Мұның барлығын адам жасаған. Дүниетану, 4 сынып, сабақ жоспары.
«Дүниетану» пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар, 4 сынып
Пән: Дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 бөлім: «Мәдени мұра» Күні: Сынып: 4 | Мектеп Модератор: Сейтахметова Ж.М. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы | Мұның барлығын адам жасаған | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 4.3.1.1 түрлі дереккөздер негізінде тарихи кезеңдердегі технологиялық прогресін анықтау 4.3.1.2тарихи мұражайлардың қызметін түсіндіру 4.3.1.3 өзіндік мұражай жобасын ұсыну | ||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар - түрлі дереккөздер негізінде тарихи кезеңдердегі технологиялық прогресті анықтайды; - тарихи мұражайлардың қызметін түсіндіреді; | ||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: -өнертабыстарды хронологиялық тәртіппен орналастырады; - әр өнертабыстың маңыздылығын түсіндіреді; - түрлі көздерді пайдалана отырып, техникалық прогресс туралы ақпарат жинайды; - тарихи мұражайдың мақсатын түсіндіреді; - өз мұражайының жобасын жасайды; | ||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: -тиісті терминологияны пайдалана отырып, тарихи мұражайлардың мақсатын түсіндіре алады. Терминология:
Талқылауға арналған сұрақтар: -Техникалық өнертабыстар адам өмірін қала йжеңілдетеді? - Өнертабыстар техникалық прогреске қалай әсер етеді? Жазуға арналған сұрақтар: - Қазіргі уақытта қандай өнертабыстар пайда болды? | ||||
Құндылықтарды дарыту | Қазақстандық патриотизмді, өз халқының тарихын құрметтеуді қалыптастыру, өмір бойы оқуға ұмтылуды дарыту | ||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі: тілдік байланыс дағдысын дамыту Робототехника саласы | ||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Оқушылардың ежелгі адамдардың өмірі, технологиялық прогресс, негізгі өнертабыстар және олардың мәні, тарихи мұражайлар және олардың мәні туралы білімдерін қамтиды. | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 0-4 5-8 |
-Шеңбер бойымен тұрыңдар. Күнделікті қолданып жүрген техника түрлері және техникалық заттарды атаңдар. Оқушылар шеңбер бойымен техника заттары мен техника түрлерін атайды. Ойлануға 3 секундтан аспайтын уақыт беріледі.Кім көп сөздер айтады, сол жеңіске жетеді.
- түрлі дереккөздер негізінде тарихи кезеңдердегі технологиялық прогресті анықтау; - тарихи мұражайлардың қызметін түсіндіру; | Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Слайд №2 Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Слайд №3 | |||
Сабақ ортасы 9-19 20-29 30-38 |
- Осы өнертабыстар не үшін жасалғанын болжаңдар. - Бұл өнертабыстар адам өмірін қалай жеңілдетеді? - Осы өнертабыстар уақыт өте келе қалай өзгерді? Оқушылар топпен жұмыс істейді, бар білімдерін толықтырады және жаңғыртады. Топ жұмысының нәтижесін сыныпқа таныстырады.
-Өнертабыстарды пайда болуына қарай орналастырыңдар. Түсіндіріңдер. - Бұл өнертабыстарды аса маңыздыдан маңыздыға дейін нөмірлеңдер. Дәлелдеңдер. Оқушылар өз шешімдерін талқылай отырып, негізделген дәлелдер келтіре отырып жұпта жұмыс істейді. Бағалау критерийлері: -оқушылар өнертабыстарды хронологиялық тәртіппен орналастыра алады; - әрбір өнертабыстың маңыздылығын түсіндіре алады.
-Қандай мұражай ашқыларың келеді? - Өз мұражайларыңа экспонат ретінде бір өнертабысты таңдап алыңдар. - Болашақ "Экспонат" туралы көбірек ақпарат жинаңдар. -Постерді рәсімдеңдер. Оқушылар таңдалған өнертабыс бойынша постер жасай отырып, топпен жұмыс істейді. Бағалау критерийлері: -оқушылар тарихи мұражайдың мақсатын түсіндіре алады; - оқушылар мұражай жобасын құра алады; - түрлі көздерді пайдалана отырып, техникалық прогресс туралы ақпарат жинайды. | Өнертабыстары бар суреттер Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз (дидактикалық материалға қараңыз) Слайд №4 Өнертабыстары бар суреттер, желім, қайшы, маркер (дидактикалық материалға қараңыз) Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Слайд №5 Ғаламторы бар компьютер, анықтамалар мен энциклопедиялар Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз | |||
Сабақтың соңы 39-40 | «Заманауи өнертабыс» -Біздің заманда не ойлап табуға болады? Ол халыққа қандай қызмет көрсетеді? Ойланып, стикерге жазыңдар. Оқушылар стикерге заманауи өнертабысты жазады. Стикерлерді тақтаға жабыстырып, талқылайды. | Стикерлер Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Слайд №6 | |||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
Қабілеті жоғары оқушыларға әр түрлі дереккөздерді пайдалана отырып өнертапқыштар туралы мәліметтерді табуды ұсынуға болады. | Бағалау және кері байланыс беру сабақтың өн бойында жүріп отырады. Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау әдістері қолданылады. "Заманауи өнертабыс" тапсырмасы оқушыларға қазіргі әлемде өнертабыстардың әлі де болатынын, технологиялық прогресс бір орында тұрмайтынын түсінуге мүмкіндік береді. Сабақ тақырыбы бойынша оқушылардың білімін бағалаңыз: -Сен қандай өнертабысты жиі пайдаланасың? - Сөмкені адамзаттың дамуына үлес қосатын өнертабыс деп санауға бола ма? -Сен не ойлап табар едің? | Оқушылар сынып бөлмесінде қозғалу барысында, топтық жұмыс барысындақауіпсіздік техникасы сақталады. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?