Жылу берілудің түрлері. Физика, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жылу физикасы

Мектеп: НЗМ ФМН Талдықорған қ

Күні: 15.09.2021

Мұғалімнің аты-жөні: Бейбитов Б.С.

Сынып: 8 АВ

 Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жылу берілудің түрлері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

жылу берілу түрлерін салыстыру және табиғаттағы, тұрмыстағы және техникадағы жылу берілу түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіру;

 Сабақ мақсаттары

жылу берілу түрлерін салыстыру және табиғаттағы, тұрмыстағы және техникадағы жылу берілу түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіру;

 Жетістік критерийлері

жылу берілу түрлерін салыстыру және табиғаттағы, тұрмыстағы және техникадағы жылу берілу түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіре алады;

 Тілдік мақсаттар

 

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Механикада қозғалыстағы дененің кинетикалық энергиясы дененің массасы мен оның қозғылысының жылдамдығына тәуелді. Дененің потенциалдық энергиясы дененің немесе дене бөлшектерінің өзара орналасуына тәуелді.

 Пәнаралық байланыс

 

Химия

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта

Бастапқы білім

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

0-5 мин

Ұйымдастыру.

Мұғалім: Өткен сабақта өтілген Ішкі энергия және оны өзгертудің жолдарын сұрау.

слайд

5-15 мин

15-25 мин

25-35 мин

35-40 мин

40-50 мин

50-60 мин

60-65 мин

65-70 мин

  • Әртүрлі металл таяқшалардың бойымен жылу ағынынын қозғалысын демонстрациялау. Балауыз еріген кезде шегелердің құлау уақытына назар аудару. Элементар бөлшектер теориясының көмегімен бұл процесті түсіндіремін.

Айырмашылықтың себебін оқушылар талқылайды.

Жылу энергиясы таралмайтын ортада қағаздың жануын көрсету үшін металл немесе ағаш таяқшаларды қолданып тәжірибе жасаймын.

Айырмашылықтың себебін оқушылар талқылайды.

Оқушылар сұйықтардың көмегімен конвекция құбылысына байланысты тәжірибені жасай алады. Егер калий (VII) пермагнатының кристалдарын ақырындап сұйыққа салса және судың боялған аймағын қыздырса, онда оқушылар конвекциялық ағынды бақылайды.

Оқушылармен бірге сәулелену құбылысын талдаймын: бір жағы жылтыр, екінші жағы қара жылуқабылдағышты, сұйықтық манометр, резеңке түтікше, электр плиткасын пайдаланып, дене бетінен шағылған және жұтылған сәулеленуді түсіндіремін.

Оқушылардан төмендегі терминдерді пайдалана отырып, бақылап отырған түтіннің қозғалысын мына терминдерді (бөлшектер; жылу энергиясы; конвекция; тығыздық, ағын; орын ауыстыру) қолданып өз сөздерімен баяндап. береді: Содан кейін оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды.

Қалыптастырушы бағалау.

Мыс және алюминий шыбықтар, олардың бір ұшына балауыз арқылы шегелер немесе кеңсе жапсырма шегелері жабыстырылады. Екінші ұштары Бунзен жанарғысының көмегімен бірдей дәрежеде қыздырылады.

Құрама стерженьнің бір ұшы ағаштан, ал екінші ұшы жезден жасалған. Қағаз белгі жалғанған жерге жабыстырылады. Жалғанған жерде жылудың бірқалыпты таралатынын көрсету кезінде сақ болу керек. Жалғанған жерді Бунзен жанарғысының жалынына ұқыпты жақындатыңыздар.

http://www.sciencekids.co.nz/experiments/easylavalamp.html

 

 www.youtube.com

Bilimland- молекулалық физика- термодинамика-жылу алмасу

  

Сабақтың соңы

75-80 мин

Қорытындылау.

Кері байланыс алу (арқаға ілетін сөмке, рюкзак)

Үлестірме материалдар

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Ораза кестесі 2024 жыл. Астана, Алматы, Шымкент т.б. ауыз бекіту және ауызашар уақыты
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу

Соңғы жаңалықтар:
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
» 2024 жылы студенттердің стипендиясы қанша теңгеге өседі
Пікір жазу