Компьютерлік желілер. Информатика, 7 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: | 7.1В: Желілер және қауіпсіздік | Мектеп: | ||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||
Сынып: | 7 сынып | Қатысқандар саны: | қатыспағандар: | |||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Компьютерлік желілер | |||||||||||||||||
Сабақтың типі | Жаңа сабақты меңгеру | |||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.1.3.1 Компьютерлік желілердің жіктелуі | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
| |||||||||||||||||
Табыс критерийлері | Оқушы 7.1.3.1 оқыту мақсатына жетті, егер: - “жергілікті желі” ұғымына анықтама берсе (дағды:білу және түсіну); - “желі топологиясы” ұғымына анықтама берсе (дағды:білу және түсіну); - компьютерлік желілердің жіктелуінің кемінде үш негіздемесін атаса және сипаттама берсе (дағды:білу және түсіну); - компьютерлік желілерді қолданудың кемінде екі артықшылығын/кемшілігін атаса (дағды:білу және түсіну); - компьютерлік желілерді жасау мәселелерінде жеке тәжірибесінің негізінде өз пікірін қалыптастырады және дәлелдейді (дағды:сын тұрғысынан ойлау); - алынған ақпарат көздерін көрсете отырып, компьютерлік желілерді жасаудың ерекшеліктері мен түрлерін сипаттай алады (дағды:зерттеу). | |||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Жіктеудің әртүрлі белгілеріне қарай компьютерлік желілердің түрлерін сипаттай алады Пәндік лексика және терминология (сабақтың глоссарийі файлында көрсетілген): Компьютерлік желі, жергілікті желі, ғаламдық желі, бірдәрежелі желі, клиент-сервер желісі( белгіленген серверлі желі), компьютерлік желі топологиясы, “сақина ” типті типология, “жұлдыз ”типті топология, “шина” титі топология Диалогқа/хатқа пайдалы фразалар:
| |||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ сыйлауға, бірлесіп жұмыс істеуге, еңбекке және шығармашылыққа баулуға бағытталады, бұл ұжымдық, топтық, жұптық жұмыстардың кезектестіріліп, әрі қарай міндетті түрде ұжыммен талқылануының нәтижесінде жүзеге асырылады; сабақты ұйымдастырудың мұндай формасы шығармашылық және сын тұрғысынан ойлай алатын, оқушының игілікті және ақжарқын тұлға қасиеттерін дамытуға бағытталады. 7.1В – желілер және қауіпсіздік бөлімі бойынша оқушыларда тұрақты теориялық білім мен практикалық дағдыларын қалыптастыру оқушыларға міндетті түрде денсаулықты сақтайтын құралдарға сүйене отырып, оқу және кәсіптік міндеттерін шешу үшін АКТ құралдарын тиімді және кәсіби пайдалануға мүмкіндік береді. | |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Валеология (тақырып – құралдармен, экранның жарығымен жұмыс істегенде денсаулықты сақтау), орыс тілі (тақырып – Стилистика және сөйлеу мәдениеті), физика (тақырып – Электр сигналы, деректерді беру жолдарының физикалық сипаттары). | |||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Веб-браузер (нәтижесінде топтық жұмыстың нәтижесі бар постер болатын зерттеу аясында ақпарат жинау үшін) орнатылған, және Интернетке қосылған ноутбуктер (стационарлық компьютерлер) пайдалану. | |||||||||||||||||
Бастапқы білімдері | Желілік ресуртармен жұмыс істеу негіздері (5-6 сынып); “Желілік папка (ортақ қолжетімділік папкасы)” ұғымы (5сынып); Преимущества и недостатки беспроводной связи (6 класс). | |||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған іс-әрекеттері | Ресурстар | ||||||||||||||||
Сабақтың басталуы 0-5 мин |
|
| Сабақтың презентациясы (№№ 1-2 слайд) № 1 видеофрагмент | |||||||||||||||
Сабақтың ортасы 6-15 мин |
|
| Сабақтың презентациясы (№ 3 слайд) № 2 видеофрагмент Сабақтың глоссарийі № 1 үлестірмелі материал Мұғалімнің материалдары | |||||||||||||||
16-35 мин |
|
| Сабақтың презентациясы (№№ 4-5 слайдтар) № 3 видеофрагент Сабақтың глоссарийі № 2 үлестірмелі материал Мұғалімнің материалдары | |||||||||||||||
Сабақтың соңы 36-40 мин |
|
| Сабақтың презентациясы (слайд № 6) | |||||||||||||||
Дифференциация – Сіз қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың жаңа материалды мегеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және техникалық қауіпсіздікті сақтау | ||||||||||||||||
Жұптық/топтық жұмыс– сыныптастарының қолдауы. Қажет болса, мұғалімнің көмегі. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға күрделірек/қызық болып көрінетін өз шешімдерінің аспектілерін көрсете алады. Сабақта дифференциациялаудың негізгі принципі – күрделендіру. | Сұрақтарға жауап беру және жауаптар сеансы. Тапсырманы орындау барысында сұрақтар пайдалану. Сабақтың әр бір кезеңінде оқушылардың нәтижесін/жетістігін түсіну үшін шолу сұрақтарын пайдалану. Өзара бағалауды және өзін-өзі бағалауды пайдалану. | Компьютерлік техникамен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін, мысалы, экранды, пернетақта мен тышқанды қосу кезінде абайлауды, денсаулыққа қауіп төндіретіндіктен сымдардан сақ блуды еске салу. | ||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты/оқу мақсаты шындыққа негізделген бе? Барлық оқушылар ОМ-на жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифферциация дұрыс келтірілді ме? Сабақтың уақытша кезеңдері болды ма? Сабақ жоспарынан қандай шегіністер болды және неге? | ||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру тұрғысынан да, оқу тұрғысынан да ойлаңыз)? 1: 2: Сабақты не жақсартуы мүмкін (сабақ беру тұрғысынан да, оқу тұрғысынан да ойлаңыз)? 1: 2: Мен сынып туралы немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы сабақ барысында не білдім, алдағы сабақтарда неге көңіл бөлінуі керек? | ||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру