Ақиқатқа арналған арман. Қазақ тілі, 4 сынып, сабақ жоспары. 108 сабақ


Пән: Қазақ тілі.

Бөлім Ғарышқа саяхат

Күні:

Сынып: 4

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні: Калдина В.Т

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

108 Ақиқатқа арналған арман

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • 4.2.4.1 - мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау
  • 4.3.5.1 - стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап түзету; жазба жұмысын қазақ тілінің пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялау
  • 4.4.2.9 - етістікті тиісті шақта (өткен шақ, келер шақ, осы шақ) қолдану

Сабақтың мақсаттары

Оқушылардың барлығы:

  • мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтап және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды;
  • мұғалімнің қолдауымен жіберілген пунктуациялық, грамматикалық қателерді тауып, түзете алады
  • етістікті тиісті шақта (өткен шақ, келер шақ, осы шақ) қолданады

Оқушылардың көпшілігі:

  • мәтіндегі негізгі ойды тұжырымдап, өз пікірлерін білдіре алады
  • жіберілген пунктуациялық, грамматикалық қателерді түзете алады;
  • етістікті тиісті шақта (өткен шақ, келер шақ, осы шақ) қолданады

Оқушылардың кейбірі:

  • мәтін мазмұны бойынша өз пікірлерін білдіре алады,талқылайды,қорытынды шығара алады;
  • жіберілген пунктуациялық, грамматикалық қателерді тауып, түзетеді;
  • етістіктің шақтарын сөйлем ішінен тауып ажыратады,қай жақта тұрғанын ажыратады:

Бағалау критерийлері

  • мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтап және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды;
  • мұғалімнің қолдауымен жіберілген пунктуациялық, грамматикалық қателерді тауып, түзете алады;
  • етістіктерді осы шақ, өткен шақ, келер шақтарда қолдана алады;

Сөздік қор

Пәндік терминология мен тірек сөздер:

Ғаламшар,Жер,Халықаралық экипаж

Диалог пен жазу үшін пайдаланылатын сұрақтар:

  • Ғарышкер қандай болу керек?
  • Ғарышкер болу үшін ең маңызды не деп ойлайсың?

Құндылықтар

Ғарпышкерлерді ардақтау, мақтаныш ете білу

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, әдебиеттік оқу

АКТ қолдану дағдылары

Алдыңғы білім

Өткен шақ

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

1. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал

  • Үй тапсырмасын тексеру.

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлау.

Сабақтың ортасы

30 мин.

4.2.4.1 (Ө, Ж, Ұ; Қ) Мәтінді оқу. Пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және оларға жауап беру.

18-жаттығу. Мәтінді тыңда.. «Инсерт» әдісі (2-2,5 мин)

V

білемін

келіспеймін

+

жаңалық

?

білгім келеді

Ақпаратпен бөлісу

- Күнделікті өмірден білетін мәтіндегі ақпараттар қайсы?

- Сен келіспейтін ақпарат кездесті ме?

- Қандай жаңа ақпарат білдің?

-Тағы не білгің келеді?

Талқылау

Саралау

  • Бала өзіне қандай мақсат қойды?
  • Арманына жету жолында қандай істермен айналысты?
  • Неше жылғы дайындықтан соң ғарышқа ұшты?
  • Бала ғарыштан нені байқады ?
  • Баланың Жер туралы пікірі қандай болды?
  • Баланың бойынан қандай жақсы қасиеттер байқадың?
  • Мәтінге тағы қандай тақырып ұсынар едің?
  • Бұл бала кім?

Мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған 1сұрақ құрастыр.

Жұпта өзара сұрақтарды жетілдіру. Топта сұрақтарды өзара талқылап, топ сұрақтарының тізбесін әзірлеу.

ДЖИГСО әдісі, топтар өзара сұрақтарға жауап жазады.

Өзара құрастырылған сұрақтарды бағалайды.

Маған ең ұнаған сұрақ, себебі...

Менің ұсынысым, осы сұрақты әлі де ... осылай жетілдіруге болады. Ал сендер қалай ойлайсыңдар?

-Мәтін мазмұнына өз пікірлеріңді білдіріңдер.

-Қай топтың пікірі нақтырақ болды?

Дескриптор

- пікір білдіруге бағытталған сұрақ құрастыра алады;

- сұрақтарға жауап жазады.

-өз пікірлерін ортаға салады;

4.4.2.9 (Ө; Ж; Қ) Мәтіннен етістіктерді теріп жазу.

Мәтіннен етістіктерді теріп жазады.

-Қай шақта тұрғанын айту.

Өзара жұпта жазба жұмыстарын тексеру. Бір-бірінің қатесін жай қарындашпен түзету, бірге талқылау.

19-жаттығу Мәтінді қатесіз көшіріп жазу

Дескриптор:

-мәтінді қатесіз көшіру

-етістіктерді не істеді? сұрағына жауап беретіндей өзгерту;

-не істеген? не істеді? сұрағына жауап беретін етістіктерді салыстыру

Бірін-бірі тексеріп бағалайды.

4.3.5.1 (МК, Ө) Көркем жазу

Кең жолды дәптерге жазу үлгісін көрсету.

Дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу үлгісін сақтай отырып, сөйлем жазады.

Мысалы: Жж,Жж,Жж

Жер-ғарыш денесі.

20- жаттығу.Сөйлемдердің қатесін түзеп жаз.

Дескриптор:

-қателерді түзетіп жазу

-жазу барысында каллиграфиялық нормаларды сақтайды;

-грамматикалық нормаларды сақтайды.

Жұпта талқылап, бір –бірін өзара тексеріп, жіберілген қате түрлерін анықтайды.

Өзара бағалайды.

Сергіту сәті.

Кәне,кәне,тұрайық,Үлкен шеңбер құрайық.Тұрсақ енді шеңберге,Алақанды ұрайықБишілерде бұралып,Дөңгелене тұрайық.

(Ө, Ж ) Шығармашылық үзіліс «Кім жылдам?»

Дескриптор:

-суретке қарап, ғаламшарлардың атауын жазады;

- қазақша жұлдыз атауларын жазады;

оқулық

Кесте №2

2-слайд

3-cлайд

Кесте №3

4-слайд

Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия. Сабақты бекіту. Ой қорытындылау.

Сабақтың мақсатына оралып, рефлексия жүргізу.

Оқушылардың рефлексиялық қабілетін дамыту мақсатында «Қол белгісі» әдісі қолданылады.

«Мен түсіндім және түсіндіре аламын» дегендер қолдың бас бармағын жоғары бағыттайды.

«Мен түсінгеніме сенімді емеспін» дегендер қолдың бас бармағын жанына қарай жантайтады.

«Мен түсінбедім» дегендер қолдың бас бармағын төменге бағыттайды.

Осы белгілерге сүйеніп, мұғалім материалды қаншалықты меңгергенін біледі.

Үйге «Мен Жеріме не сыйлаймын?»эссе жазу

5-слайд

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушының материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық тапсырмаларды саралау бойынша беру.

Қабілеті жоғары оқушыларға одан әрі дамуы үшін көмек қажет ететін оқушыларға қайта түсіндіру арқылы қолдау көрсетіледі.

Қалыптастырушы бағалаулар дескрипторлар негізінде өзін-өзі бағалау, жұпта бағалау және мұғалімнің бағалауы арқылы жүзеге асырылады.

Топта бірі-бірі тыңдау. Сыныпта қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушының барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысындасыныптуралынемесежекелегеноқушыныңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу