Мәтінді есептерді шығару. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


 Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.2В Алгебрлық өрнектер

Мектеп: Атырау қаласы ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шамеденова Л.Х.

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

 Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Мәтінді есептерді шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.5.2.4

мәтінді есептер шығаруда айнымалысы бар өрнектер мен формулалар құрастыру;

6.2.1.10

теңдіктерден бір айнымалыны екінші айнымалы арқылы өрнектеу;

 Сабақ

 мақсаттары

Оқушылар:

  • мәтінді есептерде есеп шартын оқып түсіну;
  • есеп шарты бойынша айнымалысы бар өрнектерді құрастыру;
  • құрылған өрнектегі бір айнымалыны екінші айнымалы арқылы өрнектеу;
  • құрылған өрнектің сандық мәнін табу.

 Бағалау

 критерийлері

Оқушылар:

  • мәтінді есептерде есеп шартын оқып түсінеді;
  • есеп шарты бойынша айнымалысы бар өрнектерді құрастыра алады;
  • құрылған өрнектегі бір айнымалыны екінші айнымалы арқылы өрнектейді;
  • құрылған өрнектің сандық мәнін дұрыс табады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • бұл бөлімдегі математикалық терминологияны қолданады;
  • алгебралық өрнектерің тепе-тең түрлендірулерінің орындауын түсіндіреді;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

- - айнымалы;

- алгебралық өрнек;

- тепе-теңдік;

- айнымалының мәні;

- айнымалының мүмкін мәндері;

- коэффициент;

- әріпті бөлігі;

- ұқсас мүшелер;

- әріпті өрнектің мәні;

- өрнектерді тепе-тең түрлендірулері;

- өрнектерді ықшамдау.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • алгебралық өрнек деп …;

алгебралық өрнектің мәнін табу үшін … керек.

 Құндылықтарды

  дарыту

Құндылықтарды дарыту жеке жұмыс, өз ойымен бөлісу, пікірін көпшілік алдындаматематикалық тілде жеткізе алу, диалог барысында өзімен бірге басқалардың да пікірін тыңдап, құрметтеу, өзара көмек көрсету сияқты әрекеттер арқылы іске асады.

 Пәнаралық

  байланыстар

Формулаларды алуы, формулалармен жұмыс істеуі, физика, химия және биология есептерін шығарғанда бір айнымалысы бар өрнек құра білуі.

 АКТ қолдану

 дағдылары

Интербелсенді тақтаны пайдалану қабілеттерін дамыту.

Бастапқы білім

Әріпті өрнек туралы түсінігі бар. Есептің шарты бойынша әріпті өрнекті құрастыра алады. Әріпті өрнектердің мәндерін таба алады. Бүтін өрнектерді түрлендірулерді орындай алады.

 Сабақ барысы

 Сабақтың жоспарланған кезеңдері

 Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

 Сабақтың басы

 

 

 0 – 4 мин

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі

Өткен тақырыптарды қайталау сабағында ұйымшылдықпен, белсенді жұмыс жүруі үшін біріккен оқу ортасын құру.

Үй тапсырмасына шолу. № 886.

Күмістің екі қоспасынан үшінші қоспа дайындалды. Бірінші қоспаның массасы 50 г. оның 60 % - і таза күміс, ал екінші қоспаның 80 % - і таза күміс. Олардан дайындалған үшінші қоспаның 64 % - і таза күміс. Екінші қоспаның массасы неше грамм?

Шешуі: 1- ші: г., 2 – ші: 0,8х,

Жауабы: 12,5 г.

Сыныппен бүгінгі сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерімен танысу.

 

 

 

 

 

 

 Слайд 5

 Сабақтың ортасы

 

 4 – 19 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 19 – 21 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21 – 29 мин

29 – 31 мин

31 – 38 мин

Сыныптық жұмыс

Математикалық қобдиша

Қобдиша тапсырмалары тақтада орындалып талданады. Бір оқушы шақырылады, қобдишадан үлестірме алады, тақтада орындайды, түсіндіреді, борды өзі келесі оқушыға ұсынады, солай жалғасады.

Мысал – 1.

Базарға сатуға әкелінген қарбыздардың бірінші күні - і және 6 қарбыз, ал екінші күні қалған қарбыздардың - і және 8 қарбыз сатылды. Үшінші күні одан қалған қарбыздардың -і және10 қарбыз сатылғанда, сатылмаған 16 қарбыз қалды. Базарға сатуға барлығы неше қарбыз әкелінді?  Екінші күні неше қарбыз сатылды? 

Шешуі: Барлық қарбыз х болсын. 

барлығы

1 - күні

2 - күні

3 - күні

х

қалғаны

16

Кестені пайдаланып теңдеу құрамыз:

.

Жауабы: 129; 28.

Мысал – 2.

Қайық екі айлақтың арасын , егер ағыспен жүзсе, 1,2 сағ жүзеді, ал ағысқа қарсы жүзсе, 1,8 сағ жүзеді. Сал осы қашықтықты неше сағат жүзеді?

Шешуі: формуласын қолданамыз;

- екі айлақтың арасы 1 болсын;

- ағыспен жүзген жылдамдығы ;

- ағысқа қарсы жүзген жылдамдығы ;

- ағыс жылдамдығы ;

Салдың уақыты .

Жауабы: 7,2 сағ.

Мысал – 3.

Компьютерде терілетін оқулық үш терушіге берілді. Бірінші теруші оқулықтың  -сін , екінші теруші қалғанының 0,6-сын, үшінші теруші қалғанын терді. Үшінші теруші бірінші және екінші терушілердің терген беттерінің қосындысынан 120 бетті кем терді. Компьютерде терілетін оқулық неше бет болған?

Шешуі: барлық бет х,

барлығы

  • ші
  • ші
  • ші

х

қалғаны

Жауабы: 250 бет.

Сергіту сәті: «Сиқырлы шаршы»Шаршының тор көздеріндігі сандарды тігінен, көлденеңнен, көлбеуімен қосқанда қосынды - ге тең, бос орындарды толықтырыңыз.

Сыныптық жұмыстан алған білімді жүйелеу, нақтылау мақсатында жұптық жұмыс ұсыну.

Жұптық жұмыс

№1.

Автобустың 3 сағатта жүрген жолын поезд 2 сағатта жүреді. Саяхатшылар 4 сағ автобуспен және 3 сағ поезбен жүргенде барлығы 408 км жүрді. Поездың және автобустың жылдамдығын табыңыз.

Жауабы: 48 км/сағ; 72 км/сағ.

№2.

Жылдамдығы 54 км/сағ пойызда отырған жолаушы тұсынан 18 км/сағ жылдамдықпен өткен пойызды

с бойы бақылады. Қарсы өткен пойыздың ұзындығын табыңыз.

Жауабы: 77 м.

№3.

10% және 30% калий перманганаттарынан (марганцовка) калий перманганатының 16 % 200 г. ерітіндісін алу үшін әрқайсынан қанша қажет?

Жауабы: 140 г – 10%; 60 г – 30%.

Дайын жауаптарымен шығарылу жолы көрсетіледі, сол арқыылы жұптар арасында өзара бағалау жүргізіледі.

Жеке тапсырма, толық орындау, сәйкестендіру.

Мұғалім ұсынған жауап арқылы оқушы өзін – өзі бағалайды.

1

Дүкенге сатуға әкелінген көкеністің бірінші күні - і сатылды. Екінші күні қалғанының 0,4-і сатылды, одан қалғаны үшінші күні сатылды. Дүкенші үшінші күні екінші күнге қарағанда 570 кг көкеністі артық сатты. Дүкенге сатуға неше тонна көкеніс әкелінген?

837

2

Ұшақтың жылдамдығы сағатына 864 км. Ұшақ желге қарсы ұшқандықтан, желдің әсерінен оның ұшу жылдамдығы секундына 7,5 м кеміді. Ұшақ желге қарсы 1 сағ ұшқанда қанша қашықтыққа барады?

150

3

Саяхатшылар баруға тиісті қашықтыктың -сін және 27 километрін жүргенде,  барлық жолдың  -і және 13 километрі қалды. Туристер неше километр қашықтыққа баруға тиіс еді?

3,8

Жауабы: 1 – 3; 2 – 1; 3 – 2

Дескриптор: Білім алушы:

  • мәтінді есептерде есеп шартын оқып түсінеді;
  • есеп шарты бойынша айнымалысы бар өрнектерді құрастыра алады;
  • құрылған өрнектегі бір айнымалыны екінші айнымалы арқылы өрнектейді;
  • құрылған өрнектің сандық мәнін дұрыс табады.
  • дұрыс жауаптарымен сәйкестендіреді.

Қосымша 1

Слайд 6 - 8

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015.

ISBN 9965-34-442-6

Математика 6 класс, Н.Я. Виленкин, В.И. Жохов 32-е издание, Москва 2014 г. ISBN 978-5-346-03018-8

Қосымша 2

Сдайд 9

Қосымша 3

Слайд 10

А.П.Ершова, В.В.Голобородько. Математика. 5 класс. Самостоятельные и контрольные работы. Москва. Илекса. 2015 г.

Қосымша 4

Слайд 11

 Сабақтың соңы

 

 38 – 40 мин

Сабақты қорытындылау:

  • оқушылардың есеп мәтінін түсінуі;
  • тиімді жолды таңдай білуі;
  • оқушылардың мәтінді есептермен жұмыстануы.

Үй жұмысы:

Шығармашылық тапсырма:

Әр оқушы өзінің қалаған бағыты бойынша мәтіндік есеп құрастырып, оны параққа (А4) шешімін орындап тапсырады.

Рефлексия:

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015.

ISBN 9965-34-442-6

Слайд 12 - 13

Қосымша 5

 Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

 Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

 Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Сабақ үрдісінде ұсынылған тапсырмалар біртіндеп күрделендіріліп берілген. Оқушының мәтінді есептерді шешуде ойлау қабілетін шыңдау барысында әр түрлі бағыттағы тапсырмалар ұсынылады.

Жұптық жұмыста бірін-бірі бағалау, жеке жұмыста өзін өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы. Әр жұмыстан кейін кері байланыс жасап отыру.

Оқушы шаршамас үшін сергіту мақсатында тапсырма ұсынылады, еркін қозғалыста орындауына көңіл бөліңіз.

 

 

 

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу