Винныың ығысу заңы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Күн-Жер байланысы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

сынып: 11

Қатысқандар саны: 11

Сабақтың тақырыбы

Винныың ығысу заңы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.10.1.4 – Стефан-Больцман және Винның ығысу заңын Күннің сәулеленуін сипаттауда қолдану

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

Оқушылардың барлығы дерлік Винның заңын біледі және сипаттай алады.

Оқушылардың басым бөлігі абсолют қара дененің спектрлік сәуле шығарғыштық қабілетінің ең үлкен мәніне сәйкес келетін толқын ұзындығы оның термодинамикалық температурасына кері пропорционал екендігін тұжырымдайды

 Бағалаукритерийлері

 Вин заңын біледі

 Максималь толқын ұзындық пен температура арасындағы байланысты сипаттайды

 Тілдікмақсаттар

 

Оқушылар білуі тиіс:

Жылулық сәулелену,сәуле шығару қуаты, Винның ығысуы

Пәнге тән лексика мен терминология:

Энергетикалық жарқырау, макималь толқын ұзындық, Вин тұрақтысы

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Абсолют қара дененің сәулелену спектрінде энергияның таралуы біркелкі емес………..

Температура өскен сайын қысқа толқындар (үлкен жиіліктер)……………

Құндылықтарды

дарыту

Бұл сабақ жұпта жұмыс жасай алу, ұйымшылдық, ынтымақтастық және жауапкершілік құндылықтарын дамытуға бағытталған.

Афиктен сиаттау

Пәнаралық

байланыстар

Шамалар арасындағы тәуелділікті графигін сипаттау

АКТ дағдыларын қалыптастыру

Видео ресурстармен және симуляторлармен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру.

Бастапқы білім

Абсолют қара дене, энергетикалық жарқырау, сәуле шығару қуаты

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтыңжоспарланғанәрекеттері

Ресурстар

Сабақтың басы

0-10 мин

Терминдер мен ұғымдарды еске түсіру

Оқытудың мақсаттары мен жетістіктерін талқылау.

Проблемалық есеп.

Сабақтың ортасы

10-35 мин

Оқушылар ең бірінші өзін мазалаған сұрақтарын стикерге жазады да, мұғалім оны көрінбейтіндей етіп жауып қояды. Оқушылардың толық саны екіге бөлінеді де жартысы орындықта отырады, ал жартысы оның артында тұрады. Бір бос орындықты торуылдаған оқушы қалғандарын ымдап, өзінің бос орындығына шақырады. Бұл кезде орындықтағы оқушысынан айырылып қалған торуылшы сұраққа жауап береді немесе ыршып екінші орындыққа жете алмай ұсталынып қалған оқушы жауап береді. Бұл тапсырма оқушылардың сын тұрғысынан ойлау дағдысын дамытуға көмектеседі және олардың шаршамай белсенді оқуына көмегін тигізеді. Бөлім бойынша сұрақтар қолданылады.

Жаңа тақырыпты ашу

1.Винның ығысу заңы

Оқушыларға видео материал ұсынылады

Қара дененің сәулелену қуатының толқығынан тәуелді графигімен танысады, сипаттайды.

2.Винның ығысуның графигі

Оқушылар Қара дененің температурасын өзгертіп, сәулелену қуатының графиктегі өзгеруін, әсіресе, кескін төбесінің өзгеруін бақылайды және тиісті қорытынды жасайды.

3.Абсолют қара дене ұғымы және оның ерекшеліктерін анықтау

Сәулелену қуаты мен толқын ұзындықтарының қатынасын көрсететін графиктерден абсолют қара дененің ең жоғары температурасын салыстырады, сипаттайды және айырмашылықты және байланысты көрсетеді.

4.Вин заңын қолдану

Стикерлер

Қалыптасытрушы бағалау https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/kvanttyq-fizika/zharyq-kvanty/lesson/zhylulyq-saulelenu-stefan-bolczman-zangy

Сабақтың соңы

35-40 мин

3. Рефлексия

Бұл белсенді әрекет түрін тараудың басында немесе белгілі бір жаңа тақырыпты өткелі жатқанда сабаққа кіріспе ретінде қолданған ыңғайлы. Мұғалім мұнда жұптарға немесе шағын топтарға бағдаршамның суретін таратады. Одан кейін сәйкесінше ағылшын тілінде әр топқа бірдей оқытылатын сөздер таратылады. Егер топтағы оқушылар ақылдаса келе белгілі бір сөздердің толық мағынасын біліп тұрса, онда ондай сөздерді жасыл түстің үстіне жинайды; егер топтағы оқушылар белгілі бір сөздерден сенімсіздік білдірсе, яғни онда олар бір шешімге келмеуі мүмкін немесе жауаптардың бірнеше нұсқасы болуы мүмкін, мұндай жағдайда олар сөздерді сары түстің үстіне жинайды. Сонымен қатар, егер оқушылар мүлде сөздің мағынасын ұқпаса немесе ол ол сөз таңсық болса, оқушылар ондай сөздерді қызыл түстің үстіне жинайды.

Оқушылар бірдей уақытта сөздерді жиыстырып болған соң, оларды қызу талқылауға көшеді. Бір топ білмеген сөздерді екінші топ білуі мүмкін. Талқылау аяқталған соң, егер де қызыл немесе сары түстің үмстінде сөздер қалып жатса, мұғалім глоссарий тарату арқылы немесе түсіндіру арқылы қорытындылауы мүмкін

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгерудің қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы

Оқушылардың жұмысын сырттай бақылау. Орташа қабілетті оқушыларға жетелеуші сұрақтар қою арқылы бағыт беру.

Оқушылардың материалды меңгергендіктерін сұрақтар қою арқылы тексеру.

Зертханалық жұмыстың орындалуын бағалау критерийлері арқылы тексеру.

Зертханалық жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздік ережелерін сақтау.Электр тізбегін жинау кезінде ток көзімен жұмыс жасау кезінде өте мұқият болу.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
» 85 жастағы қызылордалық ақсақал 2 млн түп ағаш еккен
» 👦🏻👧🏻Елімізде қанша бала бар?
Пікір жазу