Теріс рационал сандарды қосу. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану | Мектеп: НЗМ ХББ Атырау қаласы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шамеденова Л.Х. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Теріс рационал сандарды қосу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.2.13 таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындау; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Академиялық әділдік: басқа оқушының пікірі мен ойын құрметтеу; академиялық әділдік принциптерін сақтау; плагиатқа, дереккөздерін көрсетпестен ақпаратты көшіруге жол бермеу. Қазынаға жету барысында (топтық) және жеке жұмыстандыру арқылы құндылықтарды дарыту | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Рационал сандарға амалдар қолдану жаратылытану – математика бағытындағы пәндердің қолданбалы есептерін шығаруға мол мүмкіндік береді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылардың ActiveBoard белсенді тақта арқылы тақырыптық тест тапсырмасын орындау мүмкіндігін жетілдіру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Координаталық сәуле туралы ұғым. Ондық және жай бөлшектерге арифметикалық амалдарды орындай алу. Жай және ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндей алу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
0 – 3 мин
| Ұйымдастыру кезені Бірлескен оқу ортасын құру. Үй тапсырмасын тексеру. Білімді жүйелеу:
|
Слайд 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
3 – 5 мин
5 – 8 мин
8 – 9 мин
9 – 14 мин
14 - 17 мин
17 – 20 мин
20 – 23 мин
23 – 25 мин
25 – 28 мин
28 – 30 мин
30 – 32 мин
32 – 37 мин | «Теріс рационал сандарды қосу» аралына жорыққа шығуды ұсынамын. Ол үшін оқушыларды үш топқа біріктірейік. Топқа біріктіру жолы:
Оқушылар, біз аралға жорық жасау үшін карта керек, ол үшін мына тапсырмаларды орындайық:
1 топ:
2 топ:
3. – 12 + (- 8) = 4. -15,6+(-34,4) = 5. –6,5+(-20,5)+(-3) = 6. -2,8+(-7,2) = 3 топ:
4. -0,016+(-12,5)+(-11,5) = 5. -0,128+(-1,2) = 6. –1,03+(-3,6)+(-2,02) = Міне жорық картасын алдық
Гүлді алаңнан өту үшін, «Түймедақ» гүлінің ортасындағы сан шығатындай етіп бос орындарды толықтырыңыз:
Мына жылдарды ретімен «Уақыт сызығына» орналастырыңыз, сонжа көпірден өтесіз: - II ғасыр б.э.д. – Китайда бірінші рет теріс сандардың қолданылуы. - XVII ғасыр – математик Рене Декарт теріс сандарды нольдің сол жағында жатқан нүктелермен кескіндеуді ұсынды. - 1544 год – неміс математигі Михель Штифель «Арифметика» еңбегін жазды. Бұл еңбегінде мына жазба кездеседі: 0-2; 0+2; 0-5; 0+7. Біріншісін «жоқтан кем » немесе «жоқтан төмен », ал екінші санды «жоқтан жоғары » деген. - VII ғасыр –үнді оқымыстысы Брахмагупта оң және теріс сандарға амалдар қолдану ережесін тұжырымдады. ( II ғасыр б.э.д.; XVII ғасыр; 1544ж.; 1637ж.).
Диірмен жұмыс жасамай тұр, себебі кейбір қанатында ақауы бар. Жергілікті тұрғындар диірменнің ақауы бар қанаттарын анықтап беруді сұрайды. ( Жұмыс істейтін қанаттарындағы сандардың қосындысы -10 мен -18 – ге тең).
Үңгірде кәрі өрмекші тұрады, сол өрмекшінің торына түсіп қалмас үшін мына тапсырманы орындаңыз: а) -127 + (-339) және -127 + (-2339); б) -741 + (-1219) және -741 + (-219); в) -373 + (-901) және -1373 + (-901).
Орындалған тапсырмаларды топтар өзара тексеріп, бағалайды.
Оқушылар, біздер қарақшылар лагеріне тап келдік. Қарақшылардың үш тобы тапқан байлықтарын бөлісе алмай жатыр, соған көмектессек бізді босатады.
а) х+ 3,12 = -5,43; б) 5,23 + х = - 7,24. Міне, біздер табылған қазынаны тең бөлістік, барлық жолдың тапсырмаларын бірігіп орындағандарыңызға рахмет! Жеке жұмыс № 450
«Карусель» әдісі бойынша өзара бағалау жүргізіледі, мұғалім қадағалайды. | Қосымша 1 Слайд 3 Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Т.С, Байшоланов, Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. ISBN 9965-34-442-6 Слайд 4 Қосымша 2 Слайд 5
Қосымша 3 Слайд 6 Қосымша 4 Слайд 7 Қосымша 5 Слайд 8 Слайд 9 Қосымша 6 Слайд 10 Қосымша 7 Слайд 11 Қосымша 8 Слайд 12 Слайд 13 Қосымша 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
37 – 40 мин | Сабақты қорытындылау:
Үйге тапсырма: № 450 (2) -8,6; -9,5; -17,2 сандарын әрқайсысы өзара тең емес екі теріс санның қосындысы түрінде жазыңдар. Рефлексия | Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Т.С, Байшоланов, Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. ISBN 9965-34-442-6 Қосымша 10 Слайд 14 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тапсырмалар оқушылардың ойлау қабілетін, шығармашылықпен жұмыстану дағдысын шыңдауға бағытталған. | Топтық жұмыста бірдей жұмыстану, топ арасында, жеке жұмыста өзара бағалау, мұғалім қадағалау. . | Сабақ үрдісінде тапсырмаларды орындағанда оқушылардың еркін қозғалыста болуы және көзге жаттығуды ескеру керек. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру