Тізбектей жалғанған активті кедергісі бар айнымалы ток тізбегі үшін Ом заңы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Бөлім: Айнымалы ток | Мектеп: ХБН НЗМ Павлодар қаласы | ||||||||
Күні: Сынып: 11 | Мұғалімнің аты-жөні: Хамитова А.К. Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: | ||||||||
Сабақтың тақырыбы | Тізбектей жалғанған активті кедергісі бар айнымалы ток тізбегі үшін Ом заңы | ||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 11.4.3.6 – құрамында R, L, C бар тізбекті айнымалы ток тізбегін есептеу | ||||||||
Сабақтың мақсаттары | Фазалық қатынастарды зерттеп, белсенді кедергісі бар айнымалы ток тізбегіндегі ток пен кернеуді есептеңіз | ||||||||
Бағалау критерийлері | - ток пен кернеудің ауытқуы фазада толығымен сәйкес келетіндігін анықтаңыз; - тербелістердің пайда болуын сипаттаңыз; - Тұрақты және айнымалы ток тізбегіндегі қарсылықты салыстырыңыз және бағалаңыз | ||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік мақсаттарыңызды белгілеңіз, соның ішінде қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерге мысалдар келтіру: Белсенді кедергі, ток пен кернеудің ағымдағы мәні, жиілік, период, максималды мәні және айнымалы токқа немесе кернеуге қатысты тиімді мәні Оқушылар: Осы тілдік мақсат оқушыларға тәжірибенің рәсімі мен нәтижелерін бағалау ұсынылатын осы бөлімде пән бойынша оқытудың кез-келген мақсаттары үшін қолданылуы мүмкін. Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер; Актив кедергі - электр тізбегінің немесе оның секциясының кедергісі, бұл электр энергиясын энергияның басқа түрлеріне түрлендіруді тудырады, мысалы, механикалық энергия (электр қозғалтқыштарында), химиялық энергия (электролиз, аккумулятор заряды кезінде) және жылу энергиясы (өткізгіш пен диэлектрикті қыздыру) | ||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | 10 сынып Тізбек бөлігі үшін Ом заңы | ||||||||
Жоспар | |||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз) | Дереккөздер | |||||||
Сабақтың басы 5 мин | 1. Ұйымдастыру, түгелдеу. Оқушыларға фронтальды сұрақтар қою - тиімді ток күші - тиімді кернеу - тізбек бөлігі үшін Ом заңы - тұрақты ток - айнымалы ток | ||||||||
Сабақтың ортасы 1 10 мин 3 мин | Тақырыпқа шығу мақсатында сұрақ қою:
Оқушылардың жауаптарын саралай отырып жетекші сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын айқындау және сабақтың мақсаттарын бірге қарастыру. Оқушыларға тақырыпты өздігінен меңгеруге кітаппен жұмыс тапсырмасы беріледі. Дәптерлеріне негізгі мәлімметтерді жазып отырады. Тақырыпты меңгерген деңгейін тексеру мақсатында сұрақтар қою:
Оқушылардың жауаптарын талқылап, кері байланыс беріп отыру Бейнематериал көрсету | оқулық
https://www.youtube.com/watch?v=bV9BVkZRDXM | |||||||
Сабақтың ортасы 2 5 мин 3 мин 12 мин |
|
| |||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді Рефлексия «Құтқару белдемшесі» Оқушылар белдемшенің ішіне қайталауға қажет деп санаған тақырыптарды жазады да мұғалім үстеліне қояды. | ||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз | Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? | |||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
1- қосымша
Негізгі физикалық шамалар және олардың өлшем бірліктері
Шама | Base Quantities |
| |||
Ұзындық | Length | ||||
Масса | Mass | ||||
Уақыт | Time | ||||
Зат мөлшері | Amount of substance | ||||
Температура | Temperature | ||||
Ток күші | Current | ||||
Жарық күші | Luminous intensity |
Туынды өлшем бірліктерді негізгілермен өрнектеу
Қосымша өлшемдер | Derived | QuantitiesEquation | DerivedUnits |
Аудан | Area (A) | ||
Көлем | Volume (V) | ||
Тығыздық | Density (ρ) | ||
Жылдамдық | Velocity (v) | ||
Үдеу | Acceleration (a) | ||
Импульс | Momentum (p) |
| Derived Quantities | Формула Equation |
|
| |||||
Күш | Force (F) | ||||||||
Қысым | Pressure (p) | ||||||||
Энергия | Energy (E) | ||||||||
Қуат | Power (P) | ||||||||
Жиілік | Frequency (f) | ||||||||
Электр заряды | Charge (Q) | ||||||||
Потенциалдар айырымы | Potential Difference (V) | ||||||||
Кедергі | Resistance (R) |
Өлшем бірліктердің еселіктері мен белгіленуі
Дәреже Multiplying Factor | Жалғау Prefix | Белгіленуі Symbol |
10-12 | ||
10-9 | ||
10-6 | ||
10-3 | ||
10-2 | ||
10-1 | ||
103 | ||
106 | ||
109 | ||
1012 |
2- қосымша
Серіппе ұзартуы серпімділік күшке тәуелділігін зерттеу. Серіппе қаттылығын өлшеу
Мақсаты: Серіппенің серпімділік күшінің оның ұзаруына тәуелділігін зерттеу.
Жабдықтар:
№ | Атауы | Мөлшері |
1 | Жан-жақты штатив, (негізі) | 1 |
2 | Штативті өзекше, l=600 мм | 1 |
3 | Дөңгелек немесе тік бұрышты оқтамаларға арналған қысым - саптау | 1 |
4 | Тесікті гірлерге арналған ұстағыш, 10 г | 1 |
5 | Гір, 10г | 4 |
6 | Гір, 50 г | 3 |
7 | Шиыршықты серіппе, 3 Н/м | 1 |
8 | Шиыршықты серіппе, 20 Н/м | 1 |
9 | Тіреуші болт | 1 |
10 | Шыны түтіктерге арналған ұстағыш | 1 |
11 | Өлшеуіш, 1=2 м | 1 |
Жұмыстың орындалуы
1 бөлім
- 3 Н/м қаттылықты созылмаған серіппенің соңындағы оның нөлдік бөлініуі деңгейіде болатындай өлшеуішті бекіту керек (сур.7).
- Серіппенің қайырылған шетіне жүк ұстағышты (m=10г) іліп қою керек, және ұзартуы ∆l (серіппенің ұзындығы жүктелмеген серіппемен салыстырғандағы өзгеруін) жазу керек.
- Жалпы массасы 50 г дейін гірдің көмегімен жүк массасын ұлғайту және сәйкесті ∆l ұзартуын өлшеңіздер.
- 1-кестеге массаға m және ұзартуға ∆l арналған бүкіл нәтижелерді жазыңыздар..
2 бөлім
- 20.Н/м қаттылықты шиыршықты серіппені тіреуш болтқа іліп қойып және өлшеуішті төмен немесе жоғары жылжытыңыздар, оның нөлдік бөлінуі шиыршықты серіппенің төмеңгі шеттіндегі деңгейіде дәл орналасуы керек.
- Қайырылған серіппенің шетіне массасы 10 г(жалпы массасы-20 г) гірлі гір ұстағышты іліп қойып, және ұзартуын ∆l жазыңыздар.
- Жалпы массасы 200г дейін гірдің көмегімен массаны ұлғайту керек және тиісті өзгерістерді ∆l өлшеңіздер. Әр кезде массаны 20 г өзгертіңіздер.
- 2 кестеге бүкіл нәтижені жазыңыздар.
Нәтижелер
Шиыршықты серіппе, 3 Н/м Кесте 1
Масса m, г | Салмақ(ауырлық күші) , | Ұзаруы | Серіппе қатаңдығы k1, Н/м | Серіппе қатаңдығының орта мәні k1орт, Н/м | ||||
| ||||||||
|
Шиыршықты серіппе, 20 Н/м Кесте 2
Масса m, г | Салмақ (ауырлық күші), | Ұзаруы | Серіппе қатаңдығы k2, Н/м | Серіппе қатаңдығының орта мәні k2орт, Н/м | |||||
| |||||||||
|
Есеп-қисаптар
1. 1 және 2 кестелердің мәліметтерін пайдалана отырып, ұзаруынан
салмақтың (ауырлық күшінің) тәуелдік графигін құрыңыздар.
2. Екі графиктің ұқсастығы неде? Екі шиыршықты серіппенің айырмашылығы неде?
_____________________________________________________________________________
3. Гір салмағының астында қандай дене деформацияланады?
_____________________________________________________________________________
4. Екі серіппеге арналған мағына бір түзуде жатады ма?
_____________________________________________________________________________
5. ұзарту, салмаққа (ауырлық күшіне) және массаға пропорционалды ма?
____________________________________________________________________________
6.Екі графиктердің мәліметтері бойынша қаттылық коэффициенттерін (k) есептеріңіздер:
Сәйкес өлшем бірліктерін пайдалануды ұмытпаңыздар!
7.Үлкен қаттылықты серіппеде не өзгеше?
_____________________________________________________________________________
9. Сіздердің қаттылықты өлшеулер нәтижелеріңіз, жабдықтар тізімінде нұсқалғандармен сәйкес пе?
_____________________________________________________________________________
10. ±10%-дан көбірек шаманың ауытқуы байқала ма?
_____________________________________________________________________________
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді