Серпімділік күші. Гук заңы. № 7. Зертханалық жұмыс. Серпімді деформацияларды зерделеу. Физика, 7 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: (7.2B): Денелердің өзара әрекеттесуі.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Серпімділік күші. Гук заңы. № 7. Зертханалық жұмыс. Серпімді деформацияларды зерделеу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.2.11 пластикалық және серпімді дефморацияларды ажырату, мысалдар келтіру;

7.2.2.12 Гук заңының F = -k∆x формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу;

  • 7.2.2.13 серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділік графигінен қатандық коэффициентін анықтау;

 Сабақ мақсаттары

  • Деформация түрлерін ажырата алу.
  • Деформация түрлеріне өмірден мысалдар келтіруі.
  • Серпімділік күшін біле отырып есептер шығаруда қолдана алуы.
  • Серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділік графигін тұрғызуы.

 Бағалау критерийлері

 

  • Деформация нені білдіретінін..
  • Деформацияның түрлерін, пластикалық және серпімді деформациялардың айырмашылықтарын.
  • Серпімділік күшін және оның пайда болу себептерін
  • Гук заңын
  • Серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділігінің графигін талдау керектігін.

 Тілдік мақсаттар

Негізгі терминдер мен сөйлемдер: Серпімділік күші,деформация,серпімді деформация, пластикалық деформация.

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Күш

Сила

Ғorce

Серпімділік

Упругость

Elasticity

Гук заңы

Закон Гука

Hooke’s law

Деформация

Деформация

Deformation

Созылу

Растяжение

Stretching

Сығылу

Сжатие

Compression

Бұралу

Кручение

Torsion

Майысу

Изгиб

Bending

Сабақта сұхбат/хат үшін қолданылатын тіл:

Серпімділік күші... пайда болады және ... тәуелді. Серпімділік күші .. бағытталған және ..әсер етеді.Егер.. , деформация болады.

Серіппенің қатаңдық коэффициенті.. тәуелді және.. өлшенеді.

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Сыныпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық атмосферасын қадағалау;

Оқушылар өз пікірін білдіргенде ашықтықты ескеріп барлық оқушы пікірлерін тыңдау;

Еңбек және шығармашылық нәтижесінде мақсатқа жететінімізді еске салу;

Мектептегі тақырыпқа сай іздену қажеттігін, өмір бойы білім алу керектігін білу.

 Пәнаралық байланыстар

Билолгия сабағында қаңқа бұлшық ет жүйесінің функциясын сипаттау. Химия сабақтарында заттардың бөлшектерден тұратынын.Бөлшектердің орын ауыстыруы заттың деформациясына алып келеді.

Математика сабақтарында координаталық жазықтықты анықтау.Осы дағды серпімділік күшінің созылуға тәуелділігі графиктерімен жұмыс жасауда қолданылады.

 АКТ қолдану дағдылары

Интернет желісі, интерактивті тақта.

Бастапқы білім

Ауырлық күші.Салмақ.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

7 минут

3 мин

5 мин

Сәлемдесу.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды:

  • Үй салу неден басталады? – іргетастан, сосын қабырғаларды және шатырды тұрғызады.
  • Үйдің іргетасы және қабырғалары қандай деформацияға ұшырайды? – сығылу.
  • Үй салу үшін кірпіш тасыған трактор мен арбаны байланыстыратын арқан қандай деформацияға ұшырайды? – созылу.

Оқушылар бір-бірімен талқылап жауапты орнынан тұрып айтады, мұғалім жауапты толтырып, оқушыларға кері байланыс береді.

Жұпта жұмыс. defor.swf – сайтпен жұмыс жасау.

Оқушылар осы сайтқа кіп келесі кестені дәптерге толтырады. https://sites.google.com/site/licnaastranickaucitela/zanimatelnye-opyty-po-fizike/fizika-v-animaciah виды деформация

Деформация түрі

Молекулалар арасындағы қашықтықтың өзгеруі

созылу

сығылу

бұрау

иілу

Екі жұп топқа бірігіп, бірін-бірі тексереді. Содан кейін мұғаліммен талқылау.

Жеке жұмыс. Келесі тапсырмаларды оқушылар жеке жасайды.

А) Мысалдарға деформация түрлерін сәйкестендір

Мысал

Деформация түрі

А. орындық аяғы

1. Созылу

Б. орындықтың бет жағы

2. Сығылу

В. Ет тартқыштың винті

3. Ысырылу

Г. Гитараның бұралған ішектері

4. Иіліс

Д. Бұрғы

5. Бұрау

Б) Сөйлемдерді толтырындар.

Вертикаль орналасқан жіпке ауыр шар бекітті. Шарды қолдан жібергенде жіптің бөлшектері орын ауыстыруды бастады (қай жаққа) _________, молекулалар арасындағы қашықтық (қалай өзгерді?) _________.

Оқушылар топқа бірігіп, бірін-бірі тексереді. Мұғаліммен бірге талқылау және дұрыс жауаптарды тексеру.

Оқушыларға шаблон-карта таратылады. Шаблон картамен қалай жұмыс жасайтынын мұғалім түсіндіріп кетеді.

Осы шаблон картамен оқушылар жұмыс жасайтын болады. Шаблон карта үш бөліктен тұрады: «Менің ойым», «Кітаптың ойы», «Қолдану».

Бірінші «Менің ойым» бөлікте оқушылар өз ойларын, білімдерін көрсетеді. Екінші «Кітаптің ойы» бөлігінде оқулықты қолданып жаңа тақырыпты меңгереді. Соңғы үшінші «Қолдану» бөлігінде оқушылар алған білімдерін тапсырмаларды орындап қолданады.

https://sites.google.com/site/licnaastranickaucitela/zanimatelnye-opyty-po-fizike/fizika-v-animaciah

Сабақтың ортасы

30 мин

Мұғалім сабақ бойы оқушыларға нұсқау беріп алға қарай жетелейді.

«Менің ойым» бағанасын толтыру.

  • Күш анықтамасын өткен сабақтан еске салып, шаблонға жазу керек.

Күш- ________________________________

Ермексаз______________________________________

_____________________________________

Сорғыш___________________________________________

Кітаптің ойы

Екі парта топқа бірігіп нәтижелерін талқылайды

және бірін-бірі бағалап, кері байланыс береді.

Деформация бұл

….......................................

........................................................................................................................................................

Деформация түрле

________________ ________________

анықтама

Серпімділік күші - ….......................................

........................................................................................................................................................

Формула:

Осы формуладағы

Шама

Өлшем бірлігі

F-

∆x-

k-

Келесі формулаларды шығарындар:

k=

∆x=

Қолдану

Мысалдар

СерпімдіПластикалық

Қатандық коэффициентті табайық:

k1= ……………………………………………………………..

k2= ................................................................................................

k3= ………………………………………………………………

Есеп: . Қандай күш әсерінен қатандығы 1 кН/м серіппе 4 см –ге қысқарды?

Берілгені: ХБЖ Формула: Шешуі

Есептерді тексеру.

Денелердің өзара әрекеттесуі тарауы бойынша жиынтық бағалау орындайды.

Сабақтың соңы

5 мин

Екі жақты рефлексия. Сабақтың мақсаттарына оралу. Оқушылардың пікірлерін тындау.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушыларды сыни ойлауға арналған сұрақтар қою арқылы тақырыпты ашу. Оқушыларды жұпқа бөлу арқылы тақырыпты меңгерту.

Білім лэнд, twig.bilim.kz сайттары арқылы тақырыпты жеткізу.

Гравитация, салмақ, салмақсыздық, еркін түсу үдеуі физикалық шамалармен танысу.

Сынып бөлмесіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды.

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
» Елімізде су тасқынынан зардап шеккендердің қандай мүліктеріне өтемақы төленеді?
Пікір жазу