Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерге есептер шығару. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3А бөлім: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу | Мектеп: Тараз қаласы ФМБ НЗМ | ||
Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||
Мұғалім: Бухарбекова Б.Т. | |||
Сабақ тақырыбы | Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 6.2.2.4 түріндегі теңдеулерді шешу, мұндағы a және b – рационал сандар. | ||
Сабақ мақсаттары | Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілен бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешеді. | ||
Сабақтың түрі | Зерттелген материалды жалпылау және жүйелеу | ||
Бағалау критерийі | Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді : Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген сызықтық теңдеуді шешу тәсілдерін біледі және қолданады; | ||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
мәтін есептің берілгеніне сәйкес математикалық моделін құрастыру алгоритмін сипаттайды. | ||
Құндылықтарды дарыту | Жауапкершілік. Құрмет. | ||
Бастапқы білім | Оң сандар және теріс сандар. Координаалық түзу. Қарама-қарсы сандар. Рационал сандар. Санның модулінің анықтамасы. Модулдің геометриялық мағынасы. Сызықтық теңдеу. | ||
Сабақбарысы | |||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||
Ұйымдастыру кезеңі (5-минут) |
| ||||
Сабақтың басы (5-минут) |
Ауызша есептер шығару арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықталады: Айнымалының қандай мәндерінде теңдік тура болады?
3) 5; 4) . Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты қандай деп ойлайсыздар? Сабақтың тақырыбы: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Сабақтың мақсаты: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешеді. | 1-3 слайд | |||
Сабақтың ортасы 27 минут | Оқушылармен бірігіп сабақ мақсатын бағалау критерийі анықталады: Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді : Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген сызықтық теңдеуді шешу тәсілдерін біледі және қолданады; Жеке жұмыс: Әр тапсырмаға оқушылармен бірігіп дескриптор құрамыз. Оқушы өз жұмысын дескрипторға сәйкес бағалайды. Мұғалім оқушылардың жұмыстарын дескрипторға сәйкес және кері байланыс беру арқылы бағалайды. 1-тапсырма Теңдеудің ең кіші түбірін табыңыз: a) |2у +3| = 17; 𝑏) 0,7|х + 1,2| = 4,2; с) 2+ |3х -5| = 9; 𝑑) . Дескриптор: Оқушы - модулдің анықтамасын қолданады; - теңдеудің түбірлерін табады; - ең кіші түбірді көрсетеді. 2-тапсырма Теңдеуді шешіңіз: a) b) |n – 1| – 0,5 = 4|n – 1|; c) |3x - 3(x - 1)| = 3; d) 2-|3x-1|=1; e) 5|m| – 4 = |m|; f) |m + 5| – 5=12. Дескриптор: Оқушы - теңдеуді түріне келтіреді; - теңдеудің шешімі болатынын анықтайды; - шешу алгоритмін қолданады; - сызықтық теңдеулерді шешеді; - түбірлерді табады. 3-тапсырма Теңдеудің түбірлерінің қосындысын табыңыз: a) |3х-2(х+5) +7| = 6; 𝑏)|5x - 3(x - 1)| = 3; с) 8-|6(х+3)-2| = 2; 𝑑) |5(x – 1)-4х| = 3. Дескриптор: Оқушы - модульдің ішінде тұратын өрнекті ықшамдайды; - теңдеудің түбірлерін табады; - түбірлердің қосындысын есептейді. | 4-слайд Қосымша 1 5-7 слайд | |||
Сабақтың соңы 3-минут | Сабақты қорытындылау:
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «Мен бүгін бәрін түсіндім»- «+» таңбасымен «Түсінбедім» - «-» таңбасымен «Түсінбегендерім бар»- 0 санымен белгілейді Үй жұмысы: №1 Теңдеулерді шешіңіз: а) в) ; с) ; 𝑑) ; g) . | 8-слайд Қосымша 2 | |||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
Топтық жұмыста өз-өзіне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, тапсырманы орындау жолдарын бақылап, үйренеді. | Оқушыларды сұрақтар қою арқылы бағалаймын. Тапсырманы орындау дескрипторы бойынша жұптар бін-бірі бағалайды. Сабақ соңында бағалау критерийі арқылы оқушылар өзін – өзі бағалайды. | Сабақты бекіту кезеңінің алдында слайдқа қарағандықтан «көз жаттығуын» жасатамын. | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру