтап жатқанда оянады. (Леонид С.Сухоруков)
Біз Италияны құрадық, енді италиялықтарды жасап шығарайықшы. (Камилло Кавур)
Өз өзін тапқан адам өзге адамның пікіріне бағынышты болудан арылады. (Георгий Александров)
Адам табиғатынан-ақ тәуелсіз болуға жаралмаған. (Люк де Копье Вовенарг)
Нағыз еркіндік – жалғыз қалу. Сол кезде ғана ешкімге тәуелді болмайсың, саған да ешкім тәуелді болмайды. (Белгісіз автор)
- Бәрінен де тек қана өзіне бағынышты адам бақытты. (Цицерон)
Біздің жұрт бостандық, теңдік, құрдастық, саясат ісін ұғынбаса, тарих жолында
тезек теріп қалады. (Әлихан Бөкейханов)
Тәуелсіздіктің тар жол, тайғақ кешуінен, беттен қағар желінің есуінен тайсалмауға тиіспіз. (Нұрсұлтан Назарбаев)
Тәуелсіз елдің ұлы – өжет, қызы – қайратты, халқы – қаhарман.
Ханның да, қараның да рухани өзегі – тәуелсіздік. Өзегінен айырылған ел өледі.
Қазағым, елім,
Қайқайып белің,
Сынуға тұр таянып.
Талауда малың,
Қанауда жаның,
Аш көзіңді оянып (А. Байтұрсынов)
2- тапсырма. «Ханның да, қараның да рухани өзегі – тәуелсіздік. Өзегінен айырылған ел өледі» деген сөзбен келісесіз бе? Неге? Өз ойыңызды тұжырыпдап, 200-250 сөздік эссе жазыңыз.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?