Радиактивтілік. Радиактивті сәулеленудің табиғаты. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9. 4А – Атом құрылысы | Мектеп: Шымкент қаласы ХББ НЗМ | |||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Смағұлова Айнұр Нұрабайқызы | |||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Радиактивтілік. РАДИАКТИВТІ СӘУЛЕЛЕНУДІҢ ТАБИҒАТЫ | |||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | - Альфа-бөлшектер, бета-бөлшектер және гамма-сәулелердің физикалық қасиеттері мен танысу. - Табиғи радиоактивтілік құбылысын түсіну. | |||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
- табиғи радиоактивтілік терминініӊ физикалық мағынасын түсінеді; - табиғи радиоактивтіліктің өздігінен жүретін құбылыс екеніне тәжірибе арқылы көз жеткізе алады; - Альфа, бета және гамма сәуле шығарудың физикалық қасиеттерін өзара салыстыра біледі; | |||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Арнайы пәндік лексика мен терминология: Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек. Диалог үшін пайдаланылатын сөйлемдер: Альфа бөлшектер бета бөлшектерге қарағанда ... ерекшеленеді, ал бета бөлшектер болса ... . Гамма сәуле шығару – ең ... . Өтімділігі бойынша ең әлсізі - ... . | |||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларға «Әлем» және «Мәңгілік ел» құндылықтары бойынша Менделеев кестесіндегі элементтердің басым бөлігі еліміздің жер қойнауында кездесетініне назар аударту (жаңа сабақ барысы). | |||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Химия, география, тарих пәндерімен тығыз байланысты сабақ. | |||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылар радиоактивтік құбылысын демонстрациялауда техника қауіпсіздік ережесін ескеруге байланысты виртуалды эксперименттің мағыздылығын бағалай біледі. | |||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар химия пәнінен радиактивті элементтер қатары жайлы білуі қажет. | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері |
|
| ||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі: | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Оқушылардың назарын сабаққа жылдам шоғырландыру үшін фотолар көрсету. Жаңа сабақтың тақырыбымен оқу мақсаттарын таныстыру | Бақылаған фотоларға тарих пәнінен алған білімдерін қолдана пікір білдіру. Бүгінгі сабақтың тақырыбын болжау. | Семей полигоны туралы фотолар | |||||||||||||||||||||||||
Үй жұмысын тексеру: | ||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың үй тапсырмасын орындау жауапкершілігін дәптерлерінен тексеру. | Сыныптағы оқушылардың рентген сәулесінің қолдануға мысалдар келтіруін тыңдау. «Үздікті таңдау» әдісімен бағалау. | Жазбаша үй жұмыстары | ||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақтың мазмұны: | ||||||||||||||||||||||||||||
15 мин |
|
|
| |||||||||||||||||||||||||
Сабақты бекіту кезеңі: | ||||||||||||||||||||||||||||
Альфа, бета және гамма сәулелердің белгіленуіне назар аударту. |
| |||||||||||||||||||||||||||
Әр топтың өзіне берілген атау туралы артықшылықтары мен кемшіліктерін «Жарнамалау» тәсілімен жеткізуін бағалау үшін ортақ бағалау критериін құрдырту. | Оқу мақсатын ескере 3 сатылы бағалау критерийлерін құрастыру. Жарнамалау шарттарымен танысу. | БК | ||||||||||||||||||||||||||
Топтардың жауаптарын тыңдауда топтағы ынтымақтастықпен тақырыпты меңгеру деңгейлерін бақылау. | Радиактивті сәулелерді салыстыру арқылы олардың ерекшеліктерін өзге топтарға жеткізе алу. Табиғатын түсіндіре алу. Әр топқа берілетін өзге топтардың бөлшектерін сипаттау кестесін жекеше толтыру. Оқушылар марк схема бойынша жауаптарын өзін-өзі бағалап, тексереді. | Флипчарт (плакат) «Радиактивті сәулелерді» сипаттау кестесі Қосымша 4 | ||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы: | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Оқушылардың күнделікке жазып алуын қадағалау. | Рефлексия. «3-2-1» стратегиясы. Сәулелердің ерекшелігін көрсететін сызба-суретті салу. | ||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Менделеев кестесінен радиоактивті элементтер қатарын біледі. Табиғи радиоактивтілік құбылысын түсінеді. Кейбір оқушылар: Альфа, бета және гамма сәулелердің физикалық қасиеттерін біледі. Жеке оқушылар: Радиактивті сңулелердің табиғатын салыстыра түсіндіре алады. | Оқушылар видеодан жауапты тыңдап, (өзіне баға береді) –өзге топтардың жауаптарын бағалайды. Оқушылардың бағалауын қадағалап, мұғалім қорытынды бағаны қояды. Өзін-өзі бағалайды. | Оқушылар ең алғаш радиактивті элементтермен танысатындықтан, радиактивтілікке байланысты қауіпсіздік ережелерін жаңғырту. Сабақ соңында оқушылар радиоактивті заттардың қауіптілігімен танысқандығына және оларды қолданудың қауіпсіздік ережесін білетіндігіне көз жеткізу қажет. | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру