Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Мектеп: Тараз қаласы ФМБ НЗМ | |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3А бөлім: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу | |
Сабақ тақырыбы | Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер |
Сабақтың түрі | Жаңа білімді пысықтау |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу; |
Сабақтың мақсаты | Теңдеудің қасиеттерін қолданып, бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешуді үйренеді |
Бағалау критерийі | ▪ Оқушылар бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын біледі; ▪ Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешудің алгоритмін біледі; ▪ Оқушылар берілген есепті қарапайым түрдегі теңдеуге келтіру жолдарын біледі; ▪ Оқушылар есепті дұрыс шығарады |
Тілдік мақсат | Оқушылар: санды теңдіктердің қасиеттерін тұжырымдайды;
мәтін есептің берілгеніне сәйкес математикалық моделін құрастыру алгоритмін сипаттайды. |
Құндылықтарды дарыту | Жеке тұлға аралық қатынастарды қалыптастыру және қолдау, өзара құрмет, өзара жауапкершілік құндылықтарын дамыту. |
Бастапқы білім | Әріпті өрнектерді оқу және жаза білу; санды және әріпті өрнектердің мәндерін таба алады; амалдарды орындауда белгісіз компоненттерді табу ережелерін білу; теңдеулерді шеше алу; мәтін есептің берілгені бойынша әріпті өрнектерді құрастыра алу. |
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 1 минут | - Сәлемдесу, сыныпты түгелдеу; - Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру; - Сабақтың жоспарымен таныстыру;
| |||||||||||||||||||
Сабақ мақсатын қою 2 минут | Мақсат: Сабақ мақсатын оқушылармен бірлесе анықтау. Мұғалім жаңа оқу мақсаттарын көрсету үшін презентацияны пайдаланады және оқушылармен бағалау критерийлерін талқылайды | Қосымша Презентация | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы Жаңа білімді жаңғырту 7 минут | Алдыңғы сабақ бойынша қосымша білу, түсіну сұрақтары қойылады. Қосымша сұрақтарға қолдарын көтеріп жауап береді.
Топтық жұмыс Тапсырма 1 «Ой қозғау» сатысы бойынша «ҚАТЕСІН КІМ ТАБАДЫ?»
Оқушылылар кестеге өздерінің дұрыс жауаптарын жазады, дұрыс жауапты тақтадағы дұрыс жауаппен салыстырады. | Қосымша Презентация | ||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білімді пысықтау 20минут | Өтілген тақырыпты есептерді шығару арқылы бекіту. Жұптық жұмыс (10 мин) Бірнеше оқушылардан тақтаға шығып өз жауаптарымен бөлісулері сұралады. Жауаптардың дұрыс па жоқ па екенін қалған оқушылардан сұрап талқыланады. Тапсырма 2 1) 8х-7=3x+n теңдеуінің түбір: 1) -2; 2) -0,2; 3) 0,4; 4) 3 болатындай етіп, n санын таңдап алыңдар.
Тапсырма 3 а –ның қандай мәнінде теңдеу: 1) 2ах=5 түбірі жоқ; 2) (3+а)х=1+4а 2-ге тең түбірі бар; 3) (4+3а)х=16+5а (-3)-ке тең түбірі бар? Тапсырма 4 Мәндес теңдеулерді теріп жазыңдар: 1) =7 и (у-5)(у+9)=0 2) =3 и (у+1)(у+4)=0 3) =4 и (х-8)(х-3)=0 4) =2 и (х-6)(х-10)=0 Оқушылар презентациямен жұмыс жасағандықтан, көз жаттығуын жасау қажет. https://www.youtube.com/watch?v=J9Gc_-7KM2s Жеке жұмыс (10 мин) Тапсырма 5 Теңдеуді шешіңдер: 1) 2) 3) Тапсырма 6 Теңдеуді шешіңдер: 1) 2) Презентациядағы дайын жауаптар бойынша өзін-өзі тексеріп, бағалау критерийі бойынша өзін бағалайды. Мысалы:
| Физминутка https://www.youtube.com/watch?v=SAWr-KZhD0E Қосымша Презентация | ||||||||||||||||||
Сабақты бекіту 5 минут |
Ассоциация әдісі Оқушылар Ассоциация әдісі бойынша сызықтық теңдеуге байланысты не білгендерін жазады.
| |||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5минут | Рефлексия Сабақ мақсатына қайта оралады. -Сабақтың мақсатын қайта сұрау. -Бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай? -Біз қандай тапсырмалар орындап жатырмыз? -Неліктен осы тапсырмаларды орындап жатырсыздар? Топтағы оқушылар сұрақтарға жауаптарды талқылайды, ал топтың бір өкілі нәтижелерді жариялайды.
Оқушылар рефлексиялық картаны толтырып, мұғалімге талдауға жібереді. | |||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||
Оқушылар сабақ бойы жеке және жұппен жұмыс жасайды. Жұптық жұмыста өз-өзіне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, тапсырманы орындау жолдарын бақылап, үйренеді. Ашық сұрақтар беріледі, себебі білімі жоғары оқушылар оларды кең ауқымды мағынада түсінеді. | Оқушылардың тапсырмаларды орындауға және диалогтарға қаншалықты қатысатындығын бақылау жолымен бағалау. Прогресс, жұппен жұмыс кезіндегі жауап реакциясы әр оқушының үлесін бағалау . Жұптар бір-бірін бағалайды , яғни өзара бағалау болады және өзін-өзі бағалайды. | Сабақты бекіту кезеңінің алдында слайдқа қарағандықтан «көз жаттығуын» жасатамын. | ||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру