Температура. Температураның Цельсий және Кельвин шкалалары. Температураны өлшеу әдістері. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.1BМолекулалық физика

Мектеп: Талдықорған қаласы ФМБ НЗМ

Күні:.

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Температура. Температураның Цельсий және Кельвин шкалалары.

Температураны өлшеу әдістері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

температураның абсолютті шкаласын сипаттау

Кельвин шкаласымен алынған температураны Цельсий шкаласына түрлендіру және T K= t°С +273,15 білу;

температура өлшейтін аспап ретінде, термопара мен термометрдің артықшылықтары мен кемшіліктерін салыстыру

 Сабақ мақсаттары

  • Температураны өлшеу әдістерін көрсету;
  • Әртүрлі температуралық шкалалармен таныстыру;
  • Кельвин шкаласымен Цельсий шкаласын байланыстыратын теңдеуді қолдану;
  • Термометрлердің артықшылықтары мен кемшіліктерін салыстыру

 Бағалау критерийлері

  • Температураның абсолют шкаласының физикалық мағынасын түсінеді;
  • Кельвин шкаласымен алынған температураны Цельсий шкаласына түрлендіреді;
  • Термометрдің артықшылықтары мен кемшіліктерін салыстырады.

 Тілдік мақсаттар

 

Пәнге тән лексика мен терминология:

Жылулық тепе-теңдік, температура, термометр, жылу алмасу...

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Қыздыру... бөлшектердің кинетикалық энергиясын арттырады.

Температураның макроденедегі молекулалардың хаосты қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының өлшемі .

 

 Құндылықтарды

  дарыту

 

 

өмір бойы білім алуға тәрбиелеу.

 Пәнаралық

 байланыстар

Математика

 АКТ қолдану

 дағдылары

MС Tеаms қолдану

Бастапқы білім

8 -сынып: Температура, ыстықтан суыққа берілетін жылу; жылулық тепе-теңдік;.

Сабақ барысы

Сабақтың басы

1-3 мин

3-7 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Өткен сабақты қайталау.

Қысқаша сұрақтар. Осы сұрақтар төғірегінде сұрақ жауап алып өткенді еске түсіру. Жаңа сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын және сабақ мақсатын оқушылармен бірлесе ашу.

Ресурстар

Презентация

Слайд 1

Сабақтың ортасы

7-20 мин

20-35

Жаңа материалды ашу:

Сұрақ -жауап әдісі бойынша оқушыларға сұрақ қоя отырып, температура, жылулық тепе-теңдік, термометр және оның жұмыс жасау принципін түсіндіру..

Мұғалім: Қандай температуралық шкалаларды білесіңдер?

Бізде қайсысы қолданады? ХБЖ айналдыру үшін қай формуланы қолданамыз? Термометрді қалай дайындайды?

Оқушылар: Температуралық шкалалардың түрлерін атайды. Абсолют температура және Цельсий шкаласымен байланысын айтады. Қалыпты атмосфералық қысымдағы мұздың еру немесе қайнау температурасын белгілеу арқылы. Оқушылар өз жауаптарын ұсынады.

Мұғалім жауаптарын толықтырып отырады. Температуралық калалардың қолдану тарихын айтып өтеді.

https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/templateimg.php?s=mf_teplotni_stupnice&l=ru

қолдана отырып әртүрлі шкалаға айналдыруға есептеулер жүргізеді.

Оқушыларды үштік нүкте ұғымымен график арқылы түсіндіреді. Слайд 17

Топтық жұмыс. Термометрдің түрлері.

Термопараның жұмыс жасау принципімен және кемшіліктерімен таныстырады. Эфект Зеебека бейнеролигі ұсынылады.

Оқушылар өз жұмыстарын қорғайды және өздерін бағалау критерийі бойынша бағалау жүргізеді.

Презентация

https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/templateimg.php?s=mf_teplotni_stupnice&l=ru

Сабақтың соңы

5 мин

Қорытынды жүргізу. Оқу мақсатына қайта оралу.

Презентация

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға қателіктерді есептеуге қосымша материалдар беру

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу