Қозғалыс координациясына бағытталған қозғалмалы ойындар. Дене шынықтыру, 3 сынып, қосымша материал. 18 сабақ.


Әдістемелік нұсқаулық

Оқу үрдісін ұйымдастыру бойынша нұсқаулықтар.

Сабақтың кіріспе және дайындық бөлімдерінде оұушыларға алдағы жұмыс туралы көрсету арқылы ұсыну. Бұған презентацияны пайдалана отырып, сабақтың тақырыптары мен міндеттерін талқылау арқылы қол жеткізіледі. Қозғалыс кезінде және жаттығулар жасағанда балаларға қашықтықты және қауіпсіздік ережелерін сақтауды үйрету маңызды. Сабақтың негізгі бөлігінде, ойындарда міндеттерді орындаған кезде, ережелердің сақталуын бақылап, оқушылармен ойынның тиімділігін арттыру үшін талқылау керек. Сабақтың соңғы бөлігінде оқушылардың ағзасының функционалдық жүйелерін толқудан тыныштандыруға ауысу үшін төмен қарқындылық ойындары таңдалады.

Әдістемелік нұсқаулық

Қозғалмалы ойындардағы үйлестіру қабілеттерін дамыту бойынша нұсқаулық.

Баланың үйлестіру мүмкіндіктерін оқытудың негізгі түрі әртүрлі жылдамдықта орындалатын және әртүрлі қозғалыстарды қамтитын соның ішінде түрлі қозғалыстар болып табылады. Бірақ мұндай қозғалыс хаотикалық емес. Балаларды үйлестіруді дамытуға бағытталған жаттығулар тиісті түрде ұйымдастырылуы керек, жұмыс көлемінің белгілі бір деңгейіне, сонымен қатар уақыт шектеулеріне ие болуы керек. Міндеттерді үйлестіруді жақсарту үшін объектілерді (арқан, шарлар, шеңбер, таяқтар және т.б.. Н.) үздік жаттығулар үшін пайдаланылуы тиіс. Бұл шарлар, құрсаумен, сымдар және басқалармен жұп немесе шағын топтарда бірлескен оқу-жаттығулары жүзеге асыру үшін пайдалы. Жаңа міндет жүзеге асыру немесе инновациялар қолдау және үйлестіру қиындықтарды жақсарту үшін түрлі нұсқада оларды орындау жүйелі өзгертуді талап етеді. Балалардың қозғалыс дағдылары жақсарған сайын жаңа қимыл-қозғалыстар және ептілік дағдылары жақсарады.

Дене тәрбиесі мен ойын әрекеттерінде жүгіруді күрделіден іске қосу жағдайынан басталады (отыру, жүресінен отыру, бір тізеде тұру және т.б.) пайдалана аласыз.

Үйлестіруді дамыту қозғалмалы ойындармен қамтамасыз етіледі. Оларда сигналға қатысты тапсырмаларды орындау кезінде баланың жағдайдың өзгеруіне байланысты қозғалыс сипатын, оның жылдамдығын дербес түрде өзгерте алады (мысалы, аулау, ұстап қалу және т.б.). Баланың дұрыс қозғалу реакциясы оның қозғалыстағы объектінің бағыты мен жылдамдығын (жүргізу) жылдам таңдауға мүмкіндік береді, оның қашықтығы мен уақытын ескере отырып. Бұл жүйке процестерінің ұтқырлығының белгілі бір дамуын талап етеді және олардың жақсаруына, сондай-ақ кейбір кеңістіктік, уақытша және көрнекі бағалауға ықпал етеді. Мұның бәрі баланың айналамен дұрыс өзгеретін ортада шарлауына мүмкіндік береді.

Әдістемелік нұсқаулық

2-бөлім – Қозғалыс және спорт ойындар

Сабақ тақырыбы: Қозғалыс координациясына бағытталған қозғалмалы ойындар

Оқу мақсаттары:

3.2.2.2 Әрекет мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған жұмыс барысында өзіндік және командалық жұмыстың мағынасын түсіну. Көшбасшылық рөлдерімен алмасып, жұмыс істей бастау.

Сабақтың мақсаты:

- Түрлі әрекет барысында өзіндік және командалық жұмыстың мағынасын түсінеді.

- Дене  жаттығуларын  орындау  кезінде  өзгенің рөлінде жұмыс істей біледі.

Бағалау критерийлері:

  • өзіндік және командалық жұмыстың мағынасын түсінеді;
  • жаттығуларды  орындау  кезінде  өзгенің рөлінде жұмыс істей біледі.

Сабақтың басы:

Сергіту сәті. Оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту. «Сәлемдесу» ойыны: Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды иез жасауларың керек. "Бастаймыз" деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен тез-тез амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен...қолмен... өкшемен...иықпен...құлақпен...тіземен....иекпен.... арқамен. Мұғалім айтады: «Біз пәндерді кіріктіруді, қозғалу дағдыларын, дене қасиеттерін қауіпсіздік ережесін сақтау мен сабақ тақырыбы бойынша айту арқылы дамытуды жалғастырамыз» Мұғалім Сіздер үшін денсаулықты сақтау нені білдіреді деп сұрақ қояды. Мұғалім оқушыларды сабақ тақырыбымен, күтілетін нәтижелермен және сабақ мақсаттарымен таныстырады.

Орташа қалыпта жүгіру, алаңның оң жағынан сол жағына қарай .

1. Екі қол жоғарыда аяқтың ұшымен, екі қол белде өкшемен жүру.

2. Жеңіл жүгіріске көшу .

3. Аяқты артқа, қолға жеткізе жүгіру, екі қол алдыда тізені биік көтере жүгіру.

4.Оң және сол жақ қырымен адымдап жүгіру, екі қол белде

5. Жылдамдыққа жүгіру

6. Қолды екі жақтан тыныс ала көтеріп, түсіру, демді қалпына келтіру.

Әдістемелік нұсқаулық

 Қозғалмалы ойындардағы техникалық қауіпсіздік ережелерін түсіндіру.

Дене шынықтыру сабағында басты назар аударатын мәселе - жаттығуларды орындау кезіндегі қауіпсіздік. Сондықтан да мұғалім барлық жабдықтар мен снарядтардың жарамдылығы мен қауіпсіздігін мұқият қадағалауы қажет. Төменде бағдарламаның жекелеген тараулары (бөлімдері) бойынша сақтауға тиісті қауіпсіздік ережелері.Сабаққа спорт үйірмесіне келген оқушы арнайы спорт киімдерін киіп, оның таза болуын қадағалауды міндеттейді;Ойынға арналған алаңды даярлау. Жергілікте ойналатын ойындарды өткізу кезінде жетекші онымен алдын-ала танысып, ойынға қажетті шартты шекараны белгілеп өтуі тиіс. Ойынға арналған орынды жетекші оқушылармен бірге отырып, даярлайды. Алаңды белгілеп өту көп уақытты талап ететін жағдайда бұл ойын басталмастан бұрын жасалынады. Қарапайым белгілеуді ойын шартын түсіндірумен біруақытта немесе ойын басталғанға дейін жасауға болады, ал әңгіме белгіленген шекараны көрсетумен толықтырылады. Егер ойын жиі өткізілсе, үнемі қолданылатын белгілеу жасауға болады.

Қозғалмалы ойынға арналған инвентарь даярлау. Қозғалмалы ойын сәйкес инвентармен қамтамасыз етілуі тиіс. Бұл жалаушалар, түрлі-түсті бойаулар, әртүрлі көлемдегі доптар, ағаштар, сақиналар, секіргіштер және т.с.с. Инвентарь жарқын түсті, ойынды байқаулы болуы керек,  бұл әсіресе бастауыш сынып оқушылары үшін маңызды, ал көлемі мен салмағы – ойыншылардың әлі келетіндей болуы тиіс. Инвентар саны алдын-ала қарастырылады.

Ойынды алдын-ала талдау. Ойынды өткізбес бұрын жетекші ойын үрдісін ойлап табуы және ойын барысында туатын барлық мүмкін жағдаяаттарды қарастыруы тиіс. Әсіресе қаламаған құбылыстардың алдын-ала, қарастыру қажет. Ойыншылардың берілген ұжымын жақсы білетін жетекші ойыншылар ролін алдын-ала белгілеп, ойынға әлсіз және пассивті ойыншыларды қалай тарту керектігін қарастыруы керек. Кейбір ойындарды өткізу үшін ол алдын-ала өзіне көмекшілерді таңдап алады, олардың қызметтерін анықтайды, қажет болған жағдайда оларға даярлануға мүмкіндік береді. Көмекшілер бірінші болып ойын ережесі мен оның өткізу орнымен танысады

 

2. Сабақтың ортасы.

Әдістемелік нұсқаулық.

  • Ойын ережесін түсіндіру.
  • Ойыншылардың бірнеше командаға бөлу.
  • Ойыншылар шеңбер жасап тұрады.
  • Әр ойыншының арақашықтыгы бірімен-біріне қол созым және бірінші, екінші нөмірлерге есептелінеді.
  • Бірінші нөмірлер - бір команда, екінші нөмірлер - екінші команда құрайды.
  • Қатар тұрған екі ойыншыны команда капитандары етіп тағайындап, қолдарына бір-бір доптан береді.
  • Белгі бойынша капитандар допты дөңгелек бойымен, яғни біреуі оңға, екіншісі солға өздерінің ең жакын ойыншысына лактырады.
  • Команда капитанына жеткенше доп айнала дөңгелек бойымен беріледі.
  • Допты жылдам дөңгелек бойымен айналдырған команда жеңімпаз болады.
  • Допты міндетті түрде өзіне ең жақын тұрған кісіге береді.
  • Егер ойыншы оған бермесе, онда айып ұпай есептеледі.
  • Егер ауада доптар түйісіп қалып жатса, онда ойыншылар допты алып, өз орындарына келіп, ойынды әрі қарай жалгастыруға тиіс.
  • Дөңгелек бойымен допты тез және айып ұпайынсыз әкелген команда жеңімпаз атанады.

3.Сабақтың соңы.

Сабақты қорытындылау.

Қол жеткен нәтижелер туралы ойлау өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру;

Өткен тақырып бойынша мұғалім мен оқушының талдау іс-әрекеті;

Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді;

Оқушылар өз жұмыстарын «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды.

Рефлексия:

- нені білдім, нені үйрендім?

- нені толық түсінбедім?

- немен жұмысты жалғастыру қажет?

бәрін жақсы түсіндім.

Енді түсініп келемін

Түсінбедім

Барлығын түсіндім

https://library.wksu.kz/dmdocuments/%D2%9A%D0%98%D0%9C%D0%AB%D0%9B%D0%94%D0%AB%20%D0%9E%D0%99%D0%AB%D0%9D%D0%94%D0%90.pdf

«Кім күшті» - ойыны.

Алаңнын ортасынан сызық сызылады. Осы сызықтан 2-3 м. жерге дейін оңға және солға параллель екі сызық сызылады. Ойыншылар екі тең командаға бөлініп, ортаңғы сызыққа келіп, қарама-қарсы тұрады. Екі команда бой жағынан да, күш жағынан да бірдей болуы керек. Қарама - қарсы тұрған екі ойыншы ортаңғы сызыққа келіп, оң қолдарымен ұстасып, сол қолдарын белдеріне ұстап тартысады. Кім сызықтан асып кетсе, сол ойыншы жеңіліске ұшырайды. Ойын екі команда бірін-бірі өз жағына тартып бітірмейінше аяқталмайды. Жеңімпаз болып қай команда көп тартып алса, сол атанады. Ойынды күрделендіруге болады, яғни екі ойыншы бірін-бірі тартқанда, қалған ойыншылар көмекке келіп, белдерінен ұстап, тартады.

Ережесі: Тартысуды белгі берілгеннен кейін бастайды. Тартысуды келісім бойынша жүргізеді: бір қолмен, екі қолмен тартысу. 3. Ойыншы қарсыласын ортаңғы сызықтан 2-3 метр жердегі сызыққа алып шышғуы керек. 4. Тартысу ыңғайы өзара келісіледі.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу