Екінші дүниежүзілік соғыс қарсаңы мен барысында елдер арасында қандай келісімшарт қарым-қатынастары қалыптасты? Дүние жүзі тарихы, 8 сынып, сабақ жоспары.
Мектеп | 7-бөлім. Екінші дүниежүзілік соғыстың себептері мен салдары Екінші дүниежүзілік соғыс қарсаңы мен барысында елдер арасында қандай келісімшарт қарым-қатынастары қалыптасты? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.3.2.3 Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Екінші дүниежүзілік соғыс қарсаңында және сол кездегі халықаралық қатынастарға толық сипаттама беріңіз. Екінші дүниежүзілік соғыс қарсаңындағы халықаралық шарттарды талдау негізінде халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтаңыз. Антифашистік коалиция эволюциясының негізгі кезеңдерін анықтаңыз. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Айтылым және оқу дағдыларын дамыту Оқушылар: - жазбаша түрде Екінші дүниежүзілік соғыстың себептері салыстыру - Екінші дүниежүзілік соғыстың халықаралық шарттарын салыстыру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту
| Бұл сабақ оқушылары өздерінің және басқа ұлттардың тарихи өткенін құрметтеу, тәжірибелік тапсырмалармен жұмыс жасағанда, адами құндылықтарды құрметтеу кезінде бір-бірлеріне құрмет көрсету сияқты құндылықтарды тәрбиелейді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байбайланыстар | Бұл сабақ Қазақстан тарихымен байланысты | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта зерттеулер барысында материалды визуализация үшін пайдалану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарихи концепт | Маңыздылығы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
| Франция мен Испаниядағы «Халық майданы» қаншалықты тұрақты болды? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа материалды оқып үйрену | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
2 мин 3 мин 5 мин 7 мин 10 мин 5 мин 8 мин 5 мин | Мұғалім (алдын-ала ынталандырушы материал) ретінде колдайды. Антикоминтерн пакті, Мюнхен келісімі, Молотов-Риббентроп пакті, Атлантикалық хартияға қол қойылғандығы туралы слайдтар көрсетеді. Осы фотосуреттерді талдағаннан кейін қандай қорытынды жасауға болады? жалпы талқылауды ұйымдастырыңыз. (Т/Ф) Оқушылар топтарда Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін талқылайды және тізімдейді. (Ф) Оқушыларға Екінші дүниежүзілік соғыстың себептері туралы бейнеролик көрсетіңіз. Көру кезінде оқушылар өздерінің себептер тізімін бейнеде көрсетілген себептермен байланыстырады.
Оқушылар Еуропадағы халықаралық қатынастардағы Екінші дүниежүзілік соғыстың басталуына себеп болған оқиғалардың хронологиясын жасайды. Олар Гитлердің іс-әрекеттеріне байланысты оқиғаларды және басқа елдердің әрекеттерімен байланысты оқиғаларды көрсете отырып, өзінің хронологиясын бояйды. Белгіленген шежіреге сүйене отырып, оқушылар соғыс уақытында жергілікті еуропалық жанжалдан дүниежүзілік жанжалға қалай ұлғая бастағанын талқылайды. Хронологияға әр түрлі елдердің 1931-1945 жылдардағы Екінші дүниежүзілік соғысқа қатысқан сәттері енуі керек. Оқушыларга берілетін оқиғалар хроникасы Гитлердің Еуропадағы 1933-1939 жылдардағы іс-әрекеттерінің шеңберінен асып кетуі керек. 1931 жылы Жапонияның Маньчжурияны басып алуынан бастап Кеңес Одағының 1945 жылы Жапонияға соғыс жариялауына дейінгі оқиғаларды қосу үшін
(Т) Оқушылар төрт топқа бөлінеді Әр топқа жеке халықаралық шарттар тобы беріледі (мұғалім өзі таңдайтын халықаралық шарттарды өзі анықтайды) Мысалға: 1 топ Антикоминтерн пакті, Мюнхен келісімі; 2-топ Молотов Риббентроп пактісі, КСРО және Жапония пакті 1941 ж. 13 сәуірде; 3 топ Атлантикалық хартия, Үлкен үштіктің Тегеран конференциясы 28 қараша - 19 желтоқсан 1943; 4-топ Ялта (Қырым) конференциясы 4 ақпан 1945, Потсдам конференциясы 17 шілде - 2 тамыз 1945 (Т) Оқушылар «Халықаралық қатынастар және Екінші дүниежүзілік соғыс туралы халықаралық шарттың рөлі қандай?» Тақырыбында кластер, ментальдық карта жасайды. Оқушылар өздерінің ақыл картасы немесе кластері бойынша презентация жасайды
Оқушылар 5 R формуласын пайдаланып кесте жасайды№
Миға шабуыл 1) Неліктен Ұлыбритания мен Франция дипломатиялық «орналастырудан» шешуші әрекетке көшті? 2) Неліктен Екінші майдан тек 1944 жылы маусымда ашылды? Содан кейін жалпы талқылауды қорытындылай келе, ең жалпылама фраза жарыққа шығады.
Сабақ соңында оқушыларына: 1) келесі сабақтың мақсаттарын анықтау ұсыныстар ұсынады. 2) бүгінгі тарихтан не білетіндерін сұраңыз? 3) Сіздің жұмысыңызды және басқалардың жұмысын бағалаңыз. Таңдаулы деректі фильмдер https://www.youtube.com/watch?v=wJPyOzZvGR8 Тегеран конференциясы https://www.youtube.com/watch?v=X8k8bygZ5tg Ялта конференциясы https://www.youtube.com/watch?v=GhOPp7OR04Y Потсдам конференциясы https://www.youtube.com/watch?v=1ies65ywHsM | История развития направлений в современном искусстве http://artyfactory.com/art_appreciation/timelines/modern_art_timeline.htm http://www.theartstory.org/section_movements_timeline.htm# Искусство европейских стран и Америки конца 19 века Пикассо: экранизированная биография http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/pablo-picasso/9071.html
Ван Гог: экранизированная биография http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/vincent-van-gogh/9079.html http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/l-s-lowry-in-his-own-words/9321.html Гауди: http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/life-and-works-of-antoni-gaudi-in-barcelona/9314.html Модерн http://exhibitions.europeana.eu/exhibits/show/art-nouveau-en Сайт, доступно рассказывающий о модерне http://www.artnouveau-net.eu/Network/Actions/Children/tabid/827/language/en-GB/Default.aspx Модернизм: расцвет и упадок в 20 в http://di-mat.ru/gegel-252/modernizm-rascvet-upadok-hh-veka Модернизм – этот сайт посвящен выставке модернизма прошедшей в 2006 году, в Музее Виктории и Альберта http://www.vam.ac.uk/vastatic/microsites/1331_modernism/home.html | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудең кейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуыСабақ бойы интербелсенді тақта 10 минут көлемінде пайдаланылды. АКТ тек бейнебаян, презентация | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқытуды әр түрлі тапсырмалар арқылы еңгізу. Қабілеті жоғары оқушыларға бағалау критерийлерді құрастыру тапсырмасын беру. | Формативті бағалау тапсырмалар арқылы беріледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру