Бірінші дүниежүзілік соғыстың себептері қандай болды? Дүние жүзі тарихы, 8 сынып, сабақ жоспары.


Келісілді

ӘБ басшысы

__________________________

2 бөлім. Бірінші дүниежүзілік соғыс: себептері мен салдары

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің АЖТ

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Бірінші дүниежүзілік соғыстың себептері қандай болды?

Тарихи тұжырымдама

Себептері мен салдары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.2.1 Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуының алғышарттары мен себептерін белгілеу

 Бағалау критерийлері

 

Оқушы:

Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін сипаттайды;

Бірінші дүниежүзілік соғыс қарсаңындағы халықаралық жағдайға баға береді;

Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуының сөзсіздігі туралы қорытынды жасайды.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар білу керек:

- мәтіннен ақпарат алу және жазбалар жасау:

-1900 жылғы Саяси билік туралы,

- әлемдегі өзгерістердің ерекшеліктері туралы (оқу және жазу дағдылары),

- 1900 жылы Саяси билік туралы ауызша презентация жасау (оқу, жазу, сөйлеу және тыңдау дағдылары).

- "Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуына кім жауапты болды?"(сөйлеу және тыңдау дағдылары)

 Пәнаралық байланыстар

География: әлем картасындағы аумақтық өзгерістер

 АКТ пайдалану дағдылары

Интернет-ресурстарды, планшеттерді, ноутбуктерді пайдалану.

Ұсынылған алдын-ала Білім 6-8 сыныптар, әсіресе 8 сыныптар үшін Дүниежүзілік тарих курсының мазмұнын қамтиды. Егеменді мемлекеттердің құрылуы, халықаралық қатынастар жүйесі, "капитализм", "империализм", "отарлық экспансия"ұғымдары туралы білім өзекті болады. 8-сыныпта алынған капитализмнің, империализмнің және Еуропа елдері арасындағы бәсекелестіктің салдары туралы білім Бірінші дүниежүзілік соғыстың себептерін зерттеу жұмысының негізі болады.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Шақыру кезеңі

(У/К) мультфильмдерді мұқият қарап, осы суреттер арасында қандай байланыс бар екенін болжаңыз.

ОМ, БК және сабақтың күтілетін нәтижелерін бірлесіп талқылау

1-3 слайдтар

4-5 слайдтар

Сабақтың соңы

20 минут

Түсіну кезеңі

Сіздің зерттеуіңіз: сіз әлемдегі жетекші елдер арасындағы қандай оқиғалар мен қарама-қайшылықтар соғыстың басталуына әкелгенін анықтап, соғыстың қаншалықты мүмкін екендігі туралы қорытынды жасайсыз.

Мұғалімнің шағын дәрісі:

Әлемдегі саяси атмосфера күшейе түсті. Империалистік державалар әскери-саяси блоктар (одақтар) құрды, олардың мақсаты соғысқа дайындық, аумақтар мен ықпал ету салаларын қайта бөлу болды.

ХХ ғасырдың алғашқы он жылында Балқан түбегі ұлы державалардың осы аймақтағы ықпалы үшін қызу күрес алаңы болды. Жағдай Балқандағы Осман империясының бұрынғы иеліктері болып табылатын елдердің аймақтағы позициясын нығайтуға тырысуымен күрделене түсті.

1-Тапсырма (жеке, жұппен) 10 мин

Ресурстарды оқып, соғыстың алғышарттарын (оқиғалар немесе басқа оқиғаның негізі болған процестер), соғыс себептерін (предлог) және соғыс себептерін сипаттаңыз.

Дескрипторлар, оқушы:

БДС алғышарттарын сипаттайды (1-2)

Соғыс себебін атайды

БДС себептерін талдайды (2-3 кем емес)

Бірінші дүниежүзілік соғыс қарсаңындағы халықаралық жағдайға баға береді.

2-тапсырма (жеке, жұппен) 7 мин

Контурлық картада әскери – саяси блоктарға қатысушы елдерді белгілеңіз: Энтенте және үштік одақ.

Елдің әскери-саяси блоктарға кіру күнін көрсетіңіз.

Дескрипторлар, оқушы:

Елдің контурлық картасында әскери-саяси блоктарға қатысушыларды атап өтеді: Ресей, Ұлыбритания, Франция, Германия, Австрия-Венгрия және Италия.

Елдің әскери-саяси блоктарға кіру күнін көрсетеді (кемінде 6)

3 тапсырма

(қосымша, ең озық оқушылар үшін)

"1906-1914 жылдардағы Ұлыбритания мен Германиядағы қиыншылықтар Саны" кестесін мұқият қарап, сұрақтарға жауап беріңіз:

Қандай өзгерістер болды?

Қандай статистикалық мәліметтер сәйкес келеді және неге? Өз жауабыңызды дәлелдеңіз.

Ұлыбритания мен Германия соғысына дайындық туралы қандай қорытынды жасауға болады?

Сыныптағы пікірталас (3 мин)

Неліктен бірінші дүниежүзілік соғыс сөзсіз болды? Өз жауабыңызды дәлелдеңіз және мысалдар келтіріңіз.

Дескрипторлар, оқушы:

Позицияны қалыптастырады

1-2 аргументтер мен мысалдар келтіреді (1-2)

Қорытынды жасайды

6 слайд

7-8 слайдтар

9 слайд, 1 қосымша «БДС алғышарттары мен себептері»

10-12 слайдтар, контурлық карта, атлас

13-14 слайдтар, кесте

15 слайд

Сабақтың соңы

10 минут

Бейнелі рефлексия

  • Сабақ сіз үшін жемісті өтті деп ойлайсыз. Сіз үйрендіңіз және басқаларға көмектесе аласыз
  • Сіз үйрендіңіз деп ойлайсыз, бірақ сізге әлі де көмек керек.

Сабақта қиын болды деп ойлайсыз.

16 слайд

Дифференциация- сіз қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлап отырсыз? Неғұрлым қабілетті студенттердің алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

ФБ: Мұғалім түсініктеме береді, мұғалімнің жауаптарын түзетеді, сәтті жауаптар үшін оң пікірлер береді

Топтағы жұмысты смайликтермен бағалау:

Жарайсың

Жақсы

Адал

Интерактивті тақта мен планшеттерді 20 минуттан артық пайдаланбау

Физминутка:

Бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=x0GksFUDFQ4

Мультимедиялық кабинеттегі жұмыс қауіпсіздігінің қағидалары

* Тәртіп пен тәртіпті, қауіпсіздік техникасы мен тазалықты сақтау;

* Оқытушының нұсқауларына сәйкес жұмыс орындарын алу және оларды өз еркімен өзгертпеу;

* Оқытушы анықтаған қызмет түрімен ғана айналысу;

* Кез-келген жабдықтың ақаулығы немесе бағдарламалық жасақтаманың дұрыс жұмыс істемеуі туралы мұғалімге дереу хабарлаңыз;

  • * Кабинетте, әсіресе электр тогынан жарақаттанудың кез келген жағдайы туралы мұғалімге дереу хабарлау.

Сабақ бойынша Рефлексия

Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары нақты болды ма?

Барлық оқушылар КҚО-ға жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағаннан сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал етуі мүмкін (оқыту туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім, келесі сабақтарға не назар аудару керек?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу