Әлемдік саяси жүйенің қайта құрылуы. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақмерзімді жоспарының бөлімі

2 Бөлім. Саяси-құқықтық процесс

Бөлімше. 21: Қазіргі әлемнің саяси жүйесі

Школа: НЗМ Петропавл қ

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Күні:

қатысқандар:

қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Әлемдік саяси жүйенің қайта құрылуы. 2 сабақ

Осы сабақта жеткен оқыту мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • 11.2.2.2 әлемнің биполярлық жүйесінің ерекшеліктерін сипаттау

 Сабақтың мақсаттары

«Қырғи қабақ соғыстың» себептері, көріністері мен салдары туралы зерттеулер ұйымдастыру

 Бағалау критерийлері

  • әлемнің биполярлық жүйесінің ерекшеліктерін /3-4/ сипаттайды;
  • кем дегенде 2 дәлел келтіріп, қырғи қабақ соғысты кім қолдағаны туралы пікірталас өткізеді;
  • эссе жазады, онда :
  • соғыстың себептерін талдайды ;
  • оның көрінісі туралы кем дегенде 3 мысал келтіреді ;
  • қырғи қабақ соғыстың экономикалық және саяси саладағы бейбітшілікке тигізетін әсерін бағалайды

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар өз пікірін білдіре алады, әлемнің биполярлық жүйесінің ерекшеліктерін талқылайды және дәлелдер келтіреді, сонымен қатар эссе жаза алады және (тыңдау, сөйлеу, оқу және жазу дағдылары) пікірлерін сыныптастарына білдіре алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Суық соғыс, биполярлық әлем, темір перде, қарсыласу, Труман ілімі, Фултон сөзі, НАТО, АТС, қару жарысы

Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:

Қырғи қабақ соғыс ...

Мен қырғи қабақ соғыстың басталуындағы басты кінәлі деп санаймын ... өйткені ...

Қырғи қабақ соғыстың негізгі белгілері ....

Суық соғыс ........ әкелді.

 Құндылықтарды

 ынталандыру

Жаһандық азаматтық дегеніміз - бұл бәріміз біртұтас дүниенің бір бөлігіміз, және әрқайсымыз әлемде болып жатқан жағдайларға бірдей жауапкершілік аламыз.

Жалпыадамзаттық құндылықтар идеялары, әскери қақтығыстардың алдын алу және ынтымақтастық орнату

 Пәнаралық байланыс

География (мемлекеттік шекаралар), орыс тілі – мәтінді логикалық ұсыну дағдылары,

әдебиет - ақын Е. Евтушенко

АКТ қолданудағы дағдылар

Интерактивті тақтаны қолдану - иллюстрация, презентация

Алдын ала білімдері

Алдыңғы сабақта Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін Ялта-Потсдам әлемін қайта құру жүйесі туралы алған білімдер

Саралау

Жасырын - мұғалімдер ұсынатын қолдау мөлшері, қолдауға мұқтаж адамдарға материалдар ұсыну

Ұғымы

Түсіндіру

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Сынақ – 7 минут

Мұғалімнің сәлемі.

Тақырыпқа кіріспе суреттер бейнеленген слайдты талқылау арқылы: совет суретшісі Борис Ефремовтың Черчилльдің Фултондағы карикатурасы, «Правда» газетінің 1946 жылғы 14 наурыздағы фотоның фрагменті, Кариб басындағы қақтығыс туралы коллаж, қарулану жарысы, НАТО және ОВД блоктары арасындағы келіспеушілікті бейнелейтін карта.,

??? Слайдта кім және не көрсетілген?

      Бұл суреттер қандай оқиғаларды бейнелейді?

      Бұл суреттердің алдыңғы тақырыппен қандай байланысы бар?

Жалпы талқылау – 2 мин. Ең қызықты идеяларды таңдау.

Оқушылар сабақ тақырыбының тақырыбын оқиды.

Мұғалім ықтимал зерттеу сұрағын анықтау үшін ұсынушы және нақтылау сұрақтарын жүргізеді.

Пікірталас - оқу мақсаттары мен олардың жету өлшемдері қандай болуы мүмкін.

Оқушылармен бірге сабақтың мақсаттары мен оларға жету критерийлерін анықтайды.

???

Барлық оқушылар сабақтың мақсаты мен өлшемдерін түсінеді ме?

Сабақта критерийлерге сәйкес қандай жұмыс түрлері қолданылады?Мақсатқа сәтті жету үшін не қажет?

????

Оқушылар осы тақырып бойынша не біледі?

Сабақтың соңына қарай олар нені білгісі келеді?

Тіл үйренудің мақсаттарын анықтау.

???

Оқушылардың зерттелген тақырып бойынша білімін жаңарту.

Слайдтағы жауаптар арқылы өзіндік тексеру

1 Слайд

2 Слайд

3 Слайд

4 Слайд

5 Слайд, сабаққа арналған жұмыс парақтары,

түсіну32 минут

Сабаққа арналған Евтушенконың афоризмін оқып көруді ұсынамын: «Біздің одақтастармен бал айларымыз тез аяқталды. Соғыс бізді біріктірді, ал жеңіс ажыратты» және сұраққа жауап беріңіз: «Сіз бұл сөздерді қалай түсінесіз»?

Оқушылардың жауаптарын бағаламай немесе түсіндірместен тыңдаймын.

олар қырғи қабақ соғыс туралы не біледі ?екенін сұраймын Мен оқушыларды тыңдаймын, содан кейін слайд мәтінімен таныстырамын.

1тапсырма. Жеке жұмыс - 5 мин

Құжатты оқып –У.Черчилльдің Фултондағы баяндаманың үзіндігі және мәтінде сурақтардың жауаптарының астын сызыңыз

1. У. Черчилль 1946 ж АҚШ жағдайын калай бағалайды ?

2. У. Черчилль өз басты міндетін неде деп көреді?

3. В.Черчилль ядролық қаруды БҰҰ-ға беру идеясына қалай қарайды?

4. У.Черчилль темір перде деп нені атайды?

5. Черчилль қандай қауіп туралы айтады?

Оқушылар жұмыс парағында тапсырма мен дескрипторларды оқиды.

Оқушылар мәтінді оқып, осы сұрақтарға жауап беретін сөйлемдердің астын сызады.

2. тапсырма. Жеке жұмыс - 5 мин

Құжатты оқыңыз «Правда» газетінің тілшісі Черчилльдің Фултондағы сөйлеген сөзі туралы Сталинмен сұхбаттан үзінді оқып, мәтіндегі сұрақтарға жауап беріңіз:

1. Сталин Америкадағы Черчилльдің достары туралы айтқан кезде кім туралы айтқан?

2. Сталин Черчилль мен достарын кіммен салыстырады?

3. И.Сталин Черчилльге тағылған айыптар қандай?

4. Сталин Кеңес Одағына адал мемлекеттердің болуын қалай түсіндіреді?

Оқушылар мәтінді оқып, осы сұрақтарға жауап беретін сөйлемдердің астын сызады.

«Суық соғыстың басталуына кім кінәлі?» атты шағын дискуссия ұйымдастырамын.

Мен оқушыларды екі топқа бөлемін, бір топқа АҚШ-тың қырғи қабақ соғыстың басталуына кінәлі екенін, ал екінші топқа КСРО кінәлі екендігіне дәлел келтіруді ұсынамын. 2 минут ішінде оқушылар 2 дәлел келтіруі керек (сыни ойлау қабілеттерін дамыту) және талқылаудан кейін қорытынды жасау керек.

3 тапсырма. Жеке жұмыс – 10 мин

Бейнені қараңыз, қырғи қабақ соғыс тақырыбына эссе жазу үшін идеялар жазыңыз: себептері, көріністері мен салдары және / немесе сыныпта орналастырылған суреттер, «қырғи қабақ соғыс» тақырыбына эссе жазу идеялары: себептері, көріністері мен салдары

Оқушылар ресурсты таңдап, / немесе екі ресурстарды ішінара қарастыра алады және келесі критерийлер бойынша эссе үшін идеялар жаза алады:

Қару жарысы

Жергілікті қақтығыстар

Әскери-саяси одақтардың құрылуы

Идеологиялық соғыс

Экономикалық конфронтация

Мұғалім сабақты аралап, оқушылардың қалай түсіретінін қадағалайды және қажет болған жағдайда көмек көрсетеді

Оқушылармен эссе критерийлерін анықтаймыз (3-4 критерий).

4. тапсырма. Жеке жұмыс – 7 мин

«Қырғи қабақ соғыс: себептері, көріністері және салдары» тақырыбына эссе жазыңыз

Оқушылар сыныпта анықталған критерийлер негізінде эссе жазады.

Эссенің барлық үш сұрағын ашыңыз:

себептер (кем дегенде 2;

көріністер (кемінде 3),

 салдары (саясатта және экономикада кемінде 1).

Дәлелді қорытынды жасаңыз

Алдын ала анықталған критерийлерге сәйкес 2 эссені тыңдау және бір бірін бағалау.

Оқушылар өз еркімен (2 адам) өз шығармаларын оқиды, қалғандары әзірленген өлшемдерге сәйкес жұмыстарын бағалайды.

6 Слайд

7 Слайд

8 Слайд

9 Слайд

10 Слайд

11 Слайд сабаққа көрнекі материалдар

видеоhttps://www.youtube.

com/watch?v=GH8NMl84s-o

12 Слайд

13 Слайд

Сабақтың соңы 1 минута

Оқу мақсатына жету туралы рефлексия

Табыс критерийлеріне қол жеткізуді талдау.

Сабақтың соңында туындаған сұрақтарды талқылау.

14 Слайд

Саралау - қалай қосымша қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті студенттерге қандай міндеттер қойғыңыз келеді?

Бағалау - оқушының оқу деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Бастапқы міндет - барлық оқушылар талқылауға және тапсырмаларды орындауға белсенді қатысу.

Сабақ барысында әр түрлі пікірталастар және топтар мен жұптарда жұмыс істеу қажет адамдарға сенімді қолдау көрсетеді, ал мұғалім сынып ішінде, топтар ішінде жүріп, оларға көмек беріп, қажет болған жағдайда сұрақтарға жауап бере алады.

Жетістік критерийлері бойынша - мұғалімнің бағалауы, өзін-өзі бағалау

Денсаулық сақтау технологиялары - жарық, температура, медициналық көрсетілімдерге сәйкес парталарда дұрыс отыру; жайлы психологиялық атмосфераны құру (достық үн, вербалды, вербалды емес қолдау)

Пайдаланылған сергіту сәттер мен белсенді әрекеттер - жұппен, топпен жұмыс, орындарымен алмасу және т.б.

Осы сабақта қауіпсіздік ережелерінен алынған ұпайлар.

Жалпы баға

Сабақтың қай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту мен оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқу туралы да ойланыңыз)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аударуым керек?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу