ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР Қазақ тілі 2 сынып Тақырыбы Асырап алған жануарды күтіп-бағу.
Қысқамерзімді жоспар
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі: 7-бөлім: Табиғат пен қоршаған орта | Мектеп: Көкшетау қаласындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні : Шамиганова Р.М. | ||||||||||
Сынып: 2В | Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақ тақырыбы | Асырап алған жануарды күтіп бағу. Ит-адамның досы. | ||||||||||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасына сілтемеу) | Мәтіннің түрлерін ажырату және өз ойынан мәтін құрастыру. Мәтін,өлеңдерді түсініп оқып, талдау. | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | О 4 Қарапайым мәтіндероқып, талдайды. Ж 4 Түрлі көркем сөздерді мәтін ішінен таңдап жазады. | ||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||
Сөздікқор
| Жануарлар тобы, үй жануарлары,жабайы аңдар,табиғиортасы, жануарлардыасырау. | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
| ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүнтетану, ғылымға кіріспе | ||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | 7-бөлім оқушылардың 3-тоқсанда алған білімдеріне негізделіп құрылған. Оқушылар әр түрлі мақсатта көркем әдеби мәтіндерді жаза білулері және тыныс белгілерін дұрыс қоя білулері тиіс. Олар білетін әңгімені ретімен айта білулерікерек. | ||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтажоспарланғаніс-әрекет | Ресурс тар | |||||||||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал
| Суреттер, тірек сөздер,жануарлар, үй жануарларының суреттері | |||||||||
Сабақтың ортасы | Қызығушылықты ояту.Мынасуретбойынша не айтуғаболады? «Ит» сөзіне ассоциация құру. Проблемалық сұрақтар: -Неліктен адамдар итті асырап бағады? -Оларды күту үшін не керек? -Кімнің үйінде ит бар? Ол қандай? -Біз бүгін асырап алған жануарлар күту туралы мәтінмен жұмыс жасаймыз. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не жайында болмақшы? Сабақтың тақырыбы:Ит-адамның досы. Асырап алған жануарды күтіп бағу жайында мәтіндер оқу Мақсаты: Қарапайым мәтіндер, өлеңдер, ақпараттарды оқды. Түрлі көркем сөздер мен терминдерді таңдап жазады. Жетістік критерилері:
«Мысық» ассоциациялық карта Жеке жұмыс: «Ит» туралы не білесіңдер? ББҮ кестесін толтыру:
Мәтінмен жұмыс. Ит-адамның досы Менің Ақтөс деген итім бар. Ол өте ақылды. Мен мектептен келгенде, ол алдымнан жүгіріп шығады. Маған еркелеп үстіме асылады. Ақтөсті біз кішкентай күшік кезінен асырадық. Итті жеті қазынаның бірі деп айтады.Итімнің көптеген қылықтары маған қатты ұнайды. Ол жақсы жүгіреді ,секіреді және ең басты қасиеті ол берген бұйрығынды бұлжытпай орындайды. Менімен бірге күнде ойнайды,мені қорғайды. Мен оны жақсы қараймын, күнде даладан кейін жуындырамын. Мен өз итімді қатты жақсы көремін Мәтін бойынша тапсырмалар: 1-топ Мәтіндегі итке сипаттама беру 2-топ. «Ит-адамның досы» мағынасын түсіндіру 3-топ «Ит» туралы шағын эссе жазу 4-топ «Ит» туралы» 5 жолды өлең шығару. 5-топ «Ит» туралы деректермен жұмыс. Иттер – нағыз етқоректі жануарлар. Тістерінің ішінде ең жақсы дамығаны – азу тісі.Алдыңғы аяқтарында 5 башай, артқы аяғында 4 башай болады.Иттердің есту, көру, иіс сезу мүшелері өте жақсы жетілген. Үйретуге өте бейім болады.Жыныстық жағынан төбеті 10 – 12 айда, қаншығы 7 – 8 айда жетіледі, жылына 1 – 2 рет ұйығады. Буаздық мерзімі 58 – 65 күн, қаншығы 1 – 2, кейде 12 – 18 соқыр, саңырау, тіссіз күшіктер табады. Құлағы 5 – 8, көзі 10 – 14 күннен кейін ашылып, сүт тістері 20 – 30 күннен кейін шыға бастайды. Күшіктері енесін 1 – 1,5 айдай емеді.Иттер 10 – 12 жылдай тіршілік етеді.Иттің белгілі бір қызмет атқаруға, аң аулауға үйретілген, сондай-ақ үйде сәндік үшін асырайтын тұқымдары болады. Қызмет иттері тұқымдарын армия, шекара күзеті, милиция істерінде, әр түрлі объектілерді күзетуге, мал бағуға т. б. пайдаланады. Иттің бұл тұқымдарына неміс овчаркасы (шығыс европалық), Кавказ овчаркасы, Орта Азия овчаркасы, орыстың оңтүстік овчаркасы, шотланд овчаркасы (колли), ротвейлер, эрдельтерьер, қара терьер, ризеншнауцер, Москва күзет иті және сүңгуір ит (ньюфаундлендтің отандық типі) жатады. Дәптермен жұмыс: Ит-адамның досы шағын әңгіме жазу. | ||||||||||
Сабақтың соңы | Сабақты қорыту: - Сабақта не маңызды болды? -Сабақта не қиындық болды -Келесі сабақта не білгілерің келеді? Рефлексиялық-бағалау кезеңі Өзін-өзі бағалау «Бағдаршам» әдісі бойынша | ||||||||||
Дифференциация – топтық тапсырмалар беру арқылы. | Рефлексия: «Сөйлемді аяқта» Мен бүгінгі сабақты..................(түсіндім, түсінбедім) Маған тақырып .................. (қиын, оңай, жеңіл, көңілсіз) Келесі сабақта .................(тырысу, белсенді болу, қатысу) | Денсаулық және қауіпсіз-дік техника-сының сақталуы |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?