Әлемнің екі полюсті жүйесінәң күйреу себептері мен салдары қандай? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

6-бөлім XX ғасырдың екінші жартысыңдағы әлемнің саяси дамуы

Мектеп: НЗМ, ФМБ, Орал қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны: -

Сабақ тақырыбы

Әлемнің екі полюсті жүйесінәң күйреу себептері мен салдары қандай?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.3.2.4. «қырги қабақ соғыстан кейн әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау

9.3.1.4. түлғаның тарихтағы рөлін анықтау

 Сабақ мақсаттары

Қырғи-қабақ соғыс аяқталғаннан кейін саяси аренада өтетін саяси процестердің толық сипаттамасын келтіру

Биполярлық жүйенің ыдырауында АҚШ пен СССР рөлін анықтау

 Жетістік критерийлері

  • Қырғи-қабақ соғыс аяқталуының себептерін анықтайды
  • Биполярлық жүйенің ыдырауының айтарлықтай оң нәтижесін анықтайды (кем дегенде 3).
  • Биполярлық жүйенің бөлінуіндегі саяси көшбасшылардың рөлін талдайды және анықтайды.
  • Биполярлық жүйенің қоғамға, экономикаға, мәдениетке бөлінуін анықтайды

 Концепт

себебі мен салдары, Ұқсастық және айырмашылық, маңыздылық

 Тілдік мақсаттар

 

Айтылым және оқу дағдыларын дамыту

Президент Рейган, Горбачев пен Борис Ельцинге арналған профильдерді құру үшін көздерден алынған негізгі мәліметтерді бөлектеңіз

(оқу және жазу дағдылары) Рейганның доктринасы, жариялылығы, Нобель бейбітшілік сыйлығын қайта құрылымдау, Берлин қабырғасының құлауы,  Кеңес Одағының ыдырауы , жаппай қырып-жоятын қару

Жою,   Ядролық қаруды таратпау туралы шарт, ядролық қаруды таратпау туралы шарт

 Құндылықтарды

 дамыту

 

Бұл сабақ студенттерге өздерінің және басқа ұлттардың тарихи өткенін құрметтеу, тәжірибелік тапсырмалармен жұмыс жасағанда, адами құндылықтарды құрметтеу кезінде бір-бірлеріне құрмет көрсету сияқты құндылықтарды тәрбиелейді.

 Пәнаралық байбайланыстар

География пәні: 9, 10 сынып

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта зерттеулер барысында материалды визуализация үшін пайдалану.

Бастапқы білім

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

10 мин

10 мин

10 мин

Негізгі сұрақ

ол студенттерге жауап беруі керек,

Бұл «Неліктен?» деген сұрақ, бүл сұрақ «себеп-салдар» ұғымына негізделген сабақтың барлық кезеңдерінде естілуі тиіс.

Және сабақта картамен жұмысты қамтамасыз ету қажет.

Сіз бүгін талқылайтын мәселелер туралы қалай ойлайсыз,

  сабаққа арналған тақырыпты құрастыра аласыз ба?

Оқушылар сабақ тақырыбын оқыту мақсаттарын ұсынуға шақырады

«Неге адамадар соғысқысы келмейды»

https://www.youtube.com/watch?v=M1Q40WqLknk

А. РОЗЕНБАУМ "МОНОЛОГ ПИЛОТА ЧЕРНОГО ТЮЛЬПАНА"

https://www.youtube.com/watch?v=1iB65jotCCU

Doors The End Из к ф Апокалипсис сегодня, 1979

Бұл фильмдерді көргеннен кейін не сезесіз?

Қазір қандай соғыстар жүріп жатыр?

Болашақта соғыстар бола ма?

Кәдімгі адамдарға соғыс болмауы үшін не істеуіміз керек?

Оқытушы қырғи қабақ соғыстың аяқталуына әкеліп соққан 1980-шы жылдардың оқиғаларын түсіндіреді.

Оқушылар 1985-1989 жылдардағы екінші қырғи-қабақ соғыстың оқиғаларын жазады. Өткенді ескере отырып, «бет таралуы» үшін - Горбачев М.С. билікке келді, «Перестроика»

Р. Рейген және М.С. Горбачев Рейкьявиктегі кездесу

Ауғанстаннан әскерлерді шығарудың аралық және қысқа аралық зымырандарды жою туралы келісім (РСМД). Берлин қабырғасының құлауы.

Социалистік лагердің құлдырауы. Оқушылар зерттеу жүргізеді, сондықтан олар фотосуреттер, мультфильмдер, карталар және т.б. колдану мүмкін.

Олар елестете алады

іс-шараларға қатысқан кейбір адамдармен сұхбат алуға және өздерінің тәжірибелерін қосуға мүмкіндік береді. Мысалы, Шығыс Еуропа елдерінің АҚШ тұрғындары не ойлады? Кеңес әскерлері Ауғанстанға басып кіру туралы не ойлады? Ауғандар Талибан туралы не ойлады?

Мұғалім оқушыларды қырғи қабақ соғыстың аяқталуына және оның салдарына әкелген оқиғаларға қысқаша таныстырады. Америка Құрама Штаттарының президенті Рональд Рейган мен КСРО Президенті Михаил Горбачевтің басты тұлғаларын анықтайды.

Оқушылар Президент Рейганның, Горбачевтің президенті Борис Ельциннің профилін жасайды.

  Оларға библиографиялық деректер кіреді.

және әрбір көшбасшының негізгі ұстанымдары, мысалы: Рейган Доктринасы, «қайта құру және жариялау». Олардың әрқайсысы пайдаланған одақтастар мен стратегияларды қамтиды.

Класс әртүрлі саяси көшбасшылардың күшті және әлсіз жақтарын талқылайды 1985-1990 жж.

Оқушылар КСРО-дағы өзгерістер туралы қысқаша баяндама жасайды, Горбачев реформа «Перестройка» және жариялылық. Қырғи-қабақ соғыстың соңында.

Рейган, Горбачев, Ельциннің негізгі көрсеткіштері бойынша ақпараттық парақтар беріңіз. Оқушыларды мемлекте басшылардың профильдерді толтырады№

Қосымша тапсырма: Оқушылар əрбір көшбасшының іс-əрекетіне талдау жасай алады.

Қосымша тапсырма: Оқушылар осы уақыттың басқа да маңызды әлемдік көшбасшыларының профильдерін құрастыра алады, мысалы: Ұлыбританиядан Маргарет Тэтчер, Румынияның Чаушеску, Қазақстаннан Назарбаев, Шығыс Германиядағы келген Президент Хонеккер.

Бағалау критерийлері

Дескриптор

Қырғи-қабақ соғыс аяқталуының себептерін анықтайды

Қырғи-қабақ соғыс аяқталуының себептерін дұрыс атайды

Биполярлық жүйенің ыдырауының айтарлықтай оң нәтижесін анықтайды (кем дегенде 3).

Биполярлық жүйенің ыдырауының айтарлықтай оң нәтижесін анықтайды (кем дегенде 3).

дұрыс атайды

Биполярлық

жүйенің бөлінуіндегі саяси көшбасшылардың рөлін талдайды және анықтайды.

Рейген, Горбачев, Ельцин, Г.Коль биполярлық жүйенің ыдырауына

Рөлің дұрыс анықтайды

 

Оқушылар

Significance Ripples - маңыздылық толқыны толтырады

80-ші - 90-шы жылдардың соңындағы әлемдегі халықаралық жағдай туралы материалдарды қолдануға болады.

Семей ядролық сынақ полигонының жабылуы, Ирактың соғысындағы «Шөл дала дауысы» 1991, Еуропада әдеттегі қарулы күштер туралы шарт (1990). РСМД (1991), Югослав соғысы (1991-2001 жж., Слободан Милошевич), Приднестровье, Абхазия, Таулы Карабахтағы әскери қақтығыстар, Шешенстандағы соғыс, лаңкестік қауіптің өсуі, Югославияның НАТО-ға кіруі.

Критерии оценивания

Дескриптор

Биполярлық жүйенің күйреуінің қоғамға, экономикаға, саясатқа әсерін анықтайды

Биполярлық жүйенің қоғамға, экономика мен саясатқа бөлінуін дұрыс анықтайды.

Сабақтың соңында студенттер:

1) келесі сабақтың мақсаттарын анықтайды.

2) тарихта біліп алғандарын сұра.

3) Өзіңіздің жұмысыңызды және басқа адамдардың жұмысын бағалаңыз.

Маған ұнады

Мен үшін жаңалық

Маған қиын болды

Дүниежүзi тарихы 10 сынып Ә. Шүпеков, К. Қожахметџлы, М. Дәкенов, М. Сембинов© e-history.kzСороко-Цюпа 11 класс История Мир в XX веке

Волобуев и Пономарев 11 класс История XX - начало XXI века.

Загладин 11 класс История XX век

https://textbooks.studio/uchebnik-mejdunarodnie-otnosheniya/formyi-diplomaticheskogo-vzaimodeystviya-22538.html

Пленков и Андреевская 11 класс История 2011

Новейшая история стран Европы и Америки. XX век. В 3 ч. Под ред. Родригеса А.М., Пономарева М.В.  

http://nicbar.ru/politology/study/kurs-osnovy-mezhdunarodnoj-bezopasnosti/217-lektsiya-3-politika-natsionalnoj-bezopasnosti-vedushchikh-stran

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудең кейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуыСабақ бойы интербелсенді тақта 10 минут көлемінде пайдаланылды. АКТ тек бейнебаян, презентация

Саралап оқытуды әр түрлі тапсырмалар арқылы еңгізу. Қабілеті жоғары оқушыларға бағалау критерийлерді құрастыру тапсырмасын беру.

Формативті бағалау тапсырмалар арқылы беріледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақтың мақсаты дұрыс қойылды. Оқушылар барлық мақсатқа жетті. Картамен жұмыс жақсы өтті. Берілген кезеңге шолу жақсы жасалды. Оқушылар тақырыпты түсініп қортында жасады.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: CLIL бойынша тапсырмалар: скафолдинг, бейнебаян көру.

2: Зерттеу жұмысы топта жақсы жүргізілді.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1: CLIL әдістерін көбірек қолдану.

2: Ресурстардың әр-түрлілігі.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Кейбір орыс тілдес сыныбының оқушыларына тапсырмаларды дайындау уақытында қосымша уақыт керек. Соны келесі сабақ жоспарлағанда ескертемін.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
» 85 жастағы қызылордалық ақсақал 2 млн түп ағаш еккен
» 👦🏻👧🏻Елімізде қанша бала бар?
Пікір жазу