Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерге есептер шығару. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ № : | Мектеп: Тараз қаласы ФМБ НЗМ | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||
Мерзімі: Мұғалімі: Байдарманова Б.Н. | |||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: | Сабақ тақырыбы: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерге есептер шығару | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі: Зерттелген материалды жалпылау және жүйелеу | |||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін, сабақ мақсаттары: (оқу жоспарына сілтеме) | 6.2.2.4 түріндегі теңдеулерді шешу, мұндағы a және b – рационал сандар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | түріндегі теңдеулерді шешуге есептер шығару, мұндағы a және b – рационал сандар. | ||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді : 1. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген сызықтық теңдеуді шешу тәсілін біледі; 2. түріндегі теңдеулерді шешеді. | ||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
мәтін есептің берілгеніне сәйкес математикалық моделін құрастыру алгоритмін сипаттайды. | ||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өзара жақсы қарым-қатынас қалыптастыру, сыйластық, жауапкершілік, тәрбиелі және саналы азамат қалыптастыру, 21-ғасырға сай коммуникативтілік, белсенділік шеберліктерін арттыру; | ||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Модулдің геометриялық мағынасы. Сызықтық теңдеу. түріндегі теңдеулерді шешу, мұндағы a және b – рационал сандар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар. Мұғалімнің комментариясы. | |||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі (4 мин) | Салемдесу. Келмеген оқушыларды белгілеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. "Ұшқыр ойдан ұтымды жауап" атты ой қозғау жаттығуы. 1. Қандай теңдеулер бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер деп аталады? 2. Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады? 3.Теңдеудің қандай қасиеттерін білесіңдер? 4. Оң санның модулі неге тең? 5. Теріс санның модулі неге тең? 6. ׀х׀ =a теңдеуінің 1) a>0 , б/да неше түбірі болады? 2) a=0, б/да неше түбірі болады? 3) a<0, б/да неше түбірі болады? 7. түріндегі теңдеулерді шешудің алгоритмі қандай? Оқушылармен бірігіп сабақ мақсатын бағалау критерийін анықтаймыз: Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді : 1. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген сызықтық теңдеуді шешу тәсілін біледі; 2. түріндегі теңдеулерді шешеді. | Презентация 1 слайд. | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 12 мин | Мұғалім оқушыларды үш топқа бөліп, оларға ортақ тапсырмалар береді.
Дескриптор: Оқушы - модулдің анықтамасын қолданады; - теңдеудің шешімі болатынын анықтайды; - шешу алгоритмін қолданады; - сызықтық теңдеулерді шешеді; - түбірлерді табады. - ең кіші түбірді көрсетеді. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (8 мин) | Оқушыларға тестік тапсырмаларды орындау ұсынылады. Тесттік тапсырмалар 1Теңдеуді шешіңдер 1. 0x =5 а) 0 ә)5 б) түбірі жоқ 2. 7x+3=x+15 а) 2,25 ә) 2 б) 3 3. 0x=0 а) 0 ә) 1 б)шексіз көп түбірі болады 4. ׀х׀ = - 3 а) 3 ә) - 3 б) түбірі болмайды 5. . ׀х׀ = 1,5 а) 1,5 ә) ±15 б) 1,5 6. 3x=1 а) 3 ә) б) 1 | Презентация 3-5 слайдтар. | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (4 мин) | Ашық тест "Көп ойланып , аз сөйле"(тұжырымдаманың қайсысы дұрыс, қайсысы бұрыс екенін айту, "иә", "жоқ" деп жауап беру 1. Екі теріс санды көбейткенде теріс сан болады. 2. Таңбалары әртүрлі санды көбейткенде теріс болады... 3. Екі теріс санды қосқанда оң сан болады 4.Таңбалары әртүрлі санды бөлгенде теріс сан шығады. 5. Екі теріс санды бөлгенде теріс сан шығады. 6. Таңбалары әртүрлі санды қосқанда оң сан болады. | Оқушының жұмыс парағы. Презентация 6-слайд Диалог арқылы сабақ мақсатын,бастапқы материалды түсінуін бағалау. | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы ( 8 мин) | Ой қорыту.(Математикалық диктант) "Тыңдағанымды - ұмытпаймын Көргенімді - есімде сақтаймын" 1. теңдеуінің түбірін тап 2. Мәндес теңдеулер бола ма? 2x-1=17 және 2x=17-1 3. Жақшаны аш 5a -(6b-c);
-3(x-5)=11 3(x-5)=11 7. 2 саны қай теңдеуге түбір болады? 1) 3x-4=12 2) x+5=7 3) 5x+2=8 4) 6-x=8 | Презентация 7-слайд Оқушының жұмыс парағы №2 (Бірлесіп шешетін тапсырмалар жинағы).
Оқушының жұмыс парағы №2 | |||||||||||||||||||||||
Физминутка (1 мин) | Оқушылар көзге арналған жаттығулар жасайды. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы, қорытындылау кезеңі. Рефлексия. 3 минут | Мұғалім сабақ мақсаттарына және бағалау критерилерине оралады.
Оқушылар рефлексия сұрақтарына жауап береді:
Үй жұмысы: № 875. Мәндес теңдеулерді теріп жазыңдар:
| Оқушының жұмыс парағы № 2. Рефлексиялық сұрақтар Үй жұмысы | |||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз қалай қолдау көрсетесіз? Дарынды оқушыларға қандай тапсырмаларды беруді жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||
Дифференциация жеңіл тапсырмадан қиын тапсырмаға көшумен және білім өзектілігі арқылы дарынды оқушылардың үлгерімі төмен оқушыларға көмектесуімен жүзеге асады. Оқушылар өздерінің қабілеттеріне қарай тұжырымдайды. | Оқушыларды сұрақтар қою арқылы бағалаймын. Бағалау критерийі бойынша жұптар бін-бірі бағалайды. Топтық жұмыстағы бағалау. Сабақ соңында оқушылар өздерінің жеткен жетістіктері жайлы өзін – өзі бағалайды. | Сабақты бекіту кезеңінің алдында слайдқа қарағандықтан «көз жаттығуын» жасатамын. | |||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру