Жергілікті қазыналарды табу. Қазақ тілі, 4 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

3-Бөлім: Мәдени мұра

Күні:

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 4

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақтақырыбы

Жергілікті қазыналарды табу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.2.9.1 дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтау, ақпаратты өңдеу, тұжырымын ұсыну

анықтау, зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу.

4.4.2.1 зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу

Сабақ мақсаттары

Дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, жаңа сөздердің мағынасын

 Сөздік қор

Мұра, мәдени, қазына,

 Бағалау критерийі

Оқиғаларды салыстырады;

Мәтіннің мазмұнын болжайды.

Құндылықтарды дарыту

қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік;

 Пәнаралық

 байланыстар

Дүниетану, өнер

Алдыңғы меңгерілген білім

Эссе жазу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2мин

2-3мин

3-8мин

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың назарларын сабаққа аудару.

Б) Психологиялық сәт:Мынау менің жүрегімЕлімді мен сүйемінЖақсылыққа жақын бопӘрдайым күліп жүремін.

Үй жұмысыАты «Ж» дыбысынан басталатын оқушылар мәтіннен теріп жазған септеулі сөздерді оқиды.Қалғандары кері байланыс жасайды.

Өткенді бекіту.

«Сөзден сөз тіркесіне» оқыта үйрету ойыны.

Бұл ойын арқылы оқушылардың сөзден сөз тіркесін құрай алу дағдылары қалыптастырылады. Мысалы, мұғалім бәтеңке деген сөзді айтады, оқушылар қызыл бәтеңке, екі бәтеңке, үлкен бәтеңке, менің бәтеңкем т.с.с сөз тіркестерін айтады. Сөздер: қазына, жаңалық, көне, табылды, алтын, бесінші, мақала.

Осы сөздердің ішінен зат есімдерді табу.- Неліктен оларды зат есім дейміз?

ІІ. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.

Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын атайды.

сөздер

Сабақтың ортасы

8-18мин

18-25мин

25-35мин

ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту.

Тестік тапсырма

1. Ілік септігінің сұрақтарын көрсет.

а) кімнің? ненің? в) кімге? неге? с) кімді? нені? д) кім? не?

2. Ілік септігінің жалғауларын белгіле.

а) - ға, ге в) - ны, ні с) - ды, ді д) ның, нің, дың, дің.

3. Барыс септігінің сұрақтары.

а) кім? Не? в) кімді? Нені? с) кімге? Неге? д) кімде? Неде?

4. Барыс септігіндегі сөзді белгіле.

а) қалада, далада в) қалаға, далаға с) қаланы, даланы д) қала, дала

5. Табыс септігінің жалғауын белгіле.

а) - ны, ты, ті в) - мен, бен, пен с) - ға, қа, ке д) - нан, нен, тан.

6. Табыс септігінің сұрақтары.

а) кіммен? Немен? в) кімді? Нені? с) кімнен? Неден? д) кімде? Неде?

7. Жатыс септігінің жалғауларын белгіле.

а) - ға, ге в) - нан, дан с) - да, та, те д) - мен, бен, пен.

8. Жатыс септігінде тұрған сөздерді белгіле.

а) үстелде, жерде в) қалаға, ағама с) ер, адам д) менен, сенде.

9. Шығыс септігінің сұрақтары.

а) кімде? Неде? в) кіммен? Немен? с) кімнен? Неден? д) кімді? Нені?

10. Көмектес септігінің жалғаулары.

а) - мен, бен, пен в) - ға, ге, қа, ке с) - нен, нан, дан, тан д) - ның, нің, дың, дің.Бірін-бірі тексереді.

Деңгейлік тапсырма (Дифференциация)Әр топ «қазына» сөзіне көптік, жіктік, септік, тәуелдік жалғауларды жалғап айту және жазу.Көптік Жіктік Септік Тәуелдікқазыналар қазынамын қазынаны қазынам

«Қазынам» сөзін септеу1-топ қазынам2-топ қазынаң3-топ қазынаңыз4-топ қазынасы

ДескрипторЗат есімнің жалғауларын ажыратадыТәуелдік жалғауды 3 жақта қосып айтады, жазадыТәуелді зат есімді 3 жақта септейді.

Тест сұрақтары

Деңгейлік тапсырмалар

Сабақтың соңы

35-40 мин

Рефлексия: «Сөйлемді аяқта»

  • Мен үшін бүгінгі сабақ ....
  • Маған қиын болған кезім...
  • Келесі сабақта .... білгім келеді.

Үй жұмысы: қазақ тілі 100,101-жаттығу.

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтарға тапсырма беру арқылы

Тыңдалған материалдар бойынша өз пікірін білдіру

Топта бірі-бірі тыңдау. Сыныпта қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу