Фотоэффект құбылысы. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: | 9.4А Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар | Мектеп: | Қостанай қаласы | ||
Күні: |
| Мұғалімнің аты-жөні: | |||
Сынып: | 9 | Қатысқандардың саны: | Қатыспағандардың саны: | ||
Сабақтың тақырыбы | Фотоэффект құбылысы. | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.6.1.3 фотоэффект құбылысын сипаттау және фотоэффект құбылысының техникада пайдаланылуына мысалдар келтіру; | ||||
Бағалау критерийлері | Фотоэффект құбылысына дұрыс анықтама береді Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолданады | ||||
Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология: Фотонның моделі, жарықтың квантталуы, фотоэлектрлік эффект, уақытты кідірту, сәулелену, шекті жиілік,интенсивтілік, фототок, фотоэлектрондар Толқындық модель, элементар бөлшектердің моделі Корпускулалы-толқындық дуализм, кванттық теория Зонттық теория photon model, quantisation of light, photoelectric effect, time delay, emission, threshold frequency, intensity, photocurrent, photoelectrons wave model, particle model wave-particle duality, quantum theory zone theory Модель фотона, квантование света, фотоэлектрический эффект, задержка времени, излучение, предельная частота, интенсивность, фототок, фотоэлектроны Волновая модель, модель элементарных частиц Корпускулярно-волновой дуализм, квантовая теория Зонная теория Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері: Жарық энергиясы квантталады. Энергия дискретті квант түрінде беріледі. Тыйым салынған зонаның шамасы қасиетті анықтауда маңызды болып табылады. The energy of light is quantised. Energy is transferred in discrete quanta. When defining properties, the value of band-gap is important Энергия света квантируется. Энергия передается в дискретных квантах. Величина запрещенной зоны важна при определении свойств | ||||
АКТ қолдану дағдылары | |||||
Пәнаралық байланыстар | Математика | ||||
Бастапқы білім | Фотоэффект | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған әрекеттері | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 1 мин Сабақтың ортасы 38 мин Сабықтың соңы 1 мин | Оқушылармен амандасу, қатыспағандарды белгілеу. Оқушыларды - сабақтың мақсатымен -бағалау критерийлерімен таныстыру
20-шы ғасырдың айналасында фотоэлектрлік әсер деп аталатын әсер толқындық модельді қолдануды түсіндірді. Теріс зарядталған алтын жалатылған электроскоптағы жапырақ ультракүлгін сәуле арқылы сәулелендірілген электроскоптың жоғарғы жағында тұратын мырыш тақтасы баяу құлап түсетіні анықталды. Бұны жарық сәулелендіргенде мырыш шығаратын электрондар түсіндіреді. Бұл шығарылған электрондар фотоэлектрондар деп аталады. Фотоэлектрлік әсерді модельдеу есептері
http://phet.colorado.edu/en/simulation/photoelectric бейнебаян қарау PHeT video Қызықты мәліметтер 1. Әрбір металл үшін жарықтың қаншалықты қарқындылығына қарамастан электрондардың бөлінуіне жол бермейтін, белгілі бір жарық жиілігі (шекті жиілік) бар. 2. Шығарылған фотоэлектрондардың саны (фото тогы) жарықтың қарқындылығына байланысты. 3. Тоқтату потенциалы тек жарық жиілігіне байланысты. Фотонды энергия келесі формула бойынша беріледі (ол Planck пайдаланған): E = hf онда E - фотонды (Joules) ішіндегі энергия, h - Планктын тұрақты (6.63 x 10-34 Js), f - Герцтегі жиілік. Осылайша, фотонды энергиясының кейбіреулері электронды (Ф) алып тастау үшін қажет, ал кез-келген артық кинетикалық энергия (Emax) болады. Мысал: Толқындардың ұзындығы 300 нм натрий беткейіне әсер етеді (жұмыс функциясы 3,0 х 10-19 Дж). Беттерден шығатын электрондардың максимум кинетикалық энергиясын есептеңіз. (c = 3.0 x 108 мс-1 және h = 6.63 x10-34 Джс) Есептер шығару (ағылшын тілінде) Рефлексия | Физика 9 сынып Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар Фотоэффект презентация.ppt Физика 9 сынып Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар Фотоэффект simulation questions.docx Физика 9 сынып Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар Фотоэффект құбылысы PHeT video.mp4 | |||
Үй жұмысы | Анықтамаларды, формулаларды қайталау. | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы | |||
Оқушылар фотоэффект анықтамасына анықтама бере алады Көбісі қызыл шекара, шығу жұмысы анықтама бере алады, Эйнштейн формуласын біледі, есептер шығарады Кейбіреулері фотоэффектінің қолдану аясын біледі, жарық дуализм туралы пікірін білдіреді | Өзара бағалау, мұғалімнің мадақтауы | Физика кабинетінде қауіпсіздік техника мен тәртіп сақтау ережелері ескеру | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру